
V budove YMCA na Karpatskej ulici sa Fond detí a mládeže od roku 1998 márne pokúša uplatniť svoje vlastnícke práva. FOTO SME – PAVOL MAJER
Budovu YMCA na Karpatskej ulici využíva na komerčné účely spoločnosť Euro-building, ktorá do objektu odmieta vpustiť pracovníkov Fondu detí a mládeže ako predstaviteľov vlastníka budovy. „Do objektu vás pustíme jedine so súdnym rozhodnutím, pretože Fond detí a mládeže s nami jednal nekorektne, od roku 1998 nás neustále obviňuje v médiách a podobne,“ odôvodnili svoje konanie zamestnanci spoločnosti Euro-building.
Bývalé vedenie Fondu detí a mládeže v roku 1998 uzavrelo so spoločnosťou Euro-building nájomnú zmluvu na 30 rokov.
V roku 1999 však nadobudla platnosť novela zákona o správe majetku štátu, ktorá zrušila všetky so štátom nevýhodne uzavreté nájomné zmluvy. V zmysle novely Fond detí a mládeže vypovedal zmluvu so spoločnosťou Euro-building, tá však zrušenie neakceptovala a naďalej sa považuje za oprávneného nájomcu objektu.
Situácia vyvrcholila, keď budovu muselo v decembri opustiť aj združenie YMCA na Slovensku.
Jediným jej používateľom sa tak stala spoločnosť Euro-building a hoci nemá platnú nájomnú zmluvu, Fond detí a mládeže nedokáže voči nej uplatniť svoje vlastnícke práva.
Ako YMCA prišla o vlastnú budovu
Po nežnej revolúcii, v roku 1990 zaregistrovali na ministerstve vnútra občianske združenie YMCA na Slovensku so sídlom na Karpatskej ulici 2, ktoré sa prihlásilo k tradícii predvojnového združenia YMCA. Ako SME informovali na ústredí Európskej aliancie YMCA, len túto organizáciu považujú za svojho člena.
V roku 1997 však na ministerstve zaregistrovali ďalšie občianske združenie: YMCA Bratislava, opäť so sídlom na Karpatskej ulici 2, a začali sa spory, ktorá YMCA je vlastne pravá.
Spor vyústil uzavretím nájomnej zmluvy medzi Fondom detí a mládeže a spoločnosťou YMCA, ex-s. r. o, v júli roku 1997, od tohto momentu sa združenie YMCA na Slovensku ocitlo bez zmluvy s majiteľom objektu. V roku 1998 predal majiteľ spoločnosti YMCA, ex-s. r. o., svoj podiel Euro-buildingu a budova, ktorú mala využívať predovšetkým mládež na nekomerčné aktivity, sa tak ocitla v správe komerčnej firmy.
Euro-building a Fond detí a mládeže
Od nástupu nového vedenia Fondu detí a mládeže po parlamentných voľbách v roku 1998 spoločnosť Euro-building bráni vlastníkovi vo výkone jeho práv. Na základe Občianskeho zákonníka (paragraf 665) je prenajímateľ oprávnený napríklad žiadať prístup k veci, aby ju mohol skontrolovať, to však fondu dosiaľ neumožnili. Fondu detí a mládeže momentálne hrozí, že bude musieť zaplatiť za priestory, ktoré nemôže používať.
Pôvodný prevádzkovateľ kina YMCA už nemá záujem premietať v budove, preto je fond povinný odškodniť bývalého nájomcu za jeho investície do budovy. Tie však nemožno presne vyčísliť, pretože bezpečnostná služba nevpustí súdneho znalca ani do priestorov kina. Z toho istého dôvodu je zatiaľ ohrozená aj iniciatíva nového záujemcu o premietanie v kine YMCA. Ústavný súd minulý týždeň rozhodol, že niektoré ustanovenia novely o správe majetku štátu sú pre svoju retroaktívnosť v rozpore s ústavou, pretože sú v rozpore s princípom právnej istoty. „Rozhodnutie Ústavného súdu by tiež nemalo mať retroaktívny charakter a podľa našich právnikov teda platí zrušenie zmluvy s Euro-buildingom,“ povedal riaditeľ fondu Martin Kugla.
MIRO GRMAN