
Takto to bude vyzerať vo vstupnom priestore Auparku, kde bude špeciálne pri príležitosti squashových majstrovstiev Slovenska (22. - 23. 3) inštalovaný presklený kurt. FOTO – ARCHÍV
vých škôl. V roku 1864 v Harrow postavili prvé štyri kurty a squash sa oficiálne stal novým športom.
Napriek krátkej histórii na Slovensku sa squash tlačí do popredia a postupne si i u nás buduje stále postavenie. O jeho fungovaní sme sa porozprávali s členom výkonného výboru Slovenskej squashovej asociácie MICHALOM CHAMILLOM.
Kedy sa squash objavil na Slovensku prvý raz?
„Tento šport sa k nám dostal vďaka českým hráčom. Pred deviatimi rokmi sa založila Slovenská squashová asociácia. Jej prezidentom je Juraj Celler. Zároveň sa rozbehla aj súťaž družstiev a jednotlivcov.“
Kde vznikli prvé špecializované ihriská?
„Medzi najstaršie centrá patrí Vernosť pri Dimitrovke, centrum na Pionierskej ulici, Goldex club v Petržalke, ale úplne prvý kurt bol v Inchebe. Ten však nemal rozmery, ktoré predpisujú pravidlá. Potom vznikali ďalšie centrá a s nimi aj nové kluby.“
Ako sa na Slovensku organizujú súťaže?
„Momentálne prebieha prvá a druhá liga. V prvej hrá deväť družstiev z celého Slovenska, z Bratislavy Fajn club Markíza (majster Slovenska 2001), Imet squash club (majster Slovenska 2000), Termity Bratislava, Tecton a 1. SSK Bratislava.
Každý mesiac sa hrá jedno ligové kolo. V rámci neho družstvá zohrajú miniturnaje, na ktorých sa zúčastnia vždy tri družstvá. Celkovo čaká družstvá v jednom ligovom ročníku osem kôl.“
A čo druhá liga?
„Druhá liga je rozdelená na dve západné konferencie a jednu východnú. Víťazi týchto troch skupín hrajú barážový turnaj s predposledným z prvej ligy o dve postupové miesta do najvyššej súťaže. Posledné družstvo najvyššej súťaže automaticky vypadáva do nižšej súťaže. V oboch západných konferenciách hrajú prevažne bratislavské kolektívy.“
Existuje v squashi podobný rebríček hráčov ako v tenise?
„Hrá sa aj súťaž jednotlivcov. Každý mesiac je jeden turnaj A, B a C kategórie. Do poradia najlepších squashistov sa zaratúvajú výsledky z týchto turnajov, ale aj výkony jednotlivých hráčov v lige družstiev. Vznikne rebríček, ktorý je podobný tenisovému. Na turnaji A kategórie sa môžu zúčastniť všetci hráči bez obmedzenia. Na turnaj B kategórie majú zakázaný prístup hráči, ktorí sa nachádzajú od 16. miesta v rebríčku vyššie. Na ‘céčkovom‘ turnaji môžu hrať hráči od 49. miesta nižšie. K takémuto rozdeleniu sme pristúpili preto, aby si mali možnosť dobre zahrať aj slabší hráči. Iba tak budú výkonnostne napredovať.“
Majú slovenskí hráči kontakt so zahraničím?
„Slovenský majster v súťaži družstiev má právo hrať v medzinárodnej lige. Tohtoročný majster Fajn club Markíza svoju možnosť nevyužil, ale majster z roku 2000 Imet Squash club sa predstavil v Holandsku. Bohužiaľ, konfrontácia našich hráčov so zahraničnými súpermi sa neskončila dobre. Ukázalo sa, že len veľmi ťažko budeme dobiehať krajiny, kde má tento šport mnohoročnú tradíciu. Predsa len: deväťročná slovenská história squashu je príliš krátka.“
Aká je u nás členská základňa a aké máme predpoklady presadiť sa neskôr aj v medzinárodnom meradle?
„Naša absolútna špička je veľmi úzka, squash hrajú buď bývalí tenisti, alebo bedmintonisti. Istú perspektívu sľubujú juniori. Zúčastňujú sa už aj na medzinárodných turnajoch a získavajú skúsenosti. Aby sa v squashi presadili, musia sa naň špecializovať od začiatku. Do kvalitnej nastupujúcej generácie patrí Andrej Schmidtmayer z Banskej Bystrice, z Bratislavčanov Marek Maník a Peter Gál (obaja Fajn club Markíza). Ako tréner sa im venuje Miroslav Masarčin, ktorý je zároveň aktívnym hráčom. Medzi ženami je absolútnou slovenskou jednotkou Henrieta Kolláthová z Košíc, ktorá je ako jediná zo Slovenska registrovaná aj vo svetovom rebríčku. Momentálne profesionálne hrá a trénuje v Prahe.“
Ako sa staráte o juniorskú základňu?
„Povinnosťou každého klubu hrajúceho v prvej lige je mať juniorské družstvo. V každom klube sa preto musia venovať výberu talentov a ďalej im vytvoriť také podmienky, aby sa rozvíjali. Popri každom turnaji A kategórie musí povinne prebehnúť aj turnaj juniorov.“
Čo robíte pre budúcnosť squashu na Slovensku?
„Snažíme sa ho čo najviac dostať do povedomia ľudí. Momentálne pripravujeme majstrovstvá Slovenska, ktoré sa uskutočnia v Auparku, a naplánovali sme si inštaláciu jedného preskleného kurtu v hale tohto obchodného centra. Všetci záujemcovia aspoň uvidia, že squash je veľmi zaujímavý a primerane dynamický šport. Vo svete je to bežná prax. Za zavreté dvere našich squashových centier by sme mnoho ľudí neprilákali.“