V parkoch a záhradách žijú pavúky, stonožky, lienky, včely, motýle, jašterice, žaby či vtáky. Zatiaľ čo pre niektorých sú len obyčajnou háveďou, bez nich by záhradný ekosystém nefungoval. Na ich význam upozorní Víkend parkov a záhrad, počas ktorého otvoria svoje brány aj tie bežne neprístupné.
“Živočíšna ríša v parkoch a záhradách je síce často veľmi nenápadná, ale jej funkcia je nenahraditeľná. A navyše sú veľmi dôležité z hľadiska zachovania biodiverzity,” hovorí Michaela Kubíková, riaditeľka neziskovej organizácie Národný trust a hlavná organizátorka populárneho podujatia na Slovensku. Aby záhrady boli živé a plné užitočných živočíchov, podľa nej treba pestovať zdravo a bez využívania chémie.
Michaela Kubíková spolu s ďalšími nadšencami zorganizovala prvý Víkend otvorených parkov a záhrad v roku 2007 ako jednorazové podujatie s cieľom upozorniť na krásu parkov a záhrad, ich hodnotu a potrebu ochrany. Podujatie, pre ktoré čerpali inšpiráciu vo Veľkej Británii a v Holandsku, bolo také úspešné, že sa z neho rozhodli spraviť každoročnú akciu.
Tento rok sa bude konať už jeho jedenásty ročník. Jeho ústrednou témou je Záhrada a jej živočíšna ríša. Tú vybralo francúzske ministerstvo kultúry ako hlavný koordinátor podujatia v Európe. Spolu so Slovenskom sa do akcie zapája 19 krajín.
Podujatie ukáže 101 lokalít
Počas Víkendu parkov a záhrad, ktorý sa bude konať 1. a 2. júna, sa v rámci
Víkend otvorených parkov a záhrad
víkend 1. a 2. júna
- Do podujatia sa zapojí 101 lokalít po celom Slovensku 18 z nich v Bratislave.
- Hlavný infopoint bude v Rómerovom dome na Zámočníckej ulici.
- Súčasťou podujatia v Bratislave sú lektorované tematické prehliadky.
- Vstup je zadarmo alebo za dobrovoľné vstupné, na tematické prehliadky sa treba zaregistrovať a kúpiť si lístok.
- Niektoré podujatia sa budú konať v inom termíne ako samotný Víkend parkov a záhrad.
- Viac informácii na www.vopz.sk
Slovenska predstaví celkovo 101 lokalít, ktoré sú zaujímavé svojou históriou, záhradným dizajnom a architektúrou, ekologickým či aktívnym prístupom vlastníka, zbierkami rastlín, ale i nevšednými príbehmi, ktoré sa k nim viažu. Svoje brány otvoria historické parky a záhrady, ukážkové prírodné záhrady, ovocné sady, škôlky, zelené námestia, arboréta, ale aj krásne udržiavané školské záhrady.
Niektoré z nich pripravili špeciálne akcie k téme tohtoročného Víkendu parkov a záhrad.
„V Zemianskej Olči, kde sa nachádza stredisko environmentálnej výchovy aj s prírodnou záhradou, budú vyrábať minihávedníky, čo sú vlastne hotely pre hmyz. V záhrade Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši budú môcť návštevníci spoznávať podľa spevu spevavce vyskytujúce sa v záhradách. V Čechynciach, kde majú ukážkovú prírodnú záhradu, sa bude konať prednáška na tému ako bojovať proti škodcom v záhrade bez použitia chémie," hovorí Kubíková.
V Modre, v rámci podujatia Deň otvorených modranských záhrad, ktorý sa však bude konať až 15. júna, sprístupnia okrem 19 záhrad aj miestnu dážďovkáreň.
Novinky 11. ročníka v Bratislave

Len v Bratislave sa bude dať navštíviť 18 lokalít. Popri opakovane sprístupnených záhradách ako je Kochova záhrada na Partizánskej, Lisztova záhrada za Univerzitnou knižnicou, Prüger-Wallnerova záhrada pri Horskom parku, Záhrada Veľvyslanectva Ruskej federácie na Palisádach či autenticky spustnutý parčík pri vile riaditeľa Dynamitky z roku 1942 v Jurajovom dvore, bude sa dať nahliadnuť aj do záhrady pri bratislavskej synagóge na Hajdukovej či dozvedieť sa viac o Lurdskej jaskyni pri Kalvárii.
„Záhrada pri synagóge prešla nedávno obnovou a boli tu vysadené nové stromy,“ pripomenula Kubíková. V záhrade sa konajú aj židovské svadobné obrady a konajú sa tu aj výstavy.
Lurdská jaskyňa bola zas dômyselne vybudovaná v priestore starého opusteného kameňolomu na Hlbokej ceste.
„Po prehliadke tohto tichého a príjemného meditatívneho miesta s atmosférou lesoparku odporúčame návštevu Farskej záhrady Bratislava – Kalvária s impozantným platanom javorolistým, ktorá sa nachádza nad jaskyňou,“ hovorí Kubíková.
Oáza pre rastliny
Medzi nové lokality patrí aj Oáza v Starej tržnici. Vznikla ako adopčné centrum pre rastliny, ktoré svojim majiteľom prerástli cez hlavu.
„Môžete sem doniesť rastliny, ktoré narástli tak, že sa vám už nezmestia do bytu, alebo sa poradiť s profesionálnym botanikom z bratislavskej botanickej záhrady, ktorý tu pomáha a radí v otázkach starostlivosti o rastliny,“ hovorí Kubíková.
Do podujatia sa zapájajú aj iné plochy zelene, ktoré majú veľký význam v urbanizovanej krajine.
„Sú to napríklad Biofarma Stupava, areál Mohyly M. R. Štefánika pri Ivanke pri Dunaji alebo čerstvo zrevitalizovaný ovocný sad pri Schaubmarovom mlyne v Pezinku či ovocná škôlka v Bošáci v Bielych Karpatoch,“ hovorí Kubíková.
Tematické prehliadky
Tento rok organizátori taktiež pripravili, prvýkrát, tematické prehliadky s odbornými sprievodcami.
„Veľa ľudí už minulosti malo záujem prehliadnuť si parky a záhrady so sprievodcom, aby získali komplexnejší obraz o danej téme,” hovorí Kubíková.
Organizátori preto pripravili prehliadky na dve témy – Kláštorné a cirkevné záhrady a Palácové záhrady. Návštevníci sa tak viac dozvedia o vzniku takýchto záhrad v kontexte dejín mesta Bratislavy a spoznajú ich typické znaky.
“Kláštorné záhrady sú miesta, na ktoré sa človek bežne nedostane,” hovorí Kubíková. Cez víkend tak sprístupnia kláštornú záhradu milosrdných bratov, záhradu synagógy na Heydukovej ulici, františkánsku kláštornú záhradu a rajskú záhradu bývalého kláštora klarisiek.
Pre deti organizátori pripravili špeciálny detský okruh.
Prehliadka Palácové záhrady ponúka návštevu barokovej záhrady na Bratislavskom hrade, záhradu Pálffyho paláca na Zámockej, Lisztovu záhradu na Farskej a Grassalkovichovu záhradu na Banskobystrickej.
Na prehliadky, ktoré budú trvať 2,5 až tri hodiny aj s občerstvením v Rómerovom dome na Zámočníckej, sa treba vopred prihlásiť a kúpiť si lístok v cene 10 eur.
Sobota v Rusovciach, nedeľa v sade
Zaujímavá bude sobota v záhradnom parku v Rusovciach, ktorý patrí medzi najzachovalejšie pamiatky záhradného umenia na Slovensku. Tamara Reháčková, autorka projektu obnovy rusovského parku, porozpráva návštevníkom nielen o plánoch obnovy rusovského parku, ale tiež o prírodno-krajinárskych parkoch a ich prínose do záhradného umenia všeobecne.
V nedeľu zas odborná sprievodkyňa Janka Jecková oboznámi záujemcov s dendrologickými skvostmi Sadu Janka Kráľa, kde možno vidieť exotické ginko dvojlaločné, makluru oranžovu či metasekvoju čínska, ale aj unikátne dvestoročné platany javorolisté, ktoré rozmermi obvodov kmeňa vyše 500 - 600 cm dotvárajú typickú kulisu veľkým trávnatým priestranstvám.