SME

Na mieste bývalej parketárne vyrastie Guthaus

V medzinárodnej architektonickej súťaži vyhrali architekti z viedenského AllesWirdGut.

Dve veže prepojí osempodlažná budova.Dve veže prepojí osempodlažná budova. (Zdroj: Vizualizácia Corwin)

NOVÉ MESTO. Na Račianskej ulici, hneď vedľa prevádzky reťazca Lidl, stojí starý tehlový továrenský komín a rad betónových nosníkov. Sú to posledné pozostatky dávno zbúranej píly a parketárne.

Developer Corwin plánuje na ich mieste od obchodu až po železnicu postaviť rezidenčný komplex Guthaus.

„Mojím snom je postaviť niečo ako Avion na Americkom námestí. V ňom sa byty nepredávajú, ale dedia, a všetci sú pyšní, že pochádzajú z takéhoto domu,“ hovorí Karol Machánek, projektový manažér spoločnosti Corwin.

SkryťVypnúť reklamu

Netypická dvojitá fasáda

Developer kúpil 1,6 hektárový pozemok v postindustriálnej lokalite od predošlého majiteľa spolu s projektom a platným územným rozhodnutím. Projekt dvoch veží prepojených nižšou budovou sa však rozhodli redizajnovať.

Do architektonickej súťaže pozvali štyri zahraničné a jedno slovenské architektonické štúdio. Vyhrali architekti z viedenského AllesWirdGut.

„Naša filozofia sa zameriava na človeka. On stanovuje, ako by mala architektúra mesta v konečnom dôsledku vyzerať. Zahrnúť do plánovania jeho potreby a reagovať na, to je náš momentálny trend,“ hovorí Herwig Spiegl z AllesWirdGut.

Najviditeľnejšou časťou projektu bude netypická fasáda. Vonkajšiu časť bude tvoriť sústava priechodných balkónov so zástenami. Balkóny sú pri každej izbe a rozširujú životný priestor jednotlivých bytov.

SkryťVypnúť reklamu

Spoločná práčovňa je späť

V komplexe má byť 290 bytov, ktoré sa budú čo najviac približovať nízkoenergetickému štandardu. Strechy budú riešené ako zelené a na výrobu tepla a chladu vybrali tepelné čerpadlá typu vzduch-voda.

Súčasťou projektu bude 200 miest pre bicykle s priestorom na ich umývanie - cyklodielňa aj práčovňa.

„Kedysi bolo normálne mať v obytnom dome práčovňu. Vraciame ju späť. Ľuďom single, bez detí alebo majú menšie byty, umožníme nemať práčku a tak si zbytočne nezapratať byt a neinvestovať do vecí, ktoré nevyužívajú,“ ozrejmil Machánek.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Odkaz na industriálnu minulosť

Riešenie projektu verejných priestorov navrhli architekti z berlínskeho MAN MADE LAND. Komín sa mal ako pamiatku na industriálnu minulosť priestoru zachovať. Pre poškodenie ho porade so statikmi však rozoberú. Tehly z neho využijú na vytvorenie lavičiek či oporných múrikov v priestore okolo obytného domu. Niektoré segmenty žeriavových dráh zachovajú a priestor doplnia vytvorením podobných konštrukcií.

SkryťVypnúť reklamu

„Chceli by sme, aby sa vo verejnom priestore aj v interiéri objavoval nejaký odkaz na parketovú továreň ,“ ozrejmil Machánek.

Dažďové záhrady

Pri dome budú verejné, poloverejné a privátne priestory a developer sľubuje o 50 percent vyšší koeficient zelene ako vyžadujú dnešné predpisy.

„Snažíme sa nestavať ploty a neohraničovať územie. Privátne budú len predzáhradky. Zvyšok bude mať nejaký režim verejného priestoru,“ ozrejmil Machánek.

Verejný priestor bude aj budúcim začiatkom akejsi promenády, ktorá by mala pokračovať popri železnici až po Filiálku.

Na časti pozemku, ktorá je v mestských plánoch označená ako rezerva na predĺženie Tomášikovej ulice a prepojenie Vajnorskej s Račianskou, developer plánuje ihriská a športoviská.

Pri riešení verejných priestorov sa zameral aj na zachytávania dažďovej vody. Znížené miesta s primeranou zeleňou poslúžia aj v prípade prívalového dažďa.

„Toto leto sme dvakrát v Bratislave videli, ako to pri prívalových dažďoch nefunguje a čo to spôsobuje,“ vysvetľuje Machánek. Dažďové záhrady sú podľa neho jedným z možných riešení tohto problému.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Technológiám z Nitry dôveruje Tesla aj TikTok.
  2. Moderné okuliare: technológia, ktorá vám uľahčuje život
  3. Nutričný odborník varuje: Syry nie sú to, čo si myslíte
  4. Rodina ako opatrovatelia: Slovákov straší nesebestačnosť
  5. Hanba bokom, je čas tancovať. Tieto karnevaly Európy treba zažiť
  6. Máš jedno euro navyše? Pripoj sa do potravinovej zbierky
  7. S appkou Fumbi zvládneš do krypta investovať do pol hodiny
  8. Ako zohnať lístok na biznis event roka s Waynom Gretzkym
  1. Nutričný odborník varuje: Syry nie sú to, čo si myslíte
  2. Moderné okuliare: technológia, ktorá vám uľahčuje život
  3. Rodina ako opatrovatelia: Slovákov straší nesebestačnosť
  4. Hanba bokom, je čas tancovať. Tieto karnevaly Európy treba zažiť
  5. Máš jedno euro navyše? Pripoj sa do potravinovej zbierky
  6. Technológiám z Nitry dôveruje Tesla aj TikTok.
  7. Ako zohnať lístok na biznis event roka s Waynom Gretzkym
  8. S appkou Fumbi zvládneš do krypta investovať do pol hodiny
  1. Ak máte ťažkosti s trávením, aj toto môže byť príčina 8 834
  2. Hanba bokom, je čas tancovať. Tieto karnevaly Európy treba zažiť 4 892
  3. Nutričný odborník varuje: Syry nie sú to, čo si myslíte 4 847
  4. Ako zohnať lístok na biznis event roka s Waynom Gretzkym 4 772
  5. Technológiám z Nitry dôveruje Tesla aj TikTok. 4 205
  6. Prečo sa Kallo opäť rozhodol pre franšízu Kinekusu 4 168
  7. Slovenská značka získala Obal roka 2025 3 274
  8. Je rozhodnuté. Ceny FéliX brali džemy, hoteliéri aj technológie 2 034
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Kušnír: Prečo D2 každé ráno kolabuje
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  4. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  5. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  6. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  7. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  8. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  1. Anna Brawne: Drahý Peter, v každej normálnej krajine, by ste vy, tým vedcom, nemohli robiť ani vrátnika! 13 128
  2. Martin Fronk: Slovenský "Mordor": Podzemný labyrint plný vína, bosoriek a atómových krytov, o ktorom vedel len málokto 11 589
  3. Ivan Čáni: „Matovič, Lipšic a Naď už dávno mali sedieť v base.“ 10 987
  4. Ivan Čáni: Súdruh Blaha nie je rozhodne žiadne neviniatko, ale toto si ani on nezaslúži. 8 061
  5. Jozef Maťaše: Toto si Martin Benka nezaslúži! 7 990
  6. Jozef Černek: André Rieu – muž, umelec, megaloman, otec. Kráľ gýču. Alebo človek, ktorý spravil vážnu hudbu zábavnou. 7 628
  7. Rastislav Puchala: Konečne dobrá správa o slovenskej ekonomike a spoločnosti vôbec 6 666
  8. Rado Surovka: Rómska otázka ? Huliak to vyrieši. 6 467
  1. Radko Mačuha: Leninovec Blaha sa rozčuluje nad stratou sochy Čulena.
  2. Anna Brawne: Pán riaditeľ SIS, klamete alebo máte problémy s pamäťou?
  3. Radko Mačuha: Viete čo má spoločné Róbert Fico a Benito Mussolini?
  4. Věra Tepličková: Podobnosť čisto náhodná alebo Čo sa ti to deje, národ slovenský?
  5. Anna Brawne: Drahý Peter, v každej normálnej krajine, by ste vy, tým vedcom, nemohli robiť ani vrátnika!
  6. Věra Tepličková: Otvárajte kasíno, Huliak nie je diliiino
  7. Radko Mačuha: Ficove vlastenectvo je ako riedené mlieko.
  8. Karol Galek: Kto nič nerobí nič nepokazí - heslo ministerky Sakovej nás stálo miliardy
SkryťZatvoriť reklamu