
Štvornohá hviezda stajne B.O.A.T. Publicity – Bianca – a realizačný tím: sprava džokej Petr Kubík, tréner Samko Sokol, majiteľ Ladislav Brat. FOTO PRE SME – VÁCLAV VOLF
Opýtajte sa ktoréhokoľvek britského džentlemana, ktorý šport je najpríťažlivejší, a on vám bez dlhého rozmýšľania odpovie, že konské dostihy. „Šport kráľovien“ (ako ho nazval svetoznámy autor detektívok Dick Francis) už vyše dvesto rokov po celom svete vzrušuje milióny solventných majiteľov anglických plnokrvníkov, ale aj ich chudobnejších obdivovateľov. Všetci im svorne prisudzujú epiteton „štvornohí aristokrati“.
„Viac ako dvadsať rokov sa venujem automobilovému športu, ale od chvíle, čo som sa upísal dostihom, sú pre mňa kone pod kapotou len druhoradou láskou,“ vyznal sa spolumajiteľ len pred tromi rokmi založenej dostihovej stajne B.O.A.T. Publicity v Bratislave Ladislav Brat.
Jej prvým koníkom bol v Maďarsku kúpený žrebec Kamarát, ktorý síce na dráhe veľa vody nenamútil, zato tak veľmi zapôsobil na city dlhoročného redaktora rozhlasovej relácie Pozor, zákruta, že celkom podľahol čaru turfu.
„Po zoznámení sa s atmosférou dostihov sme sa rozhodli, že najbližší nákup koňa uskutočníme v Nemecku a na dražbe v Baden-Badene sme kúpili dvojročnú Biancu,“ spomína Ladislav Brat. Kobylu potom zverili do tréningu slovenského šampióna Samka Sokola v Starom háji a netrpezlivo čakali, čo ukáže na dráhe.
„Po jej prvom vystúpení sme boli nadšení: Bianca vyhrala, ako chcela, a všetci odborníci tvrdili, že má dispozície ešte sa zlepšovať. Potom však došlo ku katastrofe. Pri ďalšom štarte sa kobylka zranila a jej liečenie trvalo niekoľko mesiacov, takže na jej štarty na klasických dostihoch sme mohli zabudnúť,“ smutne povedal majiteľ.
Ladislav Brat má však jednu dobrú vlastnosť – nestará sa do odbornej práce trénera a vždy si od neho nechá poradiť.
„Nie je to človek, ktorý chce za každú cenu len vyhrávať, ale vie sa vcítiť aj do problémov koníka. Aj Biancu nechal doliečiť a trpezlivo čakal na jej návrat na dráhu,“ komentoval spoluprácu s majiteľom kobyly Samko Sokol.
Bianca sa za ohľaduplnosť a trpezlivosť majiteľom stajne odvďačila vlani, keď svojimi výkonmi nadchla starohájskych turfmanov a dobehla si na piedestál najlepšej slovenskej staršej kobyly. Premohla celú plejádu najlepších míliarov zo stredoeurópskeho regiónu a – čo tiež nie je zanedbateľné – zarobila slušnú sumu peňazí.
„Nikdy sme nemysleli na dotácie, hlavná bola radosť z jej dobrého výkonu,“ vysvetľuje Laco Brat, ktorý najlepšie vie, že vlastniť anglického plnokrvníka je drahý koníček.
Po vlaňajšej sezóne, počas ktorej štyri kone stajne zaznamenali päť víťazstiev, trinásť dotovaných umiestnení a zarobili 433 500 korún, sa jej majitelia opäť vybrali na nákupy do Nemecka a nevrátili sa domov s prázdnymi rukami. Opäť v Baden-Badene kúpili tri ročné plnokrvníky – žrebčeka Anthonyho a kobylky New Valentine a Western Wind, ktoré môžu byť ozdobou stajne, ale aj ambiciózneho trénera.
„Dostihy v bratislavskom Starom háji majú zásluhou účasti koní zahraničných majiteľov skvelú úroveň. Prečo by sme však aj na Slovensku nemali mať hviezdy, s akými na pravý breh Dunaja prichádzajú súperi z Česka, Maďarska, Nemecka, Poľska či Rakúska? Chceme dokázať, že aj naši štvornohí aristokrati dokážu vyhrávať klasické a významné dostihy a že úroveň nášho turfu je na porovnateľnej úrovni,“ vysvetlil pozadie posledných nákupov koní Ladislav Brat. To, či dôjde na jeho slová, ukáže už tohtoročná dostihová sezóna, ktorá sa začne v apríli.
(jg)