Podnikatelia
Podnikatelia do kolónky adresa napíšu kontaktnú adresu. Nemusí sa zhodovať s adresou sídla, na poštový styk majú firmy bežne uvedenú inú adresu, ako je adresa ich sídla uvedená v obchodnom registri alebo na živnostenskom liste. Presnú adresu sídla podľa obchodného registra alebo živnostenského listu uvedú v rubrike sídlo. Pod ním je kolónka adresa všetkých prevádzok na území hlavného mesta.Pokiaľ má firma viacero prevádzok a ohlasovací formulár nestačí, priloží ďalší list, na ktorom uvedie zostávajúce prevádzky.
Školy a študentské domovy
Školy - materské, základné a stredné - zatiaľ zastrešuje štátna správa, v Bratislave sú to okresné úrady. Aj keď školy nemajú úplnú právnu subjektivitu, majú niektoré kompetencie. Poplatky za odpad si školy uhrádzali samostatne aj doteraz, neuhrádzal ich za ne okresný úrad. Ohlasovaciu povinnosť si teda splnia školy samy.
Vysoké školy, respektíve ich fakulty, si tiež splnia ohlasovaciu povinnosť samostatne. Podobne aj organizácie, ktoré spravujú majetok štátu. Učilištia sú síce špecifické, ale tiež si majú ohlasovaciu povinnosť splniť samostatne, aj keď nemajú právnu subjektivitu, pretože na bežnú prevádzku zvyčajne majú pridelené prostriedky a riešia ju priamo.
Študentské domovy a vôbec zariadenia, ktoré ubytúvajú, teda hotely a penzióny, si plnia ohlasovaciu povinnosť na formulári označenom P, ktorý má aj kolónku počet lôžok.
Občania
Občania si ohlasovaciu povinosť musia splniť do 31. marca a urobia to na formulári označenom B, prípadne (aj) na formulári označenom N. Formulár si môžu vyzdvihnúť na magistráte, v centre na Bazovej 6 alebo na miestnom úrade. Do polovice februára by si však každý občan mal formulár nájsť v poštovej schránke - jeden formulár na jednu domácnosť (byt, rodinný dom). Formulár B sa vypĺňa za domácnosť, teda byt alebo rodinný dom, a podpisuje ho ten člen domácnosti, ktorého máme považovať za kontaktnú osobu. Len jeden člen domácnosti vyplní formulár aj v prípade, že má viacerých spoluvlastníkov, a to aj vtedy, ak by to boli manželia v rozvodovom konaní, ktorí byt odkúpili a sú spoluvlastníci.
Nehnuteľnosti
Formulár N je určený pre občanov. Dotýka sa troch vecí:
1. bytov, kde nemá nikto trvalý ani prechodný pobyt, 2. rodinných domov, kde nemá nikto trvalý ani prechodný pobyt, 3. záhrad, ktoré nie sú pri rodinnom dome.
Môže sa stať, že v rodinnom dome nik nebýva, ale priestory v ňom má prenajaté firma. V tom prípade musí vlastník nehnuteľnosti - súkromný občan - splniť si ohlasovaciu povinnosť na formulári N a firma alebo organizácia, ktorá si priestory prenajíma, na formulári P.
Klasickým príkladom sú reštitúcie. Občanovi bol vrátený dom. Povedzme, že v dome niekto býva a v časti priestorov je aj nejaká prevádzka. Vlastník toho domu sa prihlási na formulári N, obyvatelia bytov v tomto dome na formulári B a firma alebo inštitúcia, ktorá si priestory prenajíma, na formulári P.
Vlastníci viacerých nehnuteľností si splnia ohlasovaciu povinnosť za nehnuteľnosť na toľkých formulároch, koľko nehnuteľností vlastnia. Tieto formuláre občania do poštových schránok nedostanú, môžu si ich vyzdvihnúť na tých istých miestach ako ostatné. Doručiť poštou alebo osobne ich treba do konca marca.
Záhrady prihlasujú iba ich vlastníci. Tí, ktorí majú záhradu na obecnom pozemku a sú len v nájomnom vzťahu, sa neprihlasujú. Z ohlasovacej povinnosti pri záhradách nevyplýva automatické spoplatnenie. Mesto vraj potrebuje identifikovať záhrady. V Bratislave sú vraj aj také, z ktorých odpad končí v kontajneroch najbližších domov - napríklad na konci Lamača. (jm)