BRATISLAVA. Všeobecné záväzné nariadenie (VZN) o zákaze hazardu v Bratislave v piatok 28. 12 stratilo platnosť. Uplynula totiž polročná lehota od júna 2018, kedy Krajský súd v Bratislave rozhodol o nesúlade VZN so zákonom.
Sudcovia v 13-stranovom rozhodnutí vyčítali mestu niekoľko pochybení pri rozhodovaní o zákaze hazardu.
Uznesenie súdu síce napadol magistrát kasačnou sťažnosťou na Najvyššom súde SR, ten však o nej doteraz nerozhodol a jej podanie nemalo ani odkladný účinok.
“Nedostatočne prešetrená petícia nemôže byť podkladom na predloženie návrhu nariadenia o zákaze umiestňovania herní.
„
Jedným z problémov VZN bola procedurálna chyba. Mestskí poslanci totiž na základe 98-tisícovej petície občanov hlasovali a rozhodli o zákaze hazrdu opakovane.
Magistrát tiež podľa súdu nepreveril pravdivosť sťažnosti v petícii, že herne narúšajú verejný poriadok.
Primátorovi Nesrovnalovi sudcovia vyčítali konflikt záujmov, keď petíciu organizoval a neskôr ju ako mestský funkcionár vybavoval.
Nesúlad so zákonom
Novozvolený primátor Matúš Vallo sa 10. decembra prostredníctvom právneho zástupcu mesta obrátil na Najvyšší súd, aby vo veci rozhodol ešte do 28. decembra.

"Bohužiaľ, ani z pozície primátora už pre platnosť zákazu hazardu viac urobiť neviem," povedal vtedy.
Hovorkyňa Najvyššieho súdu Alexandra Važanová začiatkom decembra uviedla, že zamietli návrh na priznanie odkladného účinku kasačnej sťažnosti proti uzneseniu Krajského súdu. Mesto totiž nepreukázalo, že by mu v dôsledku trvania účinkov rozsudku priamo hrozila závažná ujma. Naopak, magistrát mal po nadobudnutí právoplatnosti rozhodnutia súdu uviesť VZN do súladu so zákonom.
98 118
platných podpisov bolo na petícii proti hazardu v Bratislave, ale na jeho zakázanie by to nestačilo, potrebných bolo 30 percent dospelých obyvateľov. Ministerstvo financií však súbežne presadilo novelu zákona o hazardných hrách, ktorá v Bratislave a Košiciach znížila počet podpisov z 30 na 15 percent dospelých obyvateľov,
"Inak VZN po šiestich mesiacoch od nadobudnutia právoplatnosti napadnutého rozhodnutia stráca platnosť," uviedla hovorkyňa.
V prípade rozhodnutia o kasačnej sťažnosti zákon podľa hovorkyne nestanovuje súdu žiadne lehoty.
Kasačná sťažnosť nemá prednosť pred ostatnou rozhodovacou činnosťou senátov správneho kolégia.
Protest prokurátora
Herne po vypršaní licencií od mája 2017 už nemali byť v hoteloch, penziónoch, bytových domoch, pohostinstvách, v budovách pre obchod, kultúru či na verejnú zábavu. Výnimkou je stávkovanie, ktoré je vyňaté zo zákona.
Krajská prokuratúra v Bratislave však podala na jeseň 2017 na mesto žalobu, pretože bratislavské zastupiteľstvo koncom júna 2017 nevyhoveli protestu prokurátora. Prokuratúra navrhovala VZN o zákaze umiestnenia herní v hlavnom meste zrušiť.
Dôvodom bolo, že bratislavskí poslanci koncom marca 2017 na základe petície občanov hlasovali a rozhodli opakovane, hoci VZN nebolo schválené už vo februári. Mestskí poslanci však protestu prokurátora nevyhoveli.
V júni 2018 Krajský súd v Bratislave vyhovel žalobe prokuratúry a potvrdil nesúlad VZN so zákonom. Koncom augusta na Najvyšší súd SR prišla kasačná sťažnosť, ktorou magistrát napadol uznesenie krajského súdu. Mesto zároveň podalo návrh na priznanie odkladného účinku kasačnej sťažnosti.
V hlavnom meste už spustili novú petíciu za zákaz hazardu v meste s názvom Nech sa hazard do Bratislavy nevráti. Ďalší postup magistrátu nie je zatiaľ známy.