
Mesto je plné veľkých kaluží z topiaceho sa ľadu. Ako náhle oteplenie ovplyvní hladinu Dunaja, sa dozviete na II. strane. FOTO SME – PAVOL MAJER
ch kontrolujú diery a výtlky. „Momentálne však máme aj veľmi dobrého dodávateľa, neopravuje striktne len úseky, ktoré žiadame. Často napravia aj škodu na mieste, kam sme ich vyslovene neposlali,“ povedala E. Uhliariková.
Jamy a výtlky vznikajú priamo úmerne k vyťaženosti komunikácie. „Najväčšie škody sa vytvárajú najmä na výpadovkách, teda na Trnavskej a Rožňavskej, zlý podklad je napríklad na Račianskej, ale aj na niektorých sídliskách,“ dodala E. Uhliariková.
Pri teplotách nižších ako desať stupňov sa diery opravujú pomocou teplých zmesí. Účinnejšiu techniku jet pecher, pomocou ktorej sa do trhliny „nastrieka“ drva obalená asfaltom, cestári používajú len pri teplotách nad 10 stupňov. Včera cez deň sa teplota pohybovala okolo deviatich stupňov.
Podľa štatistík mestskej polície z celkového počtu 893 priestupkov za nevyčistené chodníky sa až 561 vzťahovalo na chodníky priľahlé k cestám I. a II. triedy. „Hoci sú tieto cesty v správe mesta, chodníky má čistiť správca priľahlej nehnuteľnosti, a to platí bez výnimky. Ak aj ide o chodník pri ceste prvej triedy, akonáhle sa nachádza pri niektorej budove a podobne, postarať sa oň musia správcovia. Túto problematiku sme prerokovali už aj s mestskou políciou,“ povedala E. Uhliariková a dodala: „Je stanovené zákonom, že mesto nemôže opravovať zo svojich prostriedkov škody, ktoré nevznikli na jeho majetku. Výnimku by mohli tvoriť krátke zanedbané úseky v dĺžke okolo tridsať metrov, za ktoré by potom mestská polícia v správnom konaní vymáhala úhradu od oprávneného vlastníka či správcu. Tento postup je však veľmi komplikovaný.“
(mg)
Pozri Na ľad… na II. strane