BRATISLAVA. Poslanci miestneho zastupiteľstva v bratislavskej mestskej časti Staré Mesto schválili návrh na zmenu názvu časti Námestia Slovenského národného povstania na Námestie Nežnej revolúcie.
S návrhom na vznik nového námestia prišiel primátor Bratislavy Matúš Vallo.
Námestie Nežnej revolúcie
„Návrh sme podali s blížiacim sa 30. výročím Nežnej revolúcie, pretože sme presvedčení, že tento dátum by sme si mali v našom hlavnom meste uctiť spôsobom, ktorý v ňom zostane prítomný natrvalo,“ uviedol Vallo.
Schvaľovaniu predchádzala búrlivá debata, na začiatku ktorej taktiež vystúpil primátor Vallo a žiadal o podporu návrhu na zmenu názvu časti Námestia SNP.
„Prišiel som sem s prosbou o podporu tohto návrhu a dúfam, že nájdeme zhodu. Aj keď je to komplikovaná vec, verím, že nájdeme spoločnú dohodu. Nežná revolúcia rovnako ako SNP symbolizujú odpor verejnosti voči totalite a prejavenie vôle našich občanov po slobode. Preto si myslíme, že tieto dve dejinné udalosti a dve námestia pomenované podľa nich majú mať dôstojné miesto vedľa seba,“ povedal Vallo.
Väčšina súhlasila
Väčšina poslancov súhlasila s premenovaním časti námestia pred Starou tržnicou, ale výhrady mali predovšetkým ku komunikácií magistrátu so staromestskými poslancami alebo napríklad k nevhodnosti lokality.
„Primátor mal urobiť to, že mal dať verejnú výzvu o tom, že hlavné mesto má záujem premenovať nejaké miesto názvom revolúcie. Zahlasujem za pomenovanie Námestia Nežnej revolúcie, ale opäť chcem kritizovať spôsob, akým to bolo urobené,“ uviedol poslanec Boris Ažaltovič.
Časť poslancov nesúhlasila s názvom Námestie Nežnej revolúcie, ale žiadali názov zmeniť na Námestie 17. novembra.
„Priznám sa, že som zástancom, aby sa toto námestie volalo Námestie 17. novembra. Mam na to viacero dôvodov. Ten spájajúci dátum je 17. november, je to československý sviatok,“ uviedol poslanec Peter Osuský, ktorý podal pozmeňujúci návrh na zmenu návrhu na Námestie 17. novembra, ktorý ale poslanci nepodporili.
Vlastný názov
Priestor pred Starou tržnicou bol historicky samostatným námestím s vlastným názvom.
Zlom nastal až v druhej polovici 19. storočia, kedy sa tri samostné námestia, resp. v tom čase ešte stále trhové plochy, zmenili na jednotné Tržné námestie. Námestie pred tržnicou sa tradične nazývalo Chlebný trh.
Južnú časť Námestia SNP/Kamenného námestia, okolo sochy Svätého Floriána medzi vyústeniami Dunajskej, Laurinskej ulice pôvodne nazývali Pšeničný trh, na konci 18. storočia získal pomenovanie Hydinový trh a potom až do roku 1879 sa volal Zelený a Hydinový trh.
Časť námestia medzi vyústením Kolárskej ulice až po Špitálsku nazývali zase Obchodný rad. Mestská rada v roku 1879 tieto názvy zmenila jednotne na Tržné námestie, ktoré bolo neskôr, v 60. rokoch minulého storočia premenované na Námestie SNP.