BRATISLAVA. V druhom štvrťroku sa v Bratislave predalo spolu 824 nových bytov, čo je nárast oproti začiatku roka 2019.
Predávalo sa takmer 80 percent projektov v ponuke, pričom len 12 z nich tvorilo vyše 50 percent predaja.
Médiá o tom informovala analytická spoločnosť Bencont Investments.
Medziročný nárast cien takmer o desať percent
Veľa z projektov byty dopredáva, rozhodujúcim faktorom bude rozšírenie ponuky o novú výstavbu.
“V ďalších štvrťrokoch bude cena zrejme pozvoľne rásť, aj keď koncom roka sa rast môže medziročne pohybovať už len na úrovni 3 až 5 percent.„
V druhom štvrťroku pokračovala podľa spoločnosti priemerná cena bytov na bratislavskom realitnom trhu v raste, keď dosiahla 3014 eur za meter štvorcový (eur/m2) s DPH.
Ide tak o medziročný rast na úrovni 9,38 percenta, v porovnaní s prvým štvrťrokom je to pokles o 0,26 percenta. Je to prvý medzištvrťročný pokles od konca roku 2014.
Päť nových projektov oživilo ponuku
Ku koncu júna evidovala analytická spoločnosť na realitnom trhu v hlavnom meste 1930 voľných nových bytov v 104 projektoch. Z nich je 9 projektov vypredaných na 100 percent a ďalších 41 je vypredaných na viac ako 90 percent.
"Päť nových projektov po roku oživilo ponuku o takmer 500 bytov, čo je vzhľadom na pretrvávajúci dopyt veľmi málo," poukázal analytik spoločnosti Rudolf Bruchánik.

"Hoci dopyt už nie je taký vysoký ako pred 2 či 3 rokmi, v pomere k voľným bytom hovoríme o vôbec najmenšej zásobe bytov za posledných 15 rokov," dodal.
Priemerná cena bytov stúpa už len v dôsledku zotrvania drahých bytov v ponuke z minulosti, keďže nové projekty s nadpriemernými cenami neprichádzajú, komentoval Bruchánik. "Zároveň z ponuky okamžite vypadávajú menšie a lacnejšie byty, ktoré sú cenovo najdostupnejšie. Vzhľadom na veľkosť súčasnej ponuky a stále pomerne slušný dopyt by musela prísť oveľa vyššia ponuka nových projektov na trh, aby sa zvýšila zásoba bytov na trhu," upozornil.
Ceny porastú napriek obmedzeniam
Dopyt sa drží podľa neho na nižších úrovniach kvôli slabej ponuke aj obmedzeniam Národnej banky Slovenska z minulého roka.
Pozitívom pre pokračovanie nákupu sú stále úrokové sadzby na minimách a rast mzdovej úrovne.
"S očakávanými zmenami v hospodárstve v ďalších rokoch sa môže táto situácia zmeniť a môže dôjsť k zhoršeniu prístupu k financovaniu. V ďalších štvrťrokoch bude cena zrejme pozvoľne rásť, aj keď koncom roka sa rast môže medziročne pohybovať už len na úrovni 3 až 5 percent," uzatvára analytik.