KARLOVA VES. Povrch chodníkov a zhromažďovacích priestorov v Karlovej Vsi sa má postupne meniť. Všade tam, kde je to možné, ho má nahradiť pre vodu priepustný povrch.
"Je to spôsob, ako znížiť negatívny dôsledok intenzívnych lejakov, prípadne povodňovej vlny a zároveň i umožniť odparovanie vody späť do prostredia, čím sa zníži prehriatie vzduchu v teplých letných mesiacoch," ozrejmila Zuzana Hudeková z referátu riadenia projektov miestneho úradu Bratislava-Karlova Ves.
Priepustný povrch chcú preferovať nielen pri budovaní nových spevnených povrchov, ale hlavne pri rekonštrukčných prácach či bežných opravách. Prvým väčším pripravovaným projektom je výmena asfaltových chodníkov v areáli škôlky na Borskej ulici.
"Pôjde o finančne náročnú aktivitu, preto sme vo fáze prípravy žiadosti o dotáciu," informovala vedúca referátu riadenia projektov karloveského úradu Lenka Nemcová.
Kompenzáciou za vyššie vstupné investície do vodopriepustných povrchov by mala byť úspora pri platbách vodného a stočného, ktoré samospráva platí za verejné priestory vo svojom vlastníctve či v správe.
Hudeková pripomenula, že k pozitívam priepustných plôch patrí aj ich dlhá životnosť a chodníky s týmito povrchmi majú počas dažďa či v snehových podmienkach lepšiu priľnavosť. Dôležitou výhodou je aj svetlý odtieň vodopriepustných povrchov, ktorý lepšie odráža slnečné žiarenie.
Znižovanie podielu nepriepustných povrchov je zároveň ďalšou z možností optimalizácie vodného hospodárstva mestských sídel.
"Dažďová voda stekajúca zo striech a nepriepustných povrchov zaťažuje nielen kanalizáciu, ale najmä čistiarne odpadových vôd. V nich sa musí čistiť spolu s odpadovou napriek tomu, že jej kvalita si vo väčšine prípadov čistenie vôbec nevyžaduje. Takto sa zbytočne zvyšujú prevádzkové náklady vrátane energetickej spotreby čistiarne," upozornila Hudeková.