VAJNORY. Referendum proti zmene bratislavského Starého letiska na sídlisko a neďalekej stavbe potravín Lidl s v mestskej časti Vajnory neboli úspešné.
Proti zmene letiska hlasovalo 95,96 percenta zúčastnených, predajňu odmietlo 84,7 percenta. Aby bolo úspešné, musela by hlasovať nadpolovičná väčšina zo 4868 voličov Vajnor. Hlasovať však prišlo iba 1748 z nich.
Samospráva pod vedením bývalého starostu Jána Mrvu oba projekty podporila.
Zlý termín?
O vyhlásenie referenda žiadali občania dvoma petíciami. Obe podpísala viac ako tisícka ľudí z Vajnor. Ich termín chceli mať spolu s novembrovými komunálnymi voľbami. Radnica im však nevyhovela.
Požiadala o stanovisko Úrad vlády, ministerstvo vnútra a štátnu komisiu pre voľby, ktoré podľa radnice poukázali na riziká spojenia volieb s referendom. V Karlovej Vsi sa však v roku 2016 konalo referendum s voľbami.
Na voľby prišlo 2694 voličov, čo bola 55,6 percentná účasť. Ak by zároveň hlasovali aj o referendových otázkach, je možné, že by bolo platné.
V sobotu však bola účasť 35,91 percenta. "´Zmarený termín´ referenda môže mať za následok nižšiu účasť," pripustil pred referendom člen petičného výboru, miestny poslanec Juraj Ondruška a neúspešný kandidát na starostu. Dodal, že podľa zákona má byť vyhlásené do 90 dní od prijatia petície a 8. december bol 89. dňom.
O čom hlasovali
Vajnoráci v referende hlasovali o tom, či v územnom pláne mesta súhlasia so zmenou plochy Starého letiska z doterajšej funkcie športu a telovýchovy na iné funkcie.

" Súhlasné stanoviská vedenia Vajnor podporujú zmenu územného plánu, ktorým by sa spustila výstavba novej štvrte pre vyše 15-tisíc obyvateľov," tvrdil Ondruška.
Na to podľa neho nie je pripravená infraštruktúra a ľudí trápia každodenné zápchy.
Spoločnosť Nordic Investors, odmieta, že projekt Nové Vajnory zabráni rozvoju športu a rekreácie. "Investor sa zaväzuje, že vo Vajnoroch zachová vidiecky ráz a prinesie nové športové a oddychové možnosti ako aj potrebnú infraštruktúru," napísali.
Podľa návrhu, ktorý má SME k dispozícii, chcú stavať 4800 bytov pre 14 455 obyvateľov.

Ku zmene letiska na sídlisko Mrvovo vedenie vydalo súhlasné stanovisko k zmene územného plánu mesta. Až v marci 2018 pod tlakom verejnosti vajnorskí poslanci poslali magistrátu list, v ktorom žiadali, aby zmenu z návrhu vypustil, lebo sa ňou "enormne zaťaží dopravná situácia". Jazero, ktoré by malo sídlisko zbaviť spodnej vody, označili za "veľké riziko".
O zmene letiska malo definitívne rozhodnúť bývalé mestské zastupiteľstvo na poslednom zasadaní. Úpravy územného plánu zmietlo zo stola. Zmena na sídlisko je však podložená urbanistickou štúdiou, nové zastupiteľstvo sa k nej môže vrátiť.
O tom, či sa bude o zmene rokovať, rozhodne primátor Matúš Vallo. Na predvolebnom stretnutí vo Vajnoroch sa vyjadril, že bude treba nájsť kompromis.
"Nemá tam stáť mesto pre 15 tisíc ľudí, táto zóna na to nemá. Ale nemá to zostať prázdne," povedal. Celkovo však zmeny územného plánu mesta označil za developerské.
Proti bola aj prokuratúra
Aj druhá referendová otázka súvisela s problematickou dopravou. Obyvatelia sa v nej vyjadrovali, či súhlasia, aby pred kruhovým objazdom vo Vajnoroch, kde má stáť Lidl, bol umiestnený nový pripájací a odpájací pruh.
Križovatku označili českí experti v dokumente generel dopravy za najhoršiu v Bratislave.
Ľudia sa vyjadrili aj k tomu, či chcú, aby na ploche určenej pre zeleň vyrástlo parkovisko a v zóne rodinných domov predajňa potravín Lidl o rozlohe 1300 štvorcových metrov. Zámer napadla prokuratúra, ktorá ho označila za neprípustný.
Lidlu sme ešte v septembri zaslali otázky, či nezvažujú úpravy na základe petície za referendum. Hovorca Tomáš Bezák poslal stanovisko približne o mesiac.
„Vzhľadom na naše skúsenosti sme sa rozhodli pre pozemok v okrajovej časti Vajnor vzhľadom na dobrú dopravnú dostupnosť a možnosť bezproblémového parkovania pre zákazníkov,“ povedal.
A čo starosta?
Doterajší starosta Vajnor Ján Mrva, ktorý sa chcel stať primátorom a vo Vajnoroch nekandidoval, v minulosti pre TASR uviedol, že celú vec vníma ako vytĺkanie politického kapitálu.
Petície totiž zorganizovala skupina ľudí, ktorá vo voľbách kandidovala ako opozícia voči Mrvovmu vedeniu. Niektorí z nich aj budú vajnorskými poslancami.
Novozvolený starosta Vajnor Michal Vlček bol členom vajnorského zastupiteľstva a predsedom stavebnej komisie, ktoré obom zmenám dali zelenú.
Na svojom blogu v apríli napísal, že súčasný stav Starého letiska je neudržateľný a miesto chátra. "Patrí súkromným vlastníkom a súkromné vlastníctvo je nutné rešpektovať," podotkol s tým, že s investorom sa treba dohodnúť.