BRATISLAVA. Kroky v Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) nie sú zamerané proti malým akcionárom, naopak, sú aj v ich prospech. Bratislavský magistrát tak reagoval vyhlásenie Miroslava Draguna, ktorý podľa vlastnýchslov zastupuje zhruba šesť percent akcionárov BVS.
Dragun upozornil, že mestom navrhované zmeny stanov vodárne vyhovujú len Bratislave a mestu Skalica, práva ostatných akcionárov podieľať sa na riadení BVS, sú podľa neho ohrozené.

"Prvým krokom a spoločným záujmom akcionárov musí byť zabránenie únikom financií a uzatváraniu nevýhodných zmlúv, ako tomu bolo v prípade Infra Services.
Situácia bola z pohľadu Bratislavy taká, že mesto nemalo dostatočné informácie o fungovaní podniku a ani nástroje, ako dostať pod kontrolu riadny výkon svojich akcionárskych práv," uviedol hovorca Bratislavy Peter Bubla.
Krízové riadenie
Dragun sa v pondelok (4.2.) zúčastnil na stretnutí, ktoré na jeho žiadosť zorganizovala bratislavská viceprimátorka Tatiana Kratochvílová.
Magistrát podotýka, že nebol ani na požiadanie schopný doložiť, na základe čoho vystupuje za skupinu akcionárov BVS, a ktorých konkrétne zastupuje.

"Pani Kratochvílová aj jeho informovala, že pravidlá výberových konaní na obsadenie členov orgánov obchodných spoločností budú predmetom schvaľovania v mestskom zastupiteľstve, a že v snahe zamedziť vzniku ďalších rizikových situácií v mestských podnikoch bude pre mestské obchodné spoločnosti ustanovené krízové riadenie," podotkol Bubla.
Ako tvrdí Dragun, on a ani skupina menšinových akcionárov nových dočasných členov predstavenstva nepoznajú, vedia len, že predseda predstavenstva je bývalý "poisťovák", člen predstavenstva je bývalý riaditeľ pohrebníctva a ďalší dvaja členovia sú pre nich neznáme osoby.
Mesto Bratislava vymenilo svojich zástupov v predstavenstvách a dozorných radách v strategických podnikoch s majetkovou účasťou hlavného mesta. Okrem BVS ide o Dopravný podnik Bratislava (DPB), Odvoz a likvidáciu odpadu (OLO) či Metro Bratislava..
Mestské zastupiteľstvo schválilo, aby novým dočasným predsedom predstavenstva BVS bol Boris Masloviec, ktorý má nahradiť Zsolta Lukáča. Novými dočasnými členmi predstavenstva majú byť Vladimír Kollár, Miloslav Hrádek a Henrich Haščák.
Ako noví členovia v Dozornej rade BVS sú navrhovaní Martin Kuruc ako jej predseda a ďalej členovia Martin Vlačiky, Roman Lamos, Jozef Krúpa, Peter Cmorej, Jakub Mrva a Michal Radosa.
Mesto musí ešte tieto navrhované zmeny predložiť Valnému zhromaždeniu BVS.
Mali málo informácií o dianí v BVS
Krízové riadenie má podľa hlavného mesta trvať do výberového konania, v ktorom bude vybraté nové vedenie. Počas tohto obdobia má byť udržiavaný iba chod spoločností a ich fungovanie a nebudú sa prijímať rozvojové plány.
Nové vedenie Bratislavy tvrdí, že aj pre nedostatok informácií o dianí aj v BVS muselo pristúpiť k zmenám. Samospráva preto má záujem dostať do vedenia mestských podnikov odborníkov a profesionálov, ktorí ich budú viesť transparentne a manažérsky.

"Práve podľa pána Draguna "skúsené" predstavenstvo dopustilo skrytú privatizáciu BVS cez firmu Infra Services, na ktorú dnes mesto Bratislava aj ostatní akcionári doplácajú. Mesto potrebuje dostať pod kontrolu výkon akcionárskych práv, aby zabránilo rôznym únikom financií, na čo nás dlhodobo viacerí upozorňujú," povedal Bubla.
Výbor akcionárov
V rámci navrhovaných zmien podľa Draguna hlavné mesto naplnilo stanovy novým orgánom, ktorý sa má volať výbor akcionárov. Ten má, ako tvrdí, odobrať práva valnému zhromaždeniu.
Výbor má byť zložený z akcionárov, ktorí majú viac ako päť percent akcií, podľa Draguna je to teda len majoritný akcionár hlavné mesto a mesto Skalica.
Ostatní akcionári tam podľa neho nebudú mať prístup a budú sa musieť poskladať viacerí na jednu nomináciu.

"Ohrozujú sa tak práva všetkých ostatných akcionárov spoločnosti podieľať sa na riadení BVS," podotkol Dragun.
Mestské zastupiteľstvo vo štvrtok (7.2.) odsúhlasilo vymenovanie nových dočasných členov predstavenstva, nových členov dozornej rady a zároveň zobralo na vedomie návrh na zmenu stanov BVS. Mesto to musí ešte predložiť na schválenie valnému zhromaždeniu.