BRATISLAVA. Legendárnu sochu Čumila na rohu Panskej ulice a Rybárskej brány v centre Bratislavy dočasne demontovali. Mestská polícia pri pravidelnej obhliadke cez víkend zistila, že s ňou niekto manipuloval a má skorodované ukotvenie.
"Aby sa predišlo škodám, sochu sme dočasne demontovali a urobí sa pravidelná údržba jej ukotvenia," povedala hovorkyňa bratislavskej mestskej časti Staré Mesto Nora Gubková.
Nepomohli ani kamery
V sobotu (24.11.) večer bola podľa Bratislavčanky Adriany socha Čumila ešte na svojom mieste.
"Bolo však vidieť, že socha je posunutá, akoby ju chcel niekto nasilu vytiahnuť," uviedla pre TASR. V nedeľu (25.11.) nadránom sa začali na sociálnych sieťach objavovať fotografie, ktoré upozorňovali na chýbajúceho Čumila. Socha je jednou z turistických atrakcií v hlavnom mesta.

Na neďalekom Hlavnom námestí vypáčili v noci z piatka 7. septembra na sobotu 8. septembra vandali sochu napoleonského vojaka. Aj vojak opretý o lavičku pred francúzskym veľvyslanectvom je obľúbená turistická atrakcia.
Napriek tomu že na námestí aj inde v centre je vyše 150 bezpečnostných kamier, incidentu to nezabránilo.
Hovorkyňa bratislavskej mestskej polície Barbora Krajčovičová na otázku, či kamerové systémy mestskej polície zaznamenali, kto okrem policajtov so sochou Čumila manipuloval, neodpovedala. Potvrdila iba, že policajti zistili skorodované ukotvenie sochy.
Muž z kanála
Autorom bronzovej sochy usmievajúceho sa muža s typickou čiapkou, ktorý vykúka z kanála, je sochár Viktor Hulík. Oficiálne sochu predstavili 26. júla 1997 a dostala prezývku Čumil.
„Čumil nič nesymbolizuje, nie je to nikto reálny, nevzťahuje sa k nejakej udalosti. Je to len gag, ktorý mi napadol na oživenie pešej zóny, keď sa rekonštruovala,“ povedal Hulík. Napriek tomu vznikli okolo sochy zaujímavé legendy.
„Jeden zahraničný turista ma presviedčal, že Čumil žil v 19. storočí a býval v kanáli,“ povedal v minulosti autor. Rád sa pri nej zastaví a počúva výklad sprievodcov a názory návštevníkov.
Odvtedy ju napríklad poškodilo cúvajúce auto, viackrát bola opravovaná a pribudla k nej aj špeciálna dopravná značka.