BRATISLAVA. Príprava projektu Dunajbus, pravidelnej vodnej osobnej dopravy po Dunaji do Bratislavy, má zabezpečené peniaze. Ministerstvo dopravy v piatok podpísalo zmluvu o nenávratnom finančnom príspevku vo výške 92 tis. eur na štúdiu realizovateľnosti, ktorá je nutnou podmienkou realizácie projektu.
Štúdia bude financovaná zo zdrojov Operačného programu Integrovaná infraštruktúra a hotová má byť vo februári 2019. Informoval o tom rezort dopravy.
Zápchy a dopravné zaťaženie Bratislavy sú podľa ministerstva dopravy dlho pálčivým problémom obyvateľov regiónu. O alternatíve v podobe pravidelnej osobnej dopravy obyvateľov okolitých obcí do hlavného mesta po rieke sa hovorí už niekoľko rokov.

Hlavným cieľom je odľahčiť preplnené cesty a vlaky z južného smeru do Bratislavy.
"Bratislava má unikátnu možnosť využitia vodnej cesty pre osobnú prepravu obyvateľov dochádzajúcich za prácou alebo iným účelom do hlavného mesta. Na tomto projekte ešte musíme pracovať, ale vzhľadom na jeho ekologickú povahu a kritickú dopravnú situáciu má moju plnú podporu," povedal minister Arpád Érsek (Most-Híd).
Žilinská univerzita v júli 2017 pripravila na základe prieskumu verejnej mienky Štúdiu odhadu využiteľnosti pravidelnej osobnej lodnej dopravy. Podľa nej by pravidelnú osobnú lodnú dopravu na dochádzku do zamestnania alebo školy denne používalo 6 tisíc ľudí a prehustený cestný úsek by sa odľahčil o 1500 áut.
Záujem má aj množstvo cyklistov, ktorí by využívali osobnú lodnú dopravu nielen kvôli prepojeniu cyklistických trás na oboch stranách Dunaja na turistické účely, ale hlavne na každodennú dochádzku do zamestnania.
Projekt Dunajbus pripravuje Združenie obcí pre miestnu dopravu po Dunaji Pro Danubia. V roku 2015 ho vytvorili Šamorín, Čunovo, Hamuliakovo, Vojka nad Dunajom a Kyselica.
Združenie plánuje vybudovať šesť nových prístavísk (Kyselica, Vojka, v Bratislave Eurovea, Aucafe, River park, Devín) k trom jestvujúcim (Šamorín, Hamuliakovo, Čunovo).
Prístaviská by malo obsluhovať sedem plavidiel typu katamarán s kapacitou zhruba sto cestujúcich. Plavidlá by v čase špičky mali intreval 15 minút a premávali by po trase Vojka - Bratislava - Devín. Napríklad z Hamuliakova do centra Bratislavy by trvala cesta približne 25 minút.