BRATISLAVA. Výzvu na odstránenie nepovolených stánkov z vianočných trhov v historickom centre Bratislavy poslali pamiatkari po tom, čo začali horieť.
Na výzve bol dokonca dátum dňa po požiari, tvrdí poisťovňa Kooperatíva, ktorej patrí historická budova, na ktorú sa požiar rozšíril.
Predčasné odstránenie stánku nezabezpečili pamiatkari ani v minulosti, ministerstvu kultúry to však neprekáža.
Ministerstvo, pod ktoré pamiatkové úrady spadajú, je presvedčené, že úradníci si splnili zákonné povinnosti. „Krajský pamiatkový úrad urobil všetko v zmysle platnej legislatívy,“ napísalo.
Šli na poštu, keď horelo?
Pamiatkovo chránený secesný palác v centre Bratislavy na Hlavnom námestí obhorel po požiari stánkov s vianočným občerstvením minulú stredu.
Aktivista a staromestský poslanec Matej Vagač tvrdí, že podnet na odstránenie stánkov pamiatkarom poslal týždeň pred požiarom a to 22. novembra.
Obhliadku miesta podľa Jána Mackoviča, povereného vedením Krajského pamiatkového úradu v Bratislave, zamestnanec urobil deň pred požiarom. "Nasledujúci deň napísal výzvu na odstránenie stánku,“ napísal Mackovič.
Doručiť ju už nestihli, keďže stánky sa zapálili od unikajúceho plynu z propán-butánovej fľaše.

Kooperatíva tvrdí, že výzvu dostala až dva dni po požiari. „Zásielka bola na pošte podaná 28. novembra, teda v termíne, keď k nehode došlo. Avšak na liste je uvedený dátum 29. decembra,“ tvrdí hovorkyňa poisťovne Silvia Nosková Illášová.
Podľa systému sledovania zásielok Slovenskej pošty bola výzva podaná na pošte 28. novembra o 18:18 hod, pričom požiar vypukol asi o 15:30 hod.
Dodala, že výzvu na odstránenie stánkov spred budovy dostali len na vedomie a bola adresovaná nájomcovi, teda prevádzkovateľovi kaviarne Roland. „Poisťovňa nie je v liste vyzvaná na aktivitu,“ tvrdí Nosková.
"Krajský pamiatkový úrad Bratislava je orgán štátnej správy a je viazaný zákonnými postupmi, ktoré nie sú také pružné ako by si všetci želali," hovorí Mackovič z pamiatkového úradu.
"Pomôcť by mohlo zriadenie stavebnej polície, tak ako napr. Rakúsku, v ktorej kompetencii by bolo možné konať okamžite, ak sa stavebník, resp. majiteľ prevádzky nepreukáže riadnym povolením," vraví.
Ministerstvo tvrdí, že novelizáciu zákona pripravuje. "Budeme sa v rámci odbornej diskusie venovať podnetom širokej verejnosti a nepochybne aj takýmto praktickým otázkam vyplývajúcim z praxe."
Pokutu nebolo treba
Kooperatíva dodáva, že pozemok pred budovou majiteľovi stánku neprenajala. "Do dnešného dňa nemá naša spoločnosť vedomosť, kde presne bol stánok umiestnený a kto je jeho prevádzkovateľom," napísala hovorkyňa.
Majiteľ stánkov, podnikateľ s občerstvením zo stredného Slovenska, sa zrejme dohodol len s majiteľmi Roland café, ktorí však s novinármi nechcú hovoriť. Stánky stáli aj na pozemku mesta a nemali potrebné povolenia, čo mesto vybavilo pokutou tisíc eur.
Na stánky v tesnej blízkosti pamiatky však aktivista upozorňoval už pred štyrmi rokmi. Vtedy pamiatkari na jeho podnet vyzvali nielen Kooperatívu ako majiteľa budovy, ale aj majiteľa kaviarne a bratislavský magistrát ako majiteľa pozemku pod stánkom, aby ich odstránili. Pohrozili aj pokutou, ktorá podľa zákona môže byť až do 200-tisíc eur.
„K tomuto však nikdy nedošlo, keďže stánok bol odstránený,“ hovorí Mackovič z pamiatkového úradu. O pokute tak ani neuvažovali. Termín na odstránenie stánkov pritom určili do 30. decembra 2014, pričom vianočné trhy obvykle končia týždeň pred tým.
Aj hovorkyňa Kooperatívy potvrdila, že technicky stánok zmizol v požadovanej lehote. "Odstránenie stánku k stanovenému dátumu bolo realizované, nakoľko Vianočné trhy pravidelne končia 23. decembra."
Pamiatkový úrad tak podľa aktivistu len legalizoval protiprávne umiestnenie stánku, ako aj "biznis model prevádzkovateľa".