Ako prvé sprivatizovali v roku 1997 svoje zdravotné strediská Podunajské Biskupice. „Investovať bolo treba do opravy budov, pred dvoma rokmi sme za milión štyristotisíc opravovali strechu na stredisku na Učiteľskej, teraz bude treba opraviť strechu na Lotyšskej,“ hovorí Katarína Vališová z miestneho úradu. Problém bol aj so starým inventárom, na ktorý sa lekári sťažovali.
Dnes už je na Učiteľskej osem a na Lotyšskej deväť lekárov. Zatiaľ sú tu zubári, gynekológovia, praktickí a detskí lekári, záujem o prenajatie priestorov prejavil geriater, psychológ a agentúra opatrovateľskej starostlivosti. „Či je to stratové, alebo nie, je to potrebné,“ hovorí Vališová.
Prednosta úradu Andrej Bubeník dodáva: „Iné priestory prenajímame za 850 – 1200 korún za štvorcový meter ročne. V strediskách je to podľa vyhlášky 250 korún. To hovorí za všetko.“ Vlani boli výdavky na strediská približne 966-tisíc a príjmy milión päťdesiatosemtisíc korún. Nerobili sa však žiadne vážne opravy.
Rusovce – zatekajúca budova
Budovy stredísk sú často v zlom stave, jednu z najhorších zdedili vlani Rusovce. Tento rok vyčlenili v rozpočte 800 000 korún na rekonštrukciu kotolne a opravu popraskaných stien. Kotolni sa už skončila životnosť a navyše je na tuhé palivo, kým zvyšok obce je už plynofikovaný. Peniaze sa našli najmä z predaja pozemkov na výstavbu. Keď bude budova opravená, budú vraj hľadať priestor na širšie využitie – napríklad prenájom priestorov ďalším lekárom, prípadne bufetu, predajniam. Stredisko má aj lôžkovú časť, tú však Rusovce nechcú sprevádzkovať, len keby sa objavil záujemca.
Rača – dlhy
Spolu s nemocnicami zdedili mestské časti aj ich dlhy, najväčší Rača. „Bolo to 960-tisíc, išlo o dlhy za energie a zdravotnícky a špeciálny zdravotnícky materiál, už je to vyrovnané,“ povedal starosta Pavol Bielik. „Chceli by sme zachovať rast nemocnice a zveľadiť ju, mohla by to byť malá poliklinika.“
V budúcnosti plánuje starosta stredisko rozšíriť o očné, endokrinologické a ORL ambulancie, vymeniť dosluhujúci röntgen a sonograf, zlepšiť krvný a biochemický analyzátor. Tieto zmeny však možno urobiť len so súhlasom ministerstva. „Som optimista, ak sa chce dohodnúť, dá sa to. Dôležité je, aby ľudia nemuseli komplikovane chodiť na polikliniku na Tehelnú.“ Minulý rok pred strediskom urobili záhradné úpravy, upravili vstupné foyer. Tento rok plánujú pokračovať v úprave okolia, zabrániť bezdomovcom kradnúť hliníkové opláštenia a zaplatiť informátora – ochrancu, ktorý by bol v nemocnici aspoň popoludní a večer. (aha)
Počet obyvateľov na lekára:
1990 1999
Bratislava 169 135
Praha 167 157
Budapešť 157 106
Varšava 237 266
Viedeň 183 142