
Poslanci bratislavského VÚC sa včera stretli na prvom pracovnom rokovaní. Problémy mali s ozvučením, formuláciou uznesení aj s hlasovaním. Jednomyseľne, bez problémov a bez diskusie schválili len svoje odmeny.
FOTO SME – PAVOL MAJER
Plat predsedu bratislavského vyššieho územného celku bude 40-tisíc, rovnakú sumu môže dostať každý štvrťrok ako odmenu. Poslanci VÚC dostanú mesačne odmenu 5000 korún. Výška odmien bola jediná vec, ktorú včera bez problémov, bez diskusie a jednomyseľne schválili.
Prvé pracovné rokovanie bratislavského VÚC trpko pobavilo prítomných občanov a novinárov. Poslanci mali problémy s formuláciou uznesení, nevedeli, aký je postup hlasovania, niekedy sa hlasovanie muselo opakovať. Chvíľami sa zdalo, že sa najviac narobia zapisovatelia. Zasadacia miestnosť v budove krajského úradu na Staromestskej ulici nie je totiž na podobné rokovania pripravená. Mikrofón mal len predseda Ľubo Roman, za poslancami, ktorí sa prihlásili do diskusie, behala zapisovateľka s diktafónom. „Zapisujeme aj na rokovaniach mestského zastupiteľstva v Zrkadlovej sieni, tá je však ozvučená. Veľkým problémom je, že poslanci nehovoria svoje mená, musíme tak v zápisnici uvádzať len hlas alebo poznámka z pléna. Na mestskom zastupiteľstve primátor vždy poslanca osloví menom,“ povedala zapisovateľka. Poslanci VÚC svoje mená nehovorili a navzájom sa nepoznali.
Pri voľbe podžupana sa prihlásil poslanec zvolený v Pezinku Peter Červenka s poznámkou, že kandidáta nepozná a bolo by dobré, keby sa mu aspoň ukázal a predstavil. Návrh Ľuba Romana, aby sa podžupanom stal starosta Rače Pavol Bielik, nakoniec poslanci neschválili. Zvolili však hlavného kontrolóra, ktorým sa stal Jaroslav Števove, bývalý prednosta miestneho úradu Rača (1999 – 2001) a bývalý námestník ministerstva kultúry (1992). Jeho mesačný plat bude 30-tisíc korún a každý štvrťrok má nárok na odmenu vo výške 40 percent svojho platu.
Rokovanie o organizácii úradu trvalo včera najdlhšie. Poslanci sa hodinu a pol radili, či budú dvaja podžupani, alebo len jeden. Nakoniec schválili dvoch, jedného zvolia až pri presune väčšiny kompetencií. Bratislavský vyšší územný celok bude mať 98 zamestnancov, štyri odbory – organizačný, odbor financií, regionálneho rozvoja a územného plánovania a odbor odvetvových činností, teda školstva, zdravotníctva, sociálnych vecí, kultúry a športu a civilnej ochrany. Traja pracovníci budú mať kancelárie v Senci, Pezinku a Malackách. Ako povedal Ľubo Roman, aby „ľudia videli a pochopili, že s každou hlúposťou nemusia chodiť do Bratislavy“.
ANDREA HAJDÚCHOVÁ