BRATISLAVA. Úrady si štyri roky nevedeli poradiť s nepovolenými stánkami v centre Bratislavy na Hlavnom námestí, ktoré v stredu zhoreli a spôsobili aj škody na jednej z najkrajších budov v meste.
Pamiatkári už v decembri 2014 rozhodli, že stánky majú spred secesného paláca Uhorskej banky odstrániť. Mesto tvrdí, že na to nemalo právomoci.
Krajský pamiatkový úrad poslal výzvu bratislavskému magistrátu ako majiteľovi pozemku a prevádzkovateľovi Roland café, pred ktorým stánky stáli.
Kto zlyhal?

"Výzvu na odstránenie daných stánkov dostalo hlavné mesto len na vedomie. Kompetenciu konať v tejto veci má príslušný stavebný úrad, a to je v tomto prípade Stavebný úrad Staré Mesto," tvrdí hovorkyňa mesta Zuzana Onufer.
Starosta Starého Mesta Radoslav Števčík zas hovorí, že správcom Hlavného námestia je magistrát. "Stavebný úrad rozhoduje o odstránení stavby na základe vlastného konania, nerozhoduje o odstránení stánkov ambulantného predaja. Tie odstraňuje v správnom konaní správca komunikácie," vraví.
Ani pamiatkový úrad v liste z decembra 2014 staromestský stavebný úrad nespomína.
Aj viceprimátorka Iveta Plšeková ukazuje na magistrát. "Majiteľ Roland café si načierno postavil vianočné stánky na Hlavnom námestí. A nikto z magistrátu ho nekontaktoval, či mal zmluvu alebo povolenie. Pričom pracovníci chodia stánkárom na kontroly," napísala na sociálnej sieti.
Aj novozvolený primátor Bratislavy Matúš Vallo si myslí, že prišlo k fatálnemu zanedbaniu povinností mesta. Nerozumie, ako mohol na vianočných trhoch na bratislavskom Hlavnom námestí fungovať stánok, ktorý nebol ich súčasťou a jeho majitelia nemali podpísanú nájomnú zmluvu a ani mesto nepožiadali o zaujatie verejného priestranstva.
Bez povolenia

Mesto priznáva, že malo s majiteľom stánku dlhodobý problém, pretože stánok sčasti zasahoval do pozemku mesta.
Minulý týždeň na to podľa hovorkyne upozornili a vyzvali ho, aby stánok posunul. Vlani za to majiteľovi dalo mesto pokutu tisíc eur, povedala Onuferová.
Staromestský poslanec Matej Vagač, ktorý podal podnet pamiatkárom, však hovorí, že chránené má byť okolie pamiatky do desiatich metrov.
"Zákon zakazuje vykonávať v bezprostrednom okolí kultúrnej pamiatky činnosť, ktorá by mohla ohroziť pamiatkové hodnoty," napísal Vagač, ktorý bude od decembra aj mestským poslancom ako náhradník za nového primátora Matúša Valla.
Keďže úrady pred štyrmi rokmi problém nevyriešili, Vagač podal ďalšie podnety, naposledy minulý týždeň.
Žiadal, aby pamiatkári nariadili budovu uviesť do pôvodného stavu a uložili majiteľom stánkov aj pokutu. Krajský pamiatkový úrad nezverejnil, ako s podnetom naložil. Hoci mal úradné hodiny, nikto nedvíhal telefón.
Do reči nebolo ani majiteľom Roland café. K problému sa vraj vyjadria neskôr. Problém nechcela podľa denníka Nový čas komentovať ani spoločnosť Mondieu group, ktorá sa len minulý týždeň stala novým nájomcom kaviarne.

Neplatili, majú škody

Magistrát tiež hovorí, že ho tento ani minulý rok stánkari nepožiadali, či môžu zabrať verejné priestranstvo. Obvykle za to musia aj platiť, magistrát však neodpovedal, či platbu vyžadoval. V povolených stánkoch tiež musia dodržiavať požiarne a bezpečnostné predpisy, mať hasiaci prístroj.
Požiar vznikol v stredu popoludní, keď boli Vianočné trhy plné ľudí. Hasiči hovoria, že sa začal zrejme po neopatrnej výmene plynovej bomby, z ktorej unikol plyn. Trhy zavreli, návštevníci ich museli opustiť, zranil sa len jeden. Škody na budove odhadli na asi 200-tisíc eur, statika podľa predbežných informácií narušená nebola. Polícia začala vyšetrovať podozrenie z trestného činu verejného ohrozenia.
V centre mesta nejde o jediný prípad, keď si majitelia podniku otvorili stánok s vianočným občerstvením priamo pred pamiatkovo chránenou budovou.