BRATISLAVA. Sanácia toxickej skládky po bývalých Chemických závodoch Juraja Dimitrova (CHZJD) v bratislavskej Vrakuni sa už začala. V prvej fáze sa robia prípravné práce spočívajúce v podrobnom geologickom prieskume skládky.
V rozhovore pre agentúru SITA to povedal minister životného prostredia László Sólymos.
Po ukončení prvej fázy sanácie sa na jar budúceho roku môžu začať samotné stavebné práce, ktorými izolujú toxický odpad od okolia. Sanácia bude stáť asi 30 miliónov eur, ukončená by mala byť do konca júna 2023.
Niektorí žiadali neprijateľné ceny
Viaceré potrebné úkony už boli podľa Sólymosa ukončené. Išlo napríklad o verejné zaobstarávanie aj o posúdenie vplyvov na životné prostredie.

Ministerstvo podľa neho počas prípravy sanácie narážalo na rôzne prekážky a problémy. Najťažšie bolo majetkovoprávne vysporiadanie pozemkov.
„Niektorí majitelia mali enormné požiadavky a žiadali neprijateľné ceny. Tie pozemky nad skládkou pritom nemajú v súčastnosti žiadnu hodnotu. Platí tam stavebná uzávera,“ vyhlásil minister.
Prijali preto novelu zákona o environmentálnych záťažiach, ktorá umožňuje dočasne obmedziť vlastnícke práva v prípade, že zlyhajú všetky ostatné spôsoby pre získanie súhlasu vlastníkov pozemkov.
Viac ako 100-tisíc kubických metrov odpadu
Chemická skládka z bývalých CHZJD vznikla za socializmu na ploche cca 4,65 hektára na rozhraní mestských častí Bratislava - Ružinov a Vrakuňa. Bez vybudovania nepriepustných tesniacich prvkov tu v rokoch 1966-1980 uložili viac ako 100-tisíc kubických metrov jedovatého odpadu.
Na sanáciu majú použiť metódu enkapsulácie, ktorou obsah skládky izolujú od okolitého prostredia. Ide o zhruba dva kilometre dlhú, 22 metrov hlbokú a 80 centimetrov širokú podzemnú tesniacu stenu a nepriepustné prekrytie povrchu skládky.
Súčasťou sanácie bude aj čerpanie a čistenie kontaminovaných podzemných vôd v okolí skládky.
Analýza vzoriek zo studní v okolí nebezpečnej skládky preukázala kontamináciu gumárenskými chemikáliami a pesticídmi. Taktiež boli prekročené limity prchavých chlórovaných alifatických uhľovodíkov, ropných látok a prchavých aromatických uhľovodíkov.