SME
Pondelok, 24. február, 2020 | Meniny má Matej

Dobrovoľníci vyčistili úsek Dunaja od Hainburgu po Karloveské rameno na raftoch

Vyzbierali desiatky kíl odpadu.

Ilustračné foto.Ilustračné foto.(Zdroj: Archív SME )
Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. Úsek Dunaja od Hainburgu cez Devín po Karloveské rameno v Bratislave by mal byť o niečo čistejší.

Týka sa slovenskej aj rakúskej strany rieky. Zaslúžili sa o tom dve desiatky dobrovoľníkov, ktorí v stredu (23. 10.) upratovali okolie Dunaja z raftov.

"Posádky zastavovali na plážach a vždy sa rozpŕchli do lesa a na dunajské pláže s vrecami zbierať odpad. Do Karloveskej zátoky sme sa doplavili ako lodní smetiari," uviedla pre TASR projektová manažérka z Bratislavského regionálneho a ochranárskeho združenia (BROZ) Andrea Froncová.

Akcia sa konala v rámci projektu DANUBEparksCONNECTED v spolupráci s projektom Plastic free Danube.

Zo slovenskej strany sa zapojili dobrovoľníci na troch raftoch, dva rafty tvorili výpravu z Národného parku Donau Auen z Rakúska.

Vyzbierali dovedna 90 kíl odpadu, napríklad plastových fliaš, sudov, rybárskych stoličiek či rôznych kovov.

"Odpad bude analyzovaný, čo sa týka pôvodu a zloženia, aby sme vedeli, odkiaľ odpad v Dunaji pochádza, čo všetko sa v rieke plaví a ako tomu do budúcna zabrániť," poznamenala Froncová.

Projekt DANUBEparksCONNECTED sa venuje ochrane prírody pozdĺž celého Dunaja a zapojení sú doň partneri z chránených oblastí z národných parkov od Nemecka po Rumunsko. Súčasťou sú okrem iného aj viaceré praktické ochranárske aktivity. Zameriavajú sa na elementy ako voda či vzduch, ale tiež na suché biotopy a spájanie, respektíve prepájanie biotopov. Projekt mal spoluprácu najmä naštartovať, mnohé aktivity budú pokračovať aj po jeho ukončení.

V rámci vzdušných aktivít je to napríklad osádzanie označovačov na elektrické vedenia proti kolízii vtáctva, keďže Dunaj je ich migračným koridorom.

V oblasti rozvoja biodiverzity či zlepšenia druhovej bohatosti je to napríklad 'spásanie protipovodňových hrádzí'.

Vyčlenené sú lokality, kde sa 50 oviec ako "živé kosačky", ktoré nepotrebujú benzín, pasie na hrádzi.

Snahou je tiež vyhlásiť sústavu ostrovov na Dunaji za chránené oblasti. Súčasťou projektu bola aj cyklotúra srbského cyklistu a blogera Jovana Erakoviča pozdĺž celého Dunaja, ktorý v apríli navštívil aj Slovensko.

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy