
V druhom kole svetového pohára na Korzike Michal Buček (na snímke vpravo) medzi juniormi zvíťazil, v absolútnom poradí skončil na druhom mieste. FOTO – ARCHÍV
Michal má za sebou úspešný rok. Na svetovom pohári v šprintkvadriatlone skončil na treťom mieste a v absolútnom poradí bol deviaty. V druhom kole svetového pohára na Korzike vo svojej kategórii dokonca zvíťazil a celkovo skončil druhý. Na majstrovstvách sveta v českých Sedlčanoch bol medzi juniormi druhý.
Kedy ste sa začali venovať tomuto náročnému športu?
„Začínal som ako triatlonista a vzorom mi bol otec, ktorý sa mu aktívne venoval dlhé roky. Potom som sa od kamaráta dozvedel, že existuje aj kvadriatlon, ktorý obsahuje navyše aj jazdu na kajaku, a venujem sa mu už päť rokov.“
Ktoré štáty patria ku kvadriatlonistickej špičke?
„Najlepší sú českí reprezentanti. U našich susedov zažíva triatlon i jeho odnože veľký boom. Majú množstvo kvalitných pretekárov. Rovnako dobrí sú aj Maďari a Nemci.“
Ktorá disciplína vám najviac sedí?
„Nedá sa to presne povedať. V minulosti som sa desať rokov súťažne venoval rýchlostnej kanoistike. Kajak by mi teda mal najlepšie vyhovovať a mám ho aj najlepšie natrénovaný. Pravda je však taká, že nemám obľúbenú disciplínu.“
Aký je spôsob trénovania, keď musíte zvládnuť štyri disciplíny?
„Počas prípravy musím každý deň, v závislosti od počasia a voľného času, odtrénovať povinnú dávku aspoň vo dvoch disciplínach. Nie sú ojedinelé dni, keď zvládnem aj tri disciplíny. Nemám svojho trénera, a tak sa riadim podľa vlastných skúseností, ktoré som nadobudol počas svojej pretekárskej kariéry. Podstatou kvadriatlonového tréningu je čo najväčší objem tréningových kilometrov a potom nasleduje, povedané športovou terminológiou, vylaďovanie formy. V tomto čase sa tréningové dávky zmenšujú. Svoju prípravu si upravujem aj podľa toho, ako sa moje telo momentálne cíti. Pred pretekmi, samozrejme, musím zaradiť aj úplne alebo čiastočne oddychové dni. To všetko preto, aby som bol schopný prezentovať sa na súťaži v maximálnej možnej forme.“
Existuje v triatlone či v kvadriatlone doping?
„Možné to je, ja som sa s ním dosiaľ nestretol. Ani si nedokážem predstaviť, aká forma dopingu by sa dala zvoliť. Veď kvadriatlon pozostáva zo štyroch disciplín a každá kladie iné nároky na organizmus. Veľmi dôležitá je tu aj psychika. Človek musí neraz zaťať zuby, aby vydržal až do konca. Preteky totiž trvajú približne štyri hodiny.“
Ako sa počas pretekov stravujete?
„Aby sme prinútili pracovať organizmus na maximálny výkon celý čas, čo sme na trati, musíme vypiť veľké množstvo tekutín. Používame špeciálne nápoje, ktoré dodávajú telu energiu a látky potrebné na správny chod organizmu. Dopĺňame to energetickými gélmi, ktoré v súčasnosti bez problémov dostať na trhu. Sú akousi náhradou predtým používaných fit tyčiniek, pomarančov alebo banánov. Majú tú výhodu, že sa energia z nich dostáva priamo do krvi a organizmus doslova pocíti okamžitý prílev energie. Počas jednej súťaže spotrebujem aj päť takýchto gélových pást a jem aj hroznový cukor.“
Vzdali ste už niektoré preteky?
„Stalo sa mi to iba raz. Precenil som svoje sily, išiel som až na doraz a pri tretej disciplíne som odpadol. Do cieľa ma odvážala sanitka.“
Aké ciele máte v novom roku?
„Letná sezóna sa začína v apríli, najprv pocestujem na Ibizu, na majstrovstvá sveta v dlhom kvadriatlone, potom nasleduje svetový pohár v Čechách a potom budú na Korzike ďalšie majstrovstvá sveta v šprintkvadriatlone. Tretí svetový šampionát bude v strednom kvadriatlone v Nemecku a sezóna vyvrcholí svetovým pohárom v Čechách. V tejto sezóne prechádzam do kategórie dospelých, a tak by ma potešil zisk aspoň jednej medaily.“