V rubrike Prešporské desatoro odpovedajú zaujímaví ľudia na rovnakých 10 otázok.
1. Niekto Bratislavu vníma ako krásavicu na Dunaji, iný ako predmestie Viedne a niekto zas ako špinavú dieru s neochotnými ľuďmi. Čím je pre vás?
"Domovom, kde sa narodili moje deti."
2. Čo na dnešnom Prešporku zbožňujete?
"Rôznorodosť a jedinečnosť. Mesto bolo vždy iné, ako bol zvyšok Slovenska. Za Rakúsko-Uhorska, Československa aj v dnešných časoch."
3. A čo naopak na ňom z duše nenávidíte?

"Pripájam sa k mnohým iným, ktorým prekáža, ako vyzerá železničná hlavná stanica, dlhoročný výkričník. V grafitoch na domoch a na dopravných prostriedkoch sme asi hlavným mestom Európy. S tým súvisí neúcta k histórii. A otrasnou vizitkou sú chodníky posiate odhodenými žuvačkami, najmä v širšom centre."
4. Každý má svoje obľúbené miesta, kde si rád prevetrá hlavu a uvoľní sa. Kde je v Bratislave to vaše naj miesto?
"Mám rád starožitnosti, aj preto obdivujem uličky v Starom Meste. Rád sa v nich prechádzam. Je tu aj jedinečná architektúra domov vrátane pivničných priestorov a povál. Nesmiem zabudnúť na majestátny Dunaj a, samozrejme, členitú prírodu na okrajoch mesta, jej ľahkú dostupnosť.
5. Ako vnímate celomestskú parkovaciu politiku s prípadným uprednostnením domácich pred mimobratislavskými? Koľko by ste boli ako majiteľ auta ochotný za parkovanie platiť?
"Doprava a parkovanie patria medzi najväčšie problémy Bratislavy. Je jasné, že ľudia s trvalým pobytom musia byť pri parkovaní zvýhodnení. V meste stále pribúdajú noví obyvatelia aj autá. Neviem si preto predstaviť, ako budú vyzerať ulice o niekoľko rokov. Parkovacie miesta by však nemali pribúdať na úkor jestvujúcej zelene. Do spoločnej mestskej kasy by mali prispievať všetci, ktorí tu pracujú aj bývajú. Mesto tak prichádza ročne o obrovský finančný balík."

6. Dávny Pressburg bol multikultúrny. Do vojny tu žili pokope Slováci, Nemci, Maďari, Česi či Židia. Je tu dnes podľa vás miesto pre migrantov a viete si v Bratislave predstaviť mešitu?
"Dobrých ľudí sa všade veľa zmestí. V multikultúrnom Prešporku sa kedysi žilo bez väčších problémov. Rôzne náboženstvá si boli blízke. Sú pilierom európskej kultúry. Migrácii sa nevyhneme. Je na prisťahovalcoch, aby rešpektovali pomery, prispôsobili sa našim európskym predstavám."
7. V meste žijú ľudia z rôznych kútov. Tí na domácich nadávajú a nevraživosť funguje aj opačne. V čom tkvie podľa vás problém?
"Už teraz má Bratislava obyvateľov zo všetkých kútov Slovenska. Keď tu žijú, mali by sa cítiť Bratislavčanmi so všetkými právami aj povinnosťami. Možno by pomohol trvalý pobyt, azda by tak k mestu nadobudli aj trvalejší vzťah. Stali by sa obyvateľmi hlavného mesta. "
8. Potrebuje Bratislava metro?

"Zišlo by sa. Ale na jeho výstavbu nebude nikdy dostatok peňazí. Riešením často kalamitnej dopravnej situácie by preto bolo skôr rozšírenie a skvalitnenie električkových tratí."
9. Ktorému zaniknutému miestu v Bratislave by ste rád prinavrátili život?
"Je toho dosť. Napríklad vyše 50. futbalovým ihriskám a ďalším športoviskám, ktoré zanikli. Obnovil by som tiež kúpele Grössling, Podhradie s Vydricou, synagógu na Rybnom námestí a kúpalisko Lido."
10. Povedzme, že máte stotisíc eur na to, aby ste tu niečo zmenili. Na čo by ste ich dali?
"Mesto stále nie je dostatočne čisté. Stačí sa pozrieť na dvory a chodníky v širšom centre. Tam by šli tieto peniaze, aj keď viem, že by to nestačilo."