BRATISLAVA. Bývalé kúpele Grössling v blízkosti Vajanského nábrežia a Kúpeľnej ulice v Bratislave chce nové vedenie mesta obnoviť a následne sprístupniť verejnosti v roku 2022.
Gábor Bindics ako spolupracovník mesta už skladá medzinárodný tím, ktorý bude pripravovať súťaž a hľadať najlepšie riešenie, ako do centra Bratislavy vrátiť kedysi obľúbené kúpele. Informoval o tom primátor Matúš Vallo.
Otvorené pre verejnosť
Primátor avizuje, že priestory bývalých kúpeľov chcú do spustenia rekonštrukcie otvoriť pre verejnosť na "krátkodobé využitie".

"Nebude to teraz tri roky zatvorené. Funkčné kúpele by sme chceli otvoriť v roku 2022," povedal Vallo. Ich sprístupneniu pre verejnosť má podľa neho predchádzať ekonomická príprava, architektonická súťaž, verejné obstarávanie na zhotoviteľa a rekonštrukcia.
"Medzinárodný tím bude hľadať najlepšie riešenie, akým spôsobom môžeme vrátiť kúpele Grössling do života, ako využiť ostatné priestory okolo nich, ale aj aké budú podklady na architektonickú súťaž na rekonštrukciu," spresnil primátor.
Budova mestských kúpeľov Grössling je ikonickou stavbou Bratislavy a zároveň národnou kultúrnou pamiatkou. Ich prvú časť postavili v roku 1895 a ako plaváreň slúžila Bratislavčanom do roku 1994.
Celková obnova
Hlavné mesto uzavrelo v roku 2007 zmluvu o nájme priestorov kúpeľov Grössling na 10 rokov so spoločnosťou Synaphea. Jej plánom bolo celý objekt zrekonštruovať, plaváreň znova sprístupniť verejnosti a urobiť tu kúpeľný hotel.
K rekonštrukcii ale neprišlo a spoločnosť Synaphea sa od roku 2013 súdila o neplatnosť výpovede nájomnej zmluvy. Hlavné mesto prevzalo kúpele Grössling späť od nájomcu v roku 2017.
Magistrát následne pripravoval celkovú obnovu kúpeľov. Do návrhu rozpočtu na rok 2019 bývalé vedenie mesta predbežne navrhlo potrebné financie. O rozpočte na tento rok však ešte mestské zastupiteľstvo nerokovalo.
Budova z roku 1895
Mestské kúpele Grössling, pôvodne Vodoliečebný a kúpeľný ústav Grössling, tvorili tri časti. Najstaršiu v budove na nároží Medenej a Kúpeľnej ulice postavili v roku 1895 podľa projektu viedenského architekta Alberta Svobodu.
Boli v nej sedacie a vaňové kúpele, o ktoré bol veľký záujem, pretože väčšina bytov v meste v tom období nemala vlastnú kúpeľňu.
V roku 1914 kúpele zmodernizovali a rozšírili o nové krídlo s plaveckým bazénom a troma menšími bazénmi, parnou komorou a sprchami podľa projektu architekta Ernsta Sporzona. V časti orientovanej na Dunaj vybudovali aj šermiarsku sálu, v pivničných priestoroch bola práčovńa.

Poslednou prístavbou bola funkcionalistická budova na Vajanskom nábreží z roku 1929 podľa projektu dvojice bratislavských architektov Friedricha Weinwurma a Ignáca Vécseia.
Nová budova, s výrazným nápisom Plaváreň na travertínovom priečelí, slúžila ako hlavný vstup do kúpeľov. V komplexe boli dva veľké bazény, šatne, sauna, byty, kancelárie, kotolňa a komín.
Oba bazény si aj po modernizácii zachovali pôvodný dekoratívny charakter z konca 19. storočia, ktorý určoval modrý fajansový obklad. Modré kachličky dodávali plavárni jej nezameniteľnú atmosféru, ktorú si dobre pamätajú tí, ktorí mali to šťastie a v Grösslingu si ešte zaplávali.