BRATISLAVA. Komunálne voľby poslali do kresiel desať nových starostov, siedmi si stoličky udržali. Pred štyrmi rokmi sa vymenili len štyria zo 17 starostov. Teraz odchádzajú aj rekordéri ako Vladimír Bajan či Dušan Antoš. Najviac vratká je stolička v Starom Meste, kde udržať sa dve volebné obdobia, je takmer nemožné. Dlhšie sa udržia hlavne starostovia v menších mestských častiach.

Staré Mesto zažilo asi najväčšiu antikampaň za posledné roky. Čelili jej do poslednej chvíle nastupujúca starostka Zuzana Aufrichtová aj odchádzajúci Radoslav Števčík. Nakoniec ho vymenila, keď dostala o dve tisícky hlasov viac.
Tretí skončil Martin Borguľa, ktorému voliči zobrali aj stoličku staromestského a mestského poslanca. Zrejme si všimli, že ako jediný antikampani nečelil. Podľa Denníka N ho podporovali aj falošní diskutéri na sociálnej sieti.
Starostovia
Noví: Zuzana Aufrichtová, Lukáš Baňacký, Michal Drotován, Martin Chren, Ján Hrčka, Dárius Krajčír, Zoltán Pék, Lucia Tuleková Henčelová, Jozef Uhler, Michal Vlček.
Pôvodní: Dana Čahojová, Gabriela Ferenčáková, Ľubica Kolková, Jozef Krúpa, Martin Kuruc, Rudolf Kusý, Martin Zaťovič.
Z veľkej politiky
Ružinovčania chceli zmenu a tretina voličov (9273) poslala do kresla starostu doterajšieho mestského poslanca Martina Chrena. Doterajšieho starostu Dušana Pekára zrejme potopili viaceré kauzy, sprenevera i korupcia na jeho úrade.
Chren je známy z "veľkej" politiky, na ktorú sa dal ešte ako študent. V roku 2004 spolupracoval na príprave druhého piliera, ktorý bol súčasťou dôchodkovej reformy. Najvyšší kontrolný úrad upozornil, že mu preto ministerstvo práce zaplatilo zahraničné cesty do Mexika, Bolívie, Čile a Chorvátska za 134-tisíc korún.

Vo vláde Ivety Radičovej bol štátnym tajomníkom za SaS na ministerstve hospodárstva, odkiaľ odišiel v súvislosti so spornými zákazkami spoločnosti Hayek Consulting, kde bol spolumajiteľom.
Hoci kandidoval ako nezávislý, figuruje v strane Skok.
V predvolebnej kampani vymýšľal aplikácie, sadil stromy a na bilbordoch ho podporovalo množstvo známych ľudí.
Neublížilo mu ani to, že v jeho tíme aj v ružinovskom zastupiteľstve je kontroverzný Martin Patoprstý. V minulosti pôsobil v SNS, no keď vyšlo najavo, že hajloval vo vani a má za sebou neonacistickú minulosť, zo strany ho vyhodili.
Koniec Bajana
V Petržalke po 20-ročnom pôsobení vystriedal starostu Vladimíra Bajana mestský poslanec Ján Hrčka. Pred štyrmi rokmi Bajan porazil osem protikandidátov vrátane Hrčku, od ktorého ho delilo 800 hlasov. Tentoraz nekandidoval pre svoj zdravotný stav a sklamanie z komunálnej politiky.
"Veril som, že samospráva sa bude od 'veľkej' politiky vždy odlišovať, pretože tu sa riešia naozajstné problémy ľudí. Žiaľ, ani v komunálnej politike dnes nejde o riešenia, budovanie či starostlivosť, nejde o obyvateľa a jeho záujmy, ale o záujmy politikov, skupín alebo jednoducho egá," napísal Bajan. Plánoval zostať mestským poslancom, voliči mu však nedali dostatok hlasov.
Dlhoročného starostu vymenili aj v Rusovciach. Súboj bol tesný, vysokoškolská pedagogička Lucia Tuleková Henčelová na druhý pokus predbehla starostu Dušana Antoša, a to 30 hlasov. Antošovu popularitu v minulých rokoch nepoznačilo ani to, že ho v roku 2010 obvinili v kauze pozemkovej mafie. Starostom bol od roku 2000.
Vo Vajnoroch sa mení starosta po 12 rokoch, keďže Ján Mrva mal záujem o post primátora. Po búrlivej predvolebnej kampani, ktorej témou bola najmä kontroverzná premena starého letiska vo Vajnoroch na sídlisko, vyhral Mrvom podporovaný miestny poslanec Michal Vlček, šéf stavebnej komisie. Či by sa Mrva v kresle udržal, je otázne. Podľa výsledkov primátorských volieb má podporu 40 percent voličov. To by stačilo na tretie miesto.
Po troch volebných obdobiach nastanú zmeny aj v Jarovciach. Zvíťazil tam vicestarosta Jozef Uhler, mestský poslanec a predseda dopravnej komisie.
Obvinenie neodradí
V Novom Meste bude už po tretí raz starostom Rudolf Kusý. Jeho popularite neublížilo ani obvinenie z machinácií v roku 2014 pri verejnom obstarávaní, keď dával zákazky svojmu podriadenému.
"Zmenu v Novom Meste podporilo 5783 ľudí," hovorí jeho vyzývateľ, známy aktivista za čistotu ulíc, Matúš Čupka. Podotkol, že pred štyrmi rokmi uspel súčasný starosta s prevahou 86 percent hlasov, teraz mal 58,5 percenta. Ôsmi ľudia z Čupkovho tímu sa stali novomestskými poslancami v 25-člennom zastupiteľstve.
Starostu Rače Petra Pilinského po ôsmich rokoch nahradí Michal Drotován (3889 hlasov). Račiansky poslanec dlhé roky bloguje o problémoch v Rači i v ďalších mestských častiach. Pracoval na úrade v Karlovej Vsi, v Starom Meste, bol šéfom obvodného úradu životného prostredia a hrá vo Vajnorskom ochotníckom divadle.
V Lamači starostu Petra Šramka vymenil jeho zástupca Lukáš Baňacký.
Tí, čo zostávajú
Dana Čahojová v Karlovej Vsi obhájila stoličku napriek antikampani, v ktorej musela vysvetľovať, prečo so svojou zamestnankyňou Zuzanou Hudekovou podpísala zmluvu na vyše 125-tisíc eur z eurofondov. Starostka tvrdila, že šlo o hrubú mzdu vrátane odvodov a zmluva bola v súlade s európskymi pravidlami. Zmluvu v auguste zrušili.
Na Čahojovú sa hnevajú predovšetkým rodičia zo základnej školy na Veternicovej, ktorú zrušila pre nižší počet detí. Protestoval proti tomu aj prokurátor. Petíciu podpísalo tritisíc ľudí, no Čahojovej podpora stúpla o viac ako 3700 hlasov.
Dúbravský starosta Martin Zaťovič, ktorý nastupoval po Jánovi Sandtnerovi, ktorý napríklad nevýhodne predal časť dúbravského bytového podniku miestnemu poslancovi Smeru, nemal konkurenciu. Získal 91 percent hlasov (11 007). Zaujímavosťou je, že do čisto mužského zastupiteľstva v Dúbravke sa tentoraz prekrúžkovali tri ženy.
Podobne vo Vrakuni zostal na čele radnice Martin Kuruc s podporou 94 percent hlasov.
Zostáva aj dlhoročná starostka zadlženého Devína Ľubica Kolková. Pôžičku od zakladateľa skupiny J&T Patrika Tkáča odmietla. Štát Devínu, ktorý je v nútenej správe od roku 2005, tiež nepomôže, dlh teda splácajú postupne. Celkový záväzok Devína voči veriteľom bol ku koncu roka 2017 vo výške 11 miliónov eur.
Stoličku si udržala aj starostka Čunova Gabriela Ferenčáková. Nevzdala sa ani v roku 2010, keď jej niekto po vyhrážkach podpálil auto. Jej protikandidát Marián Krist mal o dve stovky hlasov menej.