V rubrike Prešporské desatoro odpovedajú zaujímaví ľudia na rovnakých 10 otázok.
1. Niekto mesto vníma ako krásavicu na Dunaji, iný ako predmestie Viedne a niekto ako špinavú dieru s neochotnými ľuďmi. Čím je pre vás?
„Popoluška na Dunaji. Doráňaná, zjazvená, podvyživená. Je neuveriteľné, že hlavné mesto SR má polovičný rozpočet oproti Brnu. Správame sa k nej macošsky, a naopak, Bratislava zatiaľ nie je mestom pre ľudí.
Neprestávam ale veriť, že lepšie časy ju ešte len čakajú. S nádejou sledujem, ako sa s tým vyrovná nové vedenie mesta.“

2. Čo na dnešnom Prešporku zbožňujete?
„Pestrú históriu, kultúrne dedičstvo, prírodné bohatstvo. Je na nezaplatenie, že do desiatich minút viem byť uprostred lesa, kde sa preháňajú srnky a diviaky.
A Dunaj poskytuje unikátnu scenériu, aká nikde inde na Slovensku nie je. Za veľké plus považujem aj to, že historické centrum je pešia zóna, čo je veľká výhoda aj oproti Prahe.“
3. A čo vám naopak na ňom prekáža?
„Mnohogeneračná absencia koncepcie zo strany vedenia mesta. Katastrofický stav verejného priestoru. Mnohé časti Bratislavy pôsobia, že sa tadiaľ práve prehnal front.
Najviac mi prekáža úplné ignorovanie estetického hľadiska pri voľbe mestotvorných prvkov, napr. dlažba v Starom Meste, Staronový most, či čínsky betónový múr na nábreží. “
4. Asi každý má obľúbené miesta, kde si prevetrá hlavu a uvoľní sa. Kde je v Bratislave to vaše naj miesto?
„Prepoštská ulica vrátane jej prepojenia na hradby. Je to neuveriteľne romantické miesto, krásne domy, pôvodná dlažba, výhľad na hrad. Genius loci umocňuje fakt, že sa tu narodila moja obľúbená historická osobnosť, vynálezca Wolfgang von Kempelen. Mám tiež svoje tajné miesta v Karpatoch a pri Dunaji. “

5. Ako vnímate parkovaciu politiku v meste? Koľko by ste boli ochotný platiť za parkovanie?
„Je to nutnosť. Do 100 eur za prvé auto, s každým ďalším by sa mal poplatok zvyšovať. Auto je u nás statusový symbol, je to malomeštiacke. Zahraniční priatelia sa smejú, že nikde inde nevideli toľko BMW a Mercedesov pokope.
Trend SÚV, ktoré zaberajú jeden a pol parkovacieho miesta, je cesta do pekla. Na druhej strane musia mať ľudia alternatívu kvalitnej hromadnej dopravy. “
6. Dávny Pressburg bol multikultúrny. Do vojny tu žili spolu Slováci, Nemci, Maďari, Česi či Židia. Je tu dnes podľa vás miesto pre migrantov a viete si v Bratislave predstaviť mešitu?
„Na metropolách sa mi páči práve pestrosť. Pevne verím, že Bratislava je dosť tolerantné mesto, aby zvládla ľudí rôznych kultúr. Nemám nič proti kostolom, synagógam, ani proti mešitám, hoci mne osobne by nechýbala ani jedna z týchto inštitúcií. Ak je v Bratislave dostatok ľudí, ktorí by mešitu využívali, nech sa páči.“
7. V meste žijú ľudia z rôznych kútov Slovenska. Tí na domácich nadávajú a nevraživosť funguje aj opačne. V čom je podľa vás problém?
„Slováci sa na ulici vo všeobecnosti veľmi neusmievajú, viem si preto predstaviť, že sa tu cudzinci necítia vítaní. Bola taká kampaň, aby sa cezpoľní prihlásili na trvalý pobyt.
Nie je to však až také jednoduché, legislatíva im to všemožne komplikuje. Domáci sa potom cítia ukrátení, lebo podielové dane tečú inam, čo vzťahy veľmi nezlepšuje.
A prispieva k tomu aj naša kmeňová mentalita, my chlapci z horného konca sme automaticky proti chlapcom z dolného konca. “
8. Potrebuje Bratislava metro?

„Zišlo by sa, ale je to chiméra, ktorá odvracia pozornosť od realistických riešení. Bratislava potrebuje systém, ktorý uprednostňuje hromadnú dopravu na križovatkách, vedie ju mimo zápch a integruje ju s vlakmi.
Treba to skúsiť riešiť s tým čo je k dispozícií, t.j. električkami a buspruhmi. Mnoho miest má funkčnú dopravu i bez metra. “
9. Ktorému zaniknutému miestu by ste radi prinavrátili život?
„Podhradiu, Vydrici a Zuckermandlu. Radi sa vyhovárame na to, že ich zbúrali komunisti. Lenže komunisti boli i v Prahe, Budapešti a v Krakove a nezbúrali si ich. Problém je asi skôr v ľahostajnosti Slovákov voči kultúrnemu dedičstvu.
Prejavuje sa to v každom režime, Manderlák z prvej republiky je rovnaký pomník arogancie ako vežiak vedľa YMCA. Mnoho pamiatok a pekných miest zmizlo aj po revolúcii, no málokto proti tomu protestuje. “
10. Ak by ste mali stotisíc eur na to, aby ste tu niečo zmenili, na čo by ste ich použili?
„Do výchovy detí s dôrazom na ich vzťah ku kultúrnemu dedičstvu a estetické cítenie. Z panelákových sídlisk sme úplne otupení a chýba nám citlivosť voči kvalite verejného priestoru mimo nášho bytu.“