
ŠTARTFOTO – PETER POSPÍŠIL
om Tauberbischofsheime.
V slovenskej, historicky premiérovej účasti obsadilo naše kvarteto 13. miesto spomedzi 16 tímov. „Aj keď sa to podľa konečného výsledku nezdá, chlapci odviedli dobré výkony. Spokojný som tak na 50 percent,“ hodnotí tréner našej štvorice Arpád Érsek. „Na podobnom podujatí sme boli prvý raz, a tak sme boli nasadení na poslednom mieste. Znamená to, že sme mali najhoršie vyžrebovanie.“ Hneď v 1. kole sa stretli s úradujúcimi majstrami sveta Maďarmi, s ktorými prehrali 27:45. V ďalšom dueli len tesne prehrali s Holandskom 39:45 a čakal ich boj o 13. – 16. miesto.
V ňom naši kordisti zabrali naplno a najprv porazili Dánsko 45:41 a rovnaký výsledok zopakovali aj v stretnutí proti Belgicku. Napokon z toho bolo trináste miesto. „Tento rok by sme sa chceli zúčastniť ešte na májovom svetovom pohári. V budúcom roku sa pokúsime zabojovať o olympijskú účasť, ale predpokladom je, aby sme sa zúčastnili aspoň na štyroch podujatiach svetového pohára, ktoré budú pravdepodobne hodnotené aj ako kvalifikácia na olympijské hry v Aténach.“
Výhodou súťaže družstiev je, že pri stretnutí s ťažkým súperom, ako je napríklad Maďarsko, musia členovia družstva odšermovať zápasy s troma najlepšími zo súperovho družstva. „V súťaži jednotlivcov šermiar po prvom prehratom zápase vypadáva zo súťaže. V súťaži družstiev sa dajú nazbierať skúsenosti v množstve ťažkých zápasov s dobrými súpermi,“ vysvetľuje Arpád Érsek.
Slovenský šerm má k dispozícii veľmi nádejných pretekárov. Veď Attila Érsek, Gábor Asványi a Martin Spústa sú ešte juniori a v Nemecku šermovali v kategórii dospelých. „Mnoho závisí od financií. Musia chodiť čo najviac do zahraničia, zúčastňovať sa na súťažiach, aby sa na nich nalepili skúsenosti. Šermiari výkonnostne dozrievajú neskôr. V súčasnej špičke sa pohybujú skôr tridsiatnici, ktorí majú za sebou účasť na dvoch olympiádach, a je to na ich výkone aj vidieť. Keby sa naši reprezentanti nedostali na najbližšiu olympiádu, nič sa nestane. Sú mladí, majú toho ešte veľa pred sebou. Patrím medzi trénerov, ktorí sa nesnažia dostať zo svojich zverencov maximum ešte v juniorskom veku, snažím sa pracovať dlhodobo. Vidí sa mi, že je lepšie presadiť sa neskôr ako vôbec.“
PROKOP SLOVÁČEK