
FOTO SME - PAVOL MAJER
Mesto vlastnilo do roku 1994 asi 73-tisíc bytov. To je posledný presný údaj, ktorý mesto má. Dnes sa počet bytov v jeho vlastníctve odhaduje od 5000 do 10 000, z toho vraj 95 percent spravujú mestské časti. Neprehľadnosť v bytovom fonde podľa Pavla Baxu z magistrátu vraj spôsobil predaj obecných bytov do osobného vlastníctva a meškajúce údaje z katastrálnych údajov. Presnú evidenciu by malo zaviesť nové všeobecne záväzné nariadenie o nájme bytov, ktoré zaviazalo starostov a primátora každý rok predkladať poslancom správu o stave zvereného bytového fondu. Prvé správy za rok 2001 treba čakať k 30. septembru 2002.
Mesto v nariadení stanovilo nové podmienky na získanie nájomného bytu, týka sa to najmä novej výstavby. Výška nájomného môže dosiahnuť najviac 5 percent z obstarávacej ceny bytu, v štandardnom trojizbovom byte s rozlohou 80 metrov štvorcových to je 6000 korún mesačne.
Poradovník bude na magistráte zostavovať primátor, či tak urobí sám, alebo tým niekoho poverí, zostáva iba na jeho rozhodnutí. Uprednostniť môže žiadateľov – ústavných činiteľov a osoby, ktoré sa podieľajú na vykonávaní funkcií viazaných s mestom. V mestskej časti bude o prenájme rozhodovať starosta, ktorý môže prideliť byty aj mimo poradovníka, počet takýchto bytov mu odsúhlasí miestne zastupiteľstvo. Jedným z kritérií pri výbere bude aj príjem rodiny, musí dosahovať 1,2 násobok životného minima domácnosti. Nájomný byt dostanú iba Bratislavčania s trvalým pobytom alebo tí, ktorí žijú v Bratislave desať rokov a môžu to dokázať – buď prechodným pobytom, alebo pracovnými zmluvami. O osude starých nevybavených žiadostí rozhodnú poslanci mesta a mestských častí. (dro)