Divadlo Pavla Országha Hviezdoslava uvedie dnes v premiére Milošom Janouškom prepracovanú divadelnú verziu rozprávky Lewisa Carrolla Alica v krajine zázrakov. Hru režíroval Štefan Korenči, ktorý s Milošom Janouškom už spolupracoval v Divadle a.ha, dramatu
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Na deti i na dospelých zrejme najviac zapôsobí scénka Tidlyho – Robert Roth a Fidlyho – Braňo Bystriansky, s ktorou sa predstavitelia naozaj pohrali. FOTO SME – PAVOL MAJER
Divadlo Pavla Országha Hviezdoslava uvedie dnes v premiére Milošom Janouškom prepracovanú divadelnú verziu rozprávky Lewisa Carrolla Alica v krajine zázrakov. Hru režíroval Štefan Korenči, ktorý s Milošom Janouškom už spolupracoval v Divadle a.ha, dramaturgiu si vzala na starosť Viki Janoušková.
„Poslednú rozprávku uviedlo divadlo v roku 1994, čo je už sedem rokov. Mal som pocit, že treba robiť nielen Ionesca, Becketta a Shakespeara, ale aj niečo pre deti, pretože mladú generáciu treba vychovávať. Dúfam, že rodičia prídu s deťmi do divadla. Nechápem, čo je to za kultúra, keď ich len nechajú sedieť doma a pozerať televíznych Pokémonov,“ povedal riaditeľ divadla Juraj Slezáček.
Preniesť na divadelnú scénu Carrollovu Alicu nebola ľahká úloha. Lewis Carroll, vlastným menom Charles Lutwidge Dodgson, bol profesorom matematiky na Oxfordskej univerzite, ale nebol len nudným učiteľom tejto nie každému pochopiteľnej vedy. Matematika bola pre neho a pre jeho žiakov zábavnou hrou, plnou hádaniek. Presne taká je aj jeho knižka.
Ako tretí z jedenástich detí Dodgsonovcov zabával už svojich mladších súrodencov a podobne zabával aj skutočnú Alicu, dcéru svojho kolegu profesora Liddella – obaja sa napríklad ako ľaváci trápili, pretože sa museli učiť písať pravou rukou. Svetoznáma knižka Alica v krajine zázrakov vznikla vlastne na výlete s deťmi Liddellovcov, keď začal rozprávať príbeh dievčatka Alice, ktoré sa zmenšilo a spadlo do králičej nory.
„Alica patrí k mojim stálym spomienkam na detstvo. Ale keď som knižku čítal, nikdy som si nebol celkom istý, či jej rozumiem. Mal som pocit, že je to zaujímavé, ale vôbec nie pre deti. Bolo pre mňa výzvou urobiť z knižky divadelnú rozprávku, ktorej by deti rozumeli. Chcel som urobiť hravé predstavenie postavené na humore, paradoxoch, na jazyku, ktorý je deťom blízky. Text Lewisa Carrolla je nesmierne komplikovaný, bolo by mnoho možností, ako k nemu pristupovať. Preto som si vybral postavičky, ktoré ma v detstve najviac zaujali. Pre ne som napísal hru,“ vysvetlil svoj prístup ku knižke Miloš Janoušek, lekár, ale aj spisovateľ a skladateľ.
Vo svete predstáv a ilúzií
Režisér Štefan Korenči bol s textami a hudbou piesní Miloša Janouška spokojný a pracovalo sa mu s nimi dobre. „Majú inteligenciu, výraznú literárnu i dramatickú hodnotu, dialógy sú presné. Pri naštudovaní ma zaujala najmä ústredná téma, keď deti chcú byť stále dospelé a dospelí by najradšej boli bezstarostnými deťmi. Myslím, že takto tému prijali aj ostatní, zvlášť herci. Všetci boli ochotní humorne vysloviť kritiku do radov dospelých a prikloniť sa na stranu detského, krajšieho sveta predstáv a ilúzií.“
Na detstvo sa zahrali poprední herci. Na Alicu sa hrá poslucháčka VŠMU Táňa Pauhofová a poslucháčka Konzervatória Eva Sakálová. V Bielom králikovi môžete spoznať Vladimíra Obšila alebo Maroša Kramára, dvojrolu Mačky a Kráľovnej stvárňuje Helena Kráľovičová a poslucháčka VŠMU Zuzana Marošová, na Korytnačku sa premieňa Mária Kráľovičová a Viera Strnisková, Havran vysvetľujúci kufríkové slová je Juraj Slezáček, Oldo Hlaváček alebo Vladimír Durdík, výborní sú Tidly a Fidly – Robert Roth a Braňo Bystriansky.
K úspechu rozprávke nielen pre deti - Alica v zázračnej krajine, veľmi pomáha skvelá a náročná scéna Jaroslava Valeka, aj hudobné aranžmá a scénická hudba Róberta Mankoveckého.
MILADA ČECHOVÁ
Všetky tri scény Slovenského národného divadla majú v súčasnosti na programe detské predstavenia, ktoré mali premiéru v uplynulých dvoch rokoch. Opera uvádza Tajomný kľúč Milana Dubovského, baletná scéna Snehulienku a sedem pretekárov Václava Patejdla, Luskáčika P. I. Čajkovského a Narodil sa chrobáčik Tibora Freša.
Rozprávka Alica v zázračnej krajine sa v Divadle Pavla Országha Hviezdoslava len po tieto premiérové dni hrá aj v sobotu a dopoludnia. Vzhľadom na náročné dekorácie sa predstavenia neskôr budú hrať len každú druhú nedeľu popoludní – vo februári budú predstavenia 10. a 24. februára o 14.00 a 16.30 h.
Na dnešné a nedeľné predstavenia o 10. a 15. hodine je ešte stále niekoľko vstupeniek vo výhodnej cene 50, 60 a 70 korún. V pokladnici DPOH na Laurinskej ulici si môžete kupovať lístky v pracovných dňoch od 12. do 18. hodiny a v pokladnici SND na rohu Jesenského od 12. do 17.30 h a priamo v DPOH 30 minút pred predstavením.