
FOTO SME - ĽUBOS PILC
Odborníci zo Štátneho zdravotného ústavu SR predpokladajú, že chrípková epidémia by mala prepuknúť o dva týždne. Najúčinnejšou prevenciou je podľa nich očkovanie od októbra do konca novembra. Vzhľadom na aktuálnu situáciu však podľa nich ešte ani dnes nie je neskoro, treba sa ale poponáhľať. Vakcína totiž začína účinkovať o 10 až 12 dní.
V porovnaní so svetom majú Slováci k očkovaniu vlažný vzťah. Očkovať sa dáva len asi 6 percent, oproti napríklad 26 percentám Američanov alebo 16 percentám Francúzov. Záujem Bratislavčanov štatistiky špeciálne nesledujú. Riaditeľ jedného z troch najväčších dodávateľov vakcín na Slovensku Ing. Ladislav Zákopčaník povedal, že v Bratislave v porovnaní so Slovenskom v posledných dvoch-troch rokoch predaj protichrípkových vakcín stagnuje, v relatívnych číslach vraj dokonca klesá. Najväčší záujem o ne je na jeseň, keď je aj očkovanie najúčinnejšie.
Na Slovensku je registrovaných päť vakcín proti chrípke. Na trhu sú však len štyri zahraničné (francúzska Vaxigrip, belgická Fluarix, nemecká Begrivac a holandská Influvac), piata – slovenská (Subinvira) sa už druhý rok nevyrába. „Vakcíny, ktoré sa k nám dovážajú, sú bezpečné a účinné, všetky obsahujú tie chrípkové kmene, ktoré by mohli byť príčinou nastávajúcej chrípkovej sezóny – obidva subtypy chrípky A a kmeň chrípky B,“ povedala vedúca odboru imunizácie v ŠZÚ MUDr. Jarmila Lančová.
Občania majú nárok na úhradu vakcíny zo zdravotného poistenia, ak majú 65 rokov a viac, majú metabolické alebo urologické poruchy, chronické ochorenie srdcovo-cievneho aparátu alebo dýchacích ciest (vrátane astmy) – bez rozdielu veku. „Všetky vakcíny sa vydávajú na recept, ceny sú od 150 do 250 korún. Pri výbere vakcíny by sa každý mal rozhodovať podľa jej dostupnosti,“ povedala MUDr. Lančová.
Na názor na očkovanie v súčasnom období sme sa spýtali aj lekárky z praxe, detskej imunologičky-alergologičky z Národného ústavu respiračných chorôb v Podunajských Biskupiciach – MUDr. Mojmíry Ondrišovej: „Očkovanie proti chrípke sa odporúča šesť týždňov pred očakávanou epidémiou. Na Slovensku sa malo začať koncom septembra, začiatkom októbra, pretože epidémia prichádza zvyčajne v novembri a vo februári. Jesenné očkovanie je účinné aj na blížiacu sa chrípku. Nevieme, či očkovanie teraz, dva týždne pred očakávanou epidémiou, bude vhodné. Už sa môže stať, že pacient bude reagovať chrípkou aj na očkovanie a jej priebeh bude ťažší.“ JANA MARTINKOVÁ