
Hákový kríž je nasprejovaný napríklad pri Zimnom štadióne, ďalší je o kúsok ďalej na Bajkalskej ulici. FOTO SME – PAVOL MAJER
Na hákové kríže a nacistické heslá nasprejované po budovách si Bratislavčania už asi zvykli. Hoci ide o hanobenie rasy, národa a podporu a propagáciu hnutí smerujúcich k potláčaniu práv a slobôd občanov, páchatelia týchto trestných činov sú na Slovensku trestaní len zriedkakedy.
Hákový kríž sa „vyníma“ aj na múre neďaleko Zimného štadióna Ondreja Nepelu. Ako nás informovali na Okresnom riaditeľstve Policajného zboru Bratislava III, v správe ktorej je územie štadióna, doposiaľ nezadržali páchateľa, ktorý by takto porušoval zákon. Podstatne inak postupovala prokuratúra v prípade prekladu knihy Mein Kampf, šírenie ktorej sa chápe ako jednoznačné porušenie zákona. Na základe trestného zákona možno páchateľa odsúdiť do väzby na 6 mesiacov až 3 roky, podpora alebo propagácia takýchto hnutí sa trestá odňatím slobody aj na 8 rokov. Knihu si však musí prípadný záujemca kúpiť či požičať a nie je ani zďaleka taká prístupná, ako nápisy na budovách, ktoré sú denne na očiach všetkých, vrátane detí a mládeže. Ako SME informovali na magistráte hlavného mesta, správcovia budov sú povinní nápisy a symboly tohto druhu odstrániť. „Polícia nás upozorňuje na dehonestujúce vyjadrenia a mesto ich potom musí zatrieť,“ povedali nám na magistráte. Na tento zrejme ešte neupozornila, hoci tam svieti poriadne dlho.
Za rasistické a nacistické vyhlásenia sú v mnohých prípadoch zodpovední skinheadi. Hoci na ministerstve vnútra „holé lebky“ nie sú registrované ako hnutie ani politická strana, s organizovanými skupinami sa stretla aj polícia. Napríklad v roku 1999 zhabali policajti v jednom zo skinheadských klubov na Rovniankovej ulici v Petržalke päť zástav s hákovými krížmi. Okrem zástav našli sedem nožov, päť baseballových palíc, tri oceľové tyče, dve reťaze, boxer, dve vysielačky a materiál propagujúci fašizmus.
MIRO GRMAN