ov.
„Výstava čiastočne odzrkadľuje náročnosť a dôležitosť práce pohraničnej služby. Rusko tvorí prednú líniu v zadržiavaní opiátov, pretože podľa štatistík OSN až okolo 80 percent heroínu pochádza z Afganistanu,“ povedal na vernisáži Alexander Vozňuk z Veľvyslanectva Ruskej federácie. „Sú tu aj fotografie zachytávajúce život v už takmer mierovom Čečensku,“ dodal.
Autorom fotografií je Jurij Vladimirovič Tutov, ktorý sa problematikou severného Kaukazu zaoberá od roku 1993. Jeho práce uverejnili aj renomované noviny a časopisy ako Times, Stern či Spiegel.
Fotografie zaznamenávajú zásahy proti pašerákom, likvidáciu drog, ktoré ruskí pohraničníci pália na pneumatikách. Čečenská časť výstavy je zameraná na krajšie okamihy života v tejto konfliktom zmietanej krajine a ponúka zrejme optimistickejší pohľad, než je skutočnosť.
V roku 2000 zachytili na tadžicko-afganských hraniciach okolo 800 kilogramov heroínu, čo bolo päťnásobne viac ako v roku 1999. Afganistan, ale aj Pakistan sa po známom zlatom trojuholníku (Thajsko, Mjanmarsko, Laos) stali najväčšími producentmi opiátov. Chudobné obyvateľstvo týchto krajín nedokáže v nehostinných podmienkach pestovať inú, porovnateľne lukratívnu plodinu, akou je mak. Ich situácia je rovnaká, ako v Južnej Amerike kde pestujú koku.
Výstavu fotografií si môžete pozrieť v Ruskom centre na Ulici Fraňa Kráľa 2 do 24. januára.
MIRO GRMAN