BRATISLAVA. Požiar ubytovne v bratislavskej mestskej časti Ružinov, ktorý sa stal vo štvrtok 25. apríla, si vyžiadal dve usmrtené osoby.
Informovala Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ).
Požiar vypukol v jednej z izieb
"Pri štvrtkových likvidačných prácach bola nájdená ďalšia osoba, ktorá nejavila známky života. Celkovo si požiar ubytovne vyžiadal osem zranených a dve usmrtené osoby," uviedla Farkasová.
Vo štvrtok boli bratislavskí hasiči privolaní k požiaru ubytovne na Mlynských Luhoch, ktorý vypukol pred 12.00 h.
"Lokalizovať sa im ho podarilo približne po dvoch hodinách, úplne ho zlikvidovali až pred 23.00 h. V piatok ráno sa na mieste lokálne rozhorelo jedno ohnisko, ktoré hasiči po príchode ihneď uhasili," priblížila Farkasová.
Bratislavskí policajti na sociálnej sieti informovali, že v čase vypuknutia požiaru sa na mieste nachádzalo približne 50 ľudí, ktorých z priestorov ubytovne evakuovali. Policajti tiež uvádzajú, že požiar vypukol v jednej z izieb v ubytovni pre bezdomovcov na Štedrej ulici.
Majú prejsť kontrolou
Mesto Bratislava chce pre štvrtkový rozsiahly požiar ubytovne v bratislavskom Ružinove iniciovať rokovania, aby takéto zariadenia po celom meste prešli kontrolou.
TASR o tom informoval hovorca hlavného mesta Peter Bubla.
V Bratislave sa podľa samosprávy nachádzajú desiatky podobných komerčných ubytovní, kde sú ubytované stovky ľudí.
"Ide najmä o ľudí, ktorí sa z rôznych príčin ocitli v zložitej životnej situácii a nedostanú sa do bežného prenájmu. Taktiež o ľudí dočasne pracujúcich v Bratislave," spresnil Bubla. Podľa informácií mesta sa v takýchto ubytovniach za jedno lôžko v malej izbe a často v zlých podmienkach platí od 140 do 200 eur. "Aj preto tento biznis býva označovaný ako 'biznis s chudobou'," podotkol Bubla.
Poskytli krízové ubytovanie
Magistrát pre štvrtkový požiar s tragickými následkami poskytol v súčinnosti s mimovládnymi organizáciami a mestskou časťou Ružinov krízové ubytovanie pre sedem ľudí v mestskej ubytovni Mea Culpa.
Zároveň chce riešiť ich ďalšie ubytovanie a možnosti pomoci zo strany mesta. "Ľuďom, ktorých sme ubytovali v nocľahárni, zabezpečujeme krízovú pomoc prostredníctvom terénnej sociálnej práce," uviedol hovorca mesta.
Aj keď samospráva priamo nemá kompetenciu konať voči prevádzkovateľom takýchto komerčných ubytovní, chce sa zasadiť o komplexnú kontrolu podobných zariadení na území mesta.
"Chceli by sme vyvolať rokovania za jedným stolom s hasičmi, stavebnými úradmi, hygienou a ďalšími kompetentnými. Cieľom je podnietiť komplexné kontroly podobných zariadení, ktoré sú často zanedbávané, v zlom technickom stave a bez vyhovujúcich hygienických štandardov," vysvetlil Bubla.
Vedenie mesta deklaruje, že jeho prioritou je riešenie nedostupného bývania prostredníctvom aktívneho budovania nových nájomných bytov. Rozpracovaných má už viacero konkrétnych návrhov, ktoré plánuje v dohľadnom čase predstaviť.