RUŽINOV. Pradiareň v areáli bývalej Bratislavskej cvernovej továrne je jednou z mála priemyselných pamiatok, ktoré sa v našom meste zachovali. Teraz sa mení na netradičné nízkoenergetické kancelárske a obchodné priestory.
Noví nájomníci si vysoké stropy, veľké zaoblené okná, pravidelný raster liatinových stĺpov a strop z betónových klenbičiek začnú užívať v druhej polovici roku 2020.
Dvojročná obnova pradiarne, jedinej pamiatkovo chránenej budovy v zóne bývalej Cvernovky, a susednej silocentrály sa začala v polovici októbra. Budú súčasťou novej polyfunkčnej štvrte Zwirn.
"K tejto historicky hodnotnej stavbe sme pristúpili s veľkým rešpektom. Tomu zodpovedala aj detailná príprava," vysvetlil ešte v auguste Milan Murcko, generálny riaditeľ YIT Slovakia.

Architektonicko-urbanistickú súťaž na premenu celého areálu vyhral ateliér Compass architekti, v nasledujúcej menšej súťaži na obnovu pradiarne uspela architektonická kancelária Bouda Masár. V minulosti projektovali napríklad rekonštrukciu Bratislavského hradu.
"Pradiareň prešla viacerými prestavbami a postupne stratila pôvodný charakter najmä pre rôzne prestavby zo 60. rokov. Po získaní búracieho povolenia boli v prvej fáze postupne odstránené, aby Pradiareň opäť získala priestor, ktorý jej patrí," povedal architekt Ivan Masár počas oficiálneho začatia prác.
História pradiarne
Pradiareň 1900
Výstavba budovy sa začala v roku 1900.
Vývoj komplexu bol ukončený v roku 1920.
Výroba v nej sa zastavila v 90. rokoch 20. storočia.
V roku 2007 ju vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku.
YIT spustila rekonštrukciu v októbri 2018.
Dokončenie plánujú v treťom štvrťroku 2020.
Celková nájomná plocha bude 14 870 m2.
Náklady na rekonštrukciu pradiarne a silocentrály budú 20 miliónov eur.
Pradiareň postavili podľa projektu viedenskej technickej kancelárie D. V. Junka a K. K. Bauratha z roku 1900.
V prvej etape vznikla približne polovica objektu a vedľajšia silocentrála, aby sa čo najskôr mohlo začať s výrobou. V roku 1905 sa dostavala druhá polovica pradiarne. Neskôr pribudlo ešte jedno podlažie a výťahové veže. Prirodzený historický vývoj komplexu bol ukončený v roku 1920.
"V tom čase sa ešte industriálna aj obytná architektúra stavala podľa vzoru zámockých a palácových architektúr. Takže nebyť dymiacich komínov, človek by na prvý pohľad nepovedal, že išlo o továreň," uviedol Masár.
Pod dohľadom pamiatkarov
Odborníci za najcennejšie na pradiarni pokladajú konštrukciu s liatinovými stĺpmi. Na nich sú uložené oceľové nosníky a jednotlivé polia prepájajú klenby z utĺkaného betónu. Ide o doklad výtvarného cítenia a vysokého inžinierskeho umenia vtedajších tvorcov.
"Na tie časy to bola veľmi progresívna a vyspelá konštrukcia," ozrejmil Masár. Pradiareň je preto po konštrukčno-výtvarnej stránke unikátom v porovnaní s ostatnou dobovou industriálnou architektúrou v meste.
Projekt obnovy sa jej preto snaží vrátiť pôvodný vzhľad v spolupráci s Krajským pamiatkovým úradom v Bratislave.
"Našou snahou je do maximálnej možnej miery obnoviť historický výraz z roku 1920, keď bola podľa pôvodných plánov dokončená. Nové okná nadobudnú zaoblený tvar, aký mali kedysi. Budeme opravovať aj strechu, podlahy a repasovať nosné liatinové stĺpy," povedal Masár.
Čo bude vnútri

Na prízemí obnovenej pradiarne budú obchody, reštaurácia a služby. Na ďalších troch podlažiach s liatinovými stĺpmi sa budú prenajímať administratívne priestory. Výška stropov až 4,8 metra umožňuje v bývalých výrobných halách rozdeliť priestor na dve úrovne a celému priestoru dať netradičnú organizáciu.
Konečnú podobu dostanú podľa požiadaviek konkrétnych nájomcov v spolupráci s ich architektmi. Podľa Masára by bolo ideálne, keby nájomcov nebolo veľa a unikátny priestor dlhých bývalých výrobných hál sa nemusel priveľmi deliť.
Developer pri zariaďovaní sľubuje využiť energeticky úsporné technológie.
Silocentrála dostane novú funkciu
Okrem pradiarne spoločnosť YIT nad rámec pamiatkovej ochrany obnoví aj budovu strojovne.
"Silocentrála je krásna a zaujímavá budova. Nie je národnou kultúrnou pamiatkou, ale rozhodli sme sa ju zachovať. Na námestí Zwirnu vytvorí zaujímavý prvok a zároveň dominantu," povedal Murcko.
Na prízemí plánujú kaviareň a svetlá výška 6,5 metra v bývalej technologickej sále umožní vytvoriť multifunkčnú sálu na konferencie alebo kultúrne účely.
Firmy sa už zaujímajú
Záujem o prenájom už prejavili firmy, ktoré potrebujú deklarovať svoj status. Nájomné tu totiž bude mierne vyššie v porovnaní s bežným "áčkovým" priestorom.
"Počiatočný záujem firiem nás veľmi pozitívne prekvapil. Keby som to personifikoval, záujemcom je človek, ktorý si bez problémov dokáže kúpiť veľmi dobrý mercedes, ale on si radšej kúpi špičkového veterána," povedal Murcko.