Budova Francúzskeho inštitútu na Hlavnom námestí. FOTO - FFMI UK
Bratislavský hrad, Michalská brána, Memoriál Chatama Sofera, Dóm, Stará radnica či Panenská veža v Devíne. Po všetkých týchto atrakciách sa môžu záujemcovia o návštevu nášho mesta prejsť ešte predtým, ako k nám pricestujú. Grafici z Katedry aplikovanej informatiky Univerzity Komenského pripravili v rámci medzinárodného projektu trojrozmerné modely, ktoré ponúkajú možnosť voľne sa po nich poprechádzať na internete. K dispozícii je aj sprievodca v slovenčine či angličtine.
"Skúsenosti zo sveta hovoria skôr o tom, že virtuálne prehliadky na internete vnímajú správcovia turistických atrakcií ako podporu turistického ruchu," povedal Andrej Ferko z katedry. Záujemcovia si pamiatky môžu pozrieť na adrese www.vhce.info .
Posledného poldruha roka pracovali počítačoví experti z univerzity aj na ďalšom podobnom projekte. Pomocou fotografií z lietadla vytvorili virtuálny model historického jadra, na ktorom prebiehajú ešte posledné úpravy. Pre rozvoj mesta môže byť takáto trojrozmerná mapa užitočná. Je akousi schránkou kultúrneho dedičstva, architekti za sto rokov budú môcť presne zistiť, ako mesto vyzeralo. Okrem toho sa dá použiť ako územnoplánovacia pomôcka, napríklad pri rozhodovaní o tom, či nové stavby nebudú kaziť výhľady. Zároveň model možno využiť na počítačové simulácie ako ohrozenie povodňami či podobne.
Či sa aj mapa mesta dostane k bežnej verejnosti podobne ako modely mestských pamätihodností, závisí od investorov. Pracovníci univerzity totiž na ich tvorbu potrebujú peniaze. Vytvorenie väčšej budovy aj s jej fasádami a textúrami povrchu, ktoré treba do počítača naprogramovať, zaberie niekoľko desiatok pracovných hodín.
Mesto podľa smernice Európskej únie musí do roku 2007 vypracovať štúdiu o hluku na území mesta. Práve na toto by bola veľmi výhodná trojrozmerná mapa celého mesta, kde sa dajú vplyvy hluku počítať oveľa jednoduchšie. "Tieto mapy by sme chceli prezentovať aj verejnosti. Všetko sa odvíja od našich rozpočtových možností," povedal vedúci referátu digitálnej mapy na magistráte Ján Nývlt. Na magistráte sú myšlienke využívať interaktívnu trojrozmernú mapu mesta naklonení. Či bude o niekoľko rokov možné aj pre bežného človeka kliknúť si na internet a virtuálne sa poprechádzať po uliciach mesta, závisí od rozhodnutia samosprávy. (mk)
Rohová budova oproti Čumilovi. FOTO - FFMI UK