a informatiky magistrátu Živka Peeva, potom primátor vyhlásil pokusnú rozpravu na tému - či hlasovať elektronickým zariadením a pre istotu aj zdvihnutím ruky. Hlasovanie o tomto bode však museli dvakrát zopakovať. Prvýkrát poslanci nestihli zahlasovať do 30 sekúnd od prezentovania, čo treba, aby technika hlasy zaregistrovala. „To, že ste sa prezentovali, ešte neznamená, že hlasujete. Treba ešte stlačiť jedno z tých troch tlačidiel - nie, áno a zdržal som sa,“ upozorňoval Peev. Pri druhom hlasovaní nastavil časový limit pre poslancov na jednu minútu, vtedy odhlasovali. Pri rokovaní už ďalšie problémy s používaním zariadenia poslanci nemali.
Hlasovacie zariadenie stálo štyri milióny sedemstotisíc korún, vrátane transportného kufríka, ktorý musel magistrát kúpiť, pretože Zrkadlová sieň nie je určená len na rokovanie zastupiteľstiev, ale aj na iné účely a zariadenie vtedy treba uschovať. Podľa Peeva však bola jeho kúpa nevyhnutná, pretože podľa zákona o informáciách musia informovať verejnosť aj o tom, ako ktorý poslanec hlasoval. Pri hlasovaní zdvihnutím ruky sa hlasovanie jednotlivcov nedalo zaznamenať.
Poslanci nové zariadenie privítali dokonca potleskom, vraj najmä preto, že urýchli rokovanie. Upozornili však aj na nevýhody. „Hlasovanie je rýchlejšie, ale teraz mi budú chýbať skrutátorky, sympatické mladé slečny, ktoré sčítavali hlasy,“ povedal poslanec Ernest Húska. Poslankyňa Mária Demeterová: „Je to lepšie, priemerne zručný poslanec by to mal bez problémov zvládať. Ale má to aj politické nevýhody, nevidím, ako hlasujú kolegovia z poslaneckého klubu.“
ANDREA HAJDÚCHOVÁ