STARÉ MESTO. Len prednedávnom na maličkom Komenského námestí za historickou budovou Slovenského národného divadla ešte parkovali autá. Dnes si tu okoloidúci môžu len tak posedieť, dať si kávu v mobilnej kaviarni, zahrať si pingpong alebo zatancovať tango.
„Veľmi mi záleží na tom, aby sme mali v Bratislave viac kvalitného verejného priestoru, ktorý ľudia naozaj používajú,“ predstavil primátor Matúš Vallo dočasné úpravy námestia.
Cieľom je aby tento priestor ožil a aby mohlo mesto počas leta a jesene testovať, ako ho budú obyvatelia mesta aj návštevníci využívať.
Na základe pozbieraných dát a skúseností mesto vytvorí zadanie pre architektonickú súťaž. Tú plánuje vyhlásiť do konca roka 2019.
Vďaka dočasným úpravám námestie nebude ďalší rok a pol, teda dovtedy kým nebude súťaž vyhodnotená a kým nebude vybraný zhotoviteľ, prázdne.

Nápad z Manhattanu
"Pri pretváraní Komenského námestia sme sa inšpirovali tým, čo som pred mnohými rokmi videl na Manhattane,“ hovorí Vallo.
Aby vedenie mesta dalo ľuďom viac verejného priestoru, začali postupne formou experimentu mapovať, ako by si ľudia zvykli využívať priestory, kde predtým kraľovali autá.
Namaľovali symboly na zem, priniesli kvetináče, sedenia, program. Fungovalo to a dnes je na Manhattane niekoľko verejných priestorov, ktoré takto vznikli. Mesto sa rozhodlo pre rovnaký prístup pre priestor Komenského námestia.