BRATISLAVA. V jednom z domovov seniorov v Bratislave okrádajú klientov o majetok.
Upozornili na to na utorkovej tlačovej besede predstavitelia Demokratickej strany a bývalí poslanci za stranu Sloboda a Solidarita Natália Blahová a Jozef Rajtár.
Predávkovanie psychofarmakami
Okrádanie podľa nich prebieha tak, že klienta, ktorý vlastní zaujímavú nehnuteľnosť, predávkujú psychofarmakami.
V stave, v ktorom si nie je schopný uvedomiť závažnosť svojho konania, je dopravený k notárovi alebo notár príde do zariadenia. Potom svojím podpisom potvrdí darovanie nehnuteľnosti na ďalšie osoby alebo na zariadenie.
Blahová uviedla, že starostlivosť o 32 klientov v zariadení zabezpečujú tri opatrovateľky v 24-hodinových službách. V objekte vraj nie je zabezpečená základná hygiena a čistota, v budove sa pohybujú psy, ktoré priamo tam vykonávajú potrebu.
Potraviny slúžiace na prípravu stravy sú skladované v plechovej garáži, kde v letných mesiacoch teplota dosahuje 60 stupňov Celzia. Stravu tam pripravujú napriek tomu, že nemajú na to povolenie.
Podali trestné oznámenie
Poslankyňa podala na generálnu prokuratúru trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania viacerých trestných činov na osobách vyššieho veku a ťažko chorých osobách.
Generálna prokuratúra rozdelila jej oznámenie na viacero konaní, ktoré sa týkali podozrení z týrania, majetkovo-právnych trestných činov, podvodu, sprenevery a úkladnej vraždy.
Polícia podľa Rajtára trestné oznámenie odmietla a vyšetrovanie sa začalo po dvoch sťažnostiach a nariadeniach prokurátora.
„Aktuálne sú vedené dve trestné konania. Sprenevera a podvod. Podvod bol nedávno postúpený na krajskú políciu v Bratislave, pretože suma možnej škody presiahla 150-tisíc eur. Pri policajnom vyšetrovaní sa potvrdilo, že jedna klientka nebola schopná uvážiť, čo sa pri prepise jej majetku deje. Vyšetrovaním boli zistené machinácie s bytmi klientov,“ objasnil poslanec.
Kontrola zo strany štátu
Väčšinu z podozrení podľa Blahovej a Rajtára potvrdili štátne kontrolné orgány.
Komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím konštatovala, že registrácia zariadenia je netransparentná, keďže je zaregistrovaná pod nitrianskou župou, ale prevádzku má iba v Bratislave.
Klienti sú v zariadení uzamknutí, špina bola na dvore aj vo vnútri zariadenia, ktoré bolo bariérové, a klienti boli de facto izolovaní na poschodí, kde sa pre vysokú teplotu museli chladiť vlhkými uterákmi.
Potraviny boli spolu so psími granulami uskladnené v rozžeravenej plechovej garáži. Nebola zabezpečená ochrana súkromia pri úkonoch intímnej hygieny.
V zariadení za rok zomrelo 11 klientov čo predstavuje tretinu z celkového počtu. Aj komisárka konštatovala, že v zariadení našla neštandardné prevody majetkov klientov.