RUŽINOV. Nový vicestarosta Ružinova Martin Patoprstý bol v minulosti stíhaný pre zranenie SBS-kára. Starosta Martin Chren považuje jeho minulosť za uzavretú. Patoprstý tiež.
"Martin Patoprstý nijako netajil, že v mladosti patril do skupiny futbalových fanúšikov, ktorí sa niekedy po zápasoch aj pobili. Odvtedy prešlo asi pätnásť rokov, má rodinu, je veľmi aktívny v ružinovskej komunite a svoju minulosť má jednoznačne uzatvorenú," tvrdí starosta Chren.
Patoprstý však podľa článku portálu Profutbal.sk ešte pred troma rokmi zastupoval fanúšikovské organizácie pri Slovane Bratislava.
"Som úplne normálny manžel, otec, sused, kolega a občan," tvrdí o sebe Patoprstý dnes.

Bil sa na štadióne?
Fanúšikovské skupiny sú pod dohľadom polície pre bitky a výtržnosti, spájajú ich aj s extrémizmom. Polícia vlani z extrémizmu obvinila aj viceprezidenta futbalového Slovana Ivana Kmotríka mladšieho.
Patoprstý však v minulosti vyhlásil, že sú fanúšikovia kriminalizovaní. "Väčšinou to býva tak, že prídu neznámi ľudia, vypijú si, chcú sa ukázať v partii, v anonymite davu a vtedy vznikajú problémy," povedal v roku 2013 v relácii Digi Sport.
Faktom však je, že ho polícia v roku 2009 obvinila z ublíženia na zdraví pri konflikte na Tehelnom poli.

"Obvinení mali počas futbalového zápasu na jednom zo štadiónov fyzicky napadnúť pracovníka SBS," uviedla policajná hovorkyňa Veronika Slamková. SBS-kár sa liečil zo zranení viac ako sedem dní. Na súd sa prípad nedostal, prokurátor ho polícii vrátil na doplnenie dôkazov.
"Nepodarilo sa zistiť skutočnosti oprávňujúce vzniesť obvinenie konkrétnej osobe," konštatovala nakoniec polícia.
"Napriek tomu, že bol obvinený, register trestov na Slovensku aj v Česku má bez záznamov," tvrdí Chren. Česká polícia sa k stíhaniu nechcela vyjadriť.
"V minulosti sa diali rôzne problémy, provokácie z oboch strán a, žiaľ, aj ja som bol párkrát ich účastníkom," vyjadril sa Patoprstý. Tvrdí však, že v asociácii fanúšikov, ktorú spoluzakladal, sa snažili vytvárať kultúrnejšie prostredie na štadiónoch, čo sa však nie vždy podarilo.
"Problémy medzi fanúšikmi navzájom či fanúšikmi a políciou alebo SBS pretrvávali a mnohokrát aj práve z neprimeraných zákrokov polície alebo SBS. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo sme sa aj ako fyzické osoby aj ako Asociácia fanúšikov Slovenska prestali angažovať," dodal.
Fotka vo vani
Ružinovského vicestarostu v roku 2016 SNS vylúčila z kandidátky do parlamentu po zverejnení fotografie, na ktorej hajloval vo vani. Patoprstý vtedy vyhlásil, že fotky zverejnil niekto, komu prekáža jeho aktivizmus.
V mestskej časti si získal priaznivcov bojom proti zahusťovaniu sídliska Ostredky, zapájal sa aj do upratovacích akcií. V komunálnych voľbách dostal druhý najvyšší počet hlasov v Ružinove - 1 605. Vo voľbách do mestského zastupiteľstva dostal 6322 hlasov a skončil druhý pod čiarou.
Vyštudoval odbor verejnej správy a regionálneho rozvoja na Ekonomickej univerzite a pracoval na miestnom úrade v Rači a v Karlovej Vsi.
Na ružinovskej radnici má na starosti životné prostredie, dopravu, územné plánovanie a ekonomiku miestneho úradu.
Tvrdí, že chce v prvom rade zvýšiť kvalitu vykonávaných služieb pre obyvateľov v oblasti životného prostredia a starostlivosti o verejné plochy - parky, ihriská.
"Aby bola v lete tráva pokosená a v zime cesty odhrnuté, aby sa boli naše čisté parky a zmodernizované ihriská plné spokojných Ružinovčanov," hovorí Patoprstý.
Zároveň chce urýchliť proces prípravy územných plánov zón v lokalitách Ostredky, Štrkovecké jazero, Pošeň, Starý Ružinov, Prievoz. Sľubuje aj reguláciu nežiadúcej výstavby na ružinovských zelených sídliskách.
Spory okolo nominácií
Zástupcov si starosta vyberá spomedzi poslancov. Prvého si vybral sám, druhého, ktorým je Michal Gašaj zo Sme Rodina, nominovali poslanecké kluby.
V iných mestských častiach boli vicestarostovia a poslanecké komisie vymenované už pred mesiacom a pol a začali aj pracovať, v Ružinove však rokovania trvali dlho.
"Ako starosta som nijakým spôsobom nezasahoval do rokovaní o zložení komisií zastupiteľstva, ani sme sa o tom nerozprávali," tvrdí Chren.
"Dal si podmienku, aby rokovanie o vicestarostoch bolo podmienené úspešným uzavretím dohody o komisiách," vraví poslanec Peter Strapák z Teamu Vallo.
"Do ich rokovaní som nezasahoval, meno druhého vicestarostu je výsledkom spoločnej dohody všetkých poslaneckých klubov a aj nezávislých poslancov," hovorí Chren.
Podľa našich informácií nadpolovičná väčšina poslancov podporovala kandidátku Teamu Vallo na vicestarostku, no nezhodli sa s klubom Sme Rodina. Keďže sa chceli dohodnúť na obsadení komisií, nakoniec podporili kandidáta Sme Rodina.
Z veľkej politiky
Martina Chrena do funkcie starostu poslala tretina voličov (9273), predtým bol mestským poslancom. jeho predchodcu Dušana Pekára zrejme potopili viaceré kauzy.
Chren je známy aj z "veľkej" politiky, na ktorú sa dal ešte ako študent. V roku 2004 spolupracoval na príprave dôchodkovej reformy. Najvyšší kontrolný úrad upozornil, že mu preto ministerstvo práce zaplatilo zahraničné cesty do Mexika, Bolívie, Čile a Chorvátska za 134-tisíc korún.
Vo vláde Ivety Radičovej bol štátnym tajomníkom za SaS na ministerstve hospodárstva. Opustil ho pre sporné zákazky spoločnosti Hayek Consulting, kde bol spolumajiteľom.
Hoci kandidoval ako nezávislý, figuruje v strane Skok.
V predvolebnej kampani vymýšľal aplikácie, sadil stromy a na bilbordoch ho podporovalo množstvo známych ľudí.