BANSKÁ BYSTRICA – Po takmer dvoch rokoch protestov, petícií, dokonca aj podaní na Ústavný súd sa po včerajšom rokovaní zdá, že v kauze výstavba čerpadla na banskobystrickom sídlisku Radvaň došlo k posunu.
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
BANSKÁ BYSTRICA – Po takmer dvoch rokoch protestov, petícií, dokonca aj podaní na Ústavný súd sa po včerajšom rokovaní zdá, že v kauze výstavba čerpadla na banskobystrickom sídlisku Radvaň došlo k posunu.
Primátor mesta Ján Králik na včerajšom rokovaní so zástupcami protestujúcich združení Občania v akcii a Za dôstojnú Radvaň za účasti predstaviteľov majiteľa pozemku B.O.L Real ponúkol firme Shell dva alternatívne pozemky na stavbu čerpacej stanice.
Združenia označili prístup primátora k riešeniu situácie za ústretový.
Napriek tomu, že firme Shell boli ponúknuté dve lokality, aj samotní predstavitelia mesta považujú za reálnu len jednu, a to na časti parkoviska pred plážovým kúpaliskom, kde by v budúcnosti malo podľa plánov stáť aj obchodné zariadenie typu Baumax.
Proti druhej alternatíve neďaleko Patentového úradu už totiž obyvatelia začali protestovať. Najproblematickejšou časťou dohody sa javí vyčíslenie nákladov, ktoré bude musieť mesto uhradiť firmám pri odkúpení pôvodného pozemku v Radvani. Od výšky už investovaných prostriedkov bude totiž závisieť aj ďalšie rozhodovanie komisií a poslancov.
Občianske združenia v polovici decembra protestovali na čerpacej stanici Shell v Banskej Bystrici, ale aj v Bratislave, Košiciach, Nitre, Žiline a vo Zvolene. Občania banskobystrického sídliska Radvaň dlhodobo protestujú proti výstavbe čerpacej stanice Shell. Pumpa má totiž stáť priamo medzi panelákmi. Združenia žiadali primátora Králika, aby zabránil výstavbe čerpacej stanice, ktorá je podľa aktivistov v rozpore so schválenou územnoplánovacou dokumentáciou. Okresný úrad už firmám schválil aj stavebné povolenie.
Kauzou sa už zaoberala aj prokuratúra. Právny zástupca združenia Za dôstojnú Radvaň nedávno v súvislosti s plánovanou výstavbou pumpy podal sťažnosť na Ústavný súd. JUDr. Ján Hrubala argumentuje porušením práva na priaznivé životné prostredie, súkromie a právnu a inú súdnu ochranu. „V prípade, že súd dá za pravdu občianskym združeniam, rozhodnutia všetkých úradov budú anulované a stavba bude musieť byť zastavená,“ tvrdia aktivisti.