
Ľadových krýh, ktoré posledné dva dni donášala rieka Morava, je už pomenej. Vďaka otepleniu v Dunaji plávajú len malé kusy ľadu, ktoré sa rozpustia ešte pred Čunovom. FOTO SME – PAVOL MAJER
Ich nahromadenie v koryte by mohlo zapríčiniť upchatie toku a vyliatie vody z koryta okolo ľadovej bariéry, prípadne nad ňu. Podobný jav sa vyskytuje pri náhlom oteplení.
Včerajšie kryhy plávajúce v Dunaji boli malé a ako povedal vedúci odboru prevádzky Povodia Dunaja Pavel Virág, kým priplávajú do Čunova, rozpustia sa. Zmeny v počasí by prietoky v Dunaji v najbližších dňoch ovplyvniť nemali. Očakávané ochladenie podľa P. Virága vraj našej rieke pomôže, pretože spomalí povrchový odtok, ktorý v posledných dňoch nastal v dôsledku oteplenia.
Spôsob uvoľňovania ľadových zátaras závisí od miesta, kde sa nachádzajú. Extrémny prípad zatarasenia Dunaja ľadom sa stal v roku 1956 a v druhej polovici 60-tych rokov, keď ho uvoľňovali trhavinami a bombardovali z lietadiel.
Oteplenie spôsobilo prúdenie teplého a morského vzduchu. Ako sme dozvedeli od prognostika počasia Jozefa Iľka, do konca budúceho týždňa by sa ochladiť nemalo. Tento týždeň bol na úrovni slovenských extrémov. V utorok padol rekord najteplejšieho 22. januára. V Hurbanove sa nameralo 11,2 stupňa, posledný rekord bol v roku 1990 – plus 11,02 stupňa.
K dnešnému dňu sa viaže bratislavský teplotný rekord z roku 1995, keď tu bolo 13,2 stupňa nad nulou. Zatiaľ najstudenší 26. január bol v roku 1954, vtedy namerali mínus 15,2 stupňa. (dro)