
V okolí Červeného kríža (vľavo) pribudli moderné bytové domy. Napriek tomu, že štvrť sa v posledných rokoch podstatne zahustila, obyvatelia nemajú kde nakupovať ani sa zabávať. Bez služieb zostávajú aj ľudia v ďalšej lukratívnej štvrti – na Kolibe (vpravo). Ako máloktoré bratislavské štvrte nemajú ani káblovú televíziu. FOTO SME – PAVOL MAJER
Z lukratívnej štvrte by mali investori urobiť miesto, kde by ľudia mohli žiť pohodlne. Malo by tam byť všetko - od drobných služieb cez obchody po fitnescentrá a kaderníctva. V Bratislave sa za lukratívnu lokalitu považuje Koliba a okolie Červeného kríža (medzi Hradom a Slavínom). Svoju cenu však paradoxne strácajú, najmä na Červenom kríži rastie množstvo novostavieb, ale všetko len byty. Nakupovať a relaxovať nie je kde. Už petržalské sídlisko je vybavené lepšie.
V okolí Červeného kríža sa v poslednom čase postavili moderné bytové domy. Jeden meter štvorcový v nich stojí 28-tisíc korún. V ich okolí fungujú jediné potraviny a jedno kaderníctvo. Zväčša bohatí novousadlíci nakupujú v hypermarketoch, zásoby si dovezú autom. Lenže bývajú tu aj starší a osamelí ľudia a ani doprava do centra nie je ideálna.
„Výstavba mi tu už ide na nervy,“ hovorí pani Sviteková na Svetlej ulici neďaleko Červeného kríža, „urobili z tohto priestoru sídlisko a zničili nám zeleň. Lukratívna štvrť to už určite nie je. Máme jeden obchod, aj ten nedostavaný. Chodíme nakupovať do hypermarketov. Kto má, ten autom, iný MHD.“
Ako sme dozvedeli aj od iných, keďže obchod je jediný široko-ďaleko, majiteľ si dvíha ceny, ako sa mu chce. Jablká v ňom predávajú o dvadsať korún drahšie ako v meste. Ľudia sa však najviac sťažujú na stánok s názvom Polotovary - vnútri je výčap. „Už sme sa aj sťažovali, pijú tu najmä robotníci a potom nám špinia steny,“ dodáva obyvateľka.
Na Kolibe už veľa priestoru na novú výstavbu nie je. Medzi rodinnými domami sa nájdu aj obchodíky, ale prelepené oznamom Zrušené. Casablanca, kedysi najdrahšia reštaurácia, kde sa jedávali čerstvé langusty, je opustená a ponúkajú ju na predaj. „Zo starousadlíkov nás zostalo veľmi málo,“ hovorí 63-ročná Zdena Králiková a odpratáva ľad z chodníka pred domom, „prichádzajú sem mladí ľudia.“ Postaršia pani nakupuje v meste a veľkú tašku s kolieskami preváža v trolejbuse. Do jedných potravín a jednej drogérie zájde, len keď niečo súrne potrebuje.
Problémom v týchto lokalitách je aj dostupnosť káblovej televízie. V rodinných domoch mnohí pozerajú len Slovenskú televíziu a Markízu. Káblovú televíziu prednostne zaviedli na sídliskách, pretože je to pre UPC výhodnejšie. „Nebránime sa urobiť prípojku aj do rodinných domov, aj keď je to drahšie,“ povedala hovorkyňa UPC Petrlová, „naša spoločnosť zadarmo pripraví predbežný rozpočet, a ak ju majiteľ domu zaplatí, nie je problém. Výhodnejšie a lacnejšie je, ak sa ľudia bývajúci na jednej ulici dohodnú a prípojka sa zavedie naraz.“
Problém obchodného centra pre obyvateľov Koliby by mohla vyriešiť plánovaná výstavba polyfunkčného domu na Radvanskej ulici, priestor sa volá Napoleonský vŕšok. Protest občianskych združení však spustenie výstavby oddialil už o dva roky. Ako sme sa dozvedeli od Gabriela Čecha z magistrátu, v okolí Červeného kríža je zatiaľ jeden investor. Ten však chce postaviť obchod na pozemku vyčlenenom na telocvičňu základnej školy. A to mu mesto nemôže dovoliť.
INGRID DROZDÍKOVÁ