SME
Pondelok, 25. september, 2023 | Meniny má Vladislav

Bratislava bude pre všetkých, sľubuje Vallo (minúta po minúte)

Pozrite si výsledky komunálnych volieb v meste Bratislava a okolí.

Komunálne voľby v Bratislave a okolí sme sledovali minútu po minúte:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

05:27 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

05:27 V bratislavskej mestskej časti Záhorská Bystrica obhájil post starostu Jozef Krúpa, ktorý sa uchádzal o post ako nezávislý kandidát.

Posť starostky Devína podľa neoficiálnych výsledkov obhájila nezávislá kandidátka Ľubica Kolková. Podľa dostupných informácií získala Kolková 489 z celkového počtu 798 odovzdaných hlasov.

SkryťVypnúť reklamu

Volebná účasť v bratislavskej mestskej časti presiahla úroveň 57 percent.

05:00 Voľby v Karlovej Vsi zmenu nepriniesli. Starostkou bratislavskej mestskej časti bude aj v ďalšom volebnom období Dana Čahojová (nezávislá).

„Ďakujem všetkým obyvateľom Karlovej Vsi za prejavenú dôveru. Teší nás opätovná podpora z ich strany. Dali nám dôležitú spätnú väzbu, že život v Karlovej Vsi sa po viacerých stranách zlepšil," povedala Čahojová.

04:55 Primátorom Senice bude Martin Džačovský, ktorý sa uchádzal o dôveru voličov ako nezávislý.

04:53 V bratislavskom Ružinové zvíťazil podľa neoficiálnych výsledkov Martin Chren. Súčasný starosta Dušan Pekár sa umiestnil až na štvrtom mieste.

„Nesmierne si vážim dôveru Ružinovčanov. Oslavovať však budem až o štyri roky, keď sa nám podarí vyriešiť problémy, ktoré dedíme,“ povedal Chren.

SkryťVypnúť reklamu

03:10 Novému primátorovi hlavného mesta Matúšovi Vallovi prišiel k úspechu zablahoželať o tretej nadránom aj bratislavský župan Juraj Droba. Poprial mu veľa úspechov a dodal, že dúfa v dobrú spoluprácu.

Spolieha sa však na to, že na presadenie zmien bude mať v zastupiteľstvách dostatok ľudí zo svojho tímu, ktorí kandidovali s ním. Za prioritu po nástupe ohlásil riešenie dopravy. Ako prvý krok chce zapracovať na spolupráci.

"Stretnem sa so všetkými zvolenými poslancami a starostami a nastavíme nové štandardy spolupráce," reagoval na to, čo urobí po nástupe do úradu ako prvé.

03:02 Post primátora Malaciek v komunálnych voľbách by mal obhájiť Juraj Říha, ktorý kandidoval ako nezávislý.

"K úspechu stačí štyri roky poctivo pracovať a ľúbiť toto mesto. Ďakujem všetkým za obrovskú podporu a vzpruhu do ďalšej práce. Blahoželám aj novozvoleným poslancom a teším sa na spoluprácu počas ďalších štyroch rokov," povedal Říha.

SkryťVypnúť reklamu

02:50 Primátorkou bratislavskej mestskej časti Čunovo bude najbližšie štyri roky podľa neoficiálnych výsledkov Gabriela Ferenčáková.

02:48 Mrva je z neúspechu vo voľbách sklamaný. Ako jediný zo štvorice favoritov v komunálnych voľbách nezagratuloval víťazovi Matúšovi Vallovi, lebo vraj nemá naňho mobil. Vallovi však drží palce, zároveň dodal, že prácu nového primátora a plnenie jeho sľubov bude kontrolovať.

Ak ho vraj manželka Andrea zoberie do firmy bude u nej robiť geodeta alebo by si svoju budúcnosť vedel predstaviť ako prednosta na nejakom úrade. Konkrétnu ponuku však nemá.

02:40 Novým primátorom Bratislavy by sa mal stať Matúš Vallo. "Dokázali sme to", povedal na úvod svojho vyhlásenia.

Vallo sa so svojim tímom poďakoval podporovateľom, odborníkom, s ktorými spolupracoval na Pláne Bratislava, ale aj odchádzajúcemu primátorovi Ivovi Nesrovnalovi.

“Bratislava bude pre všetkých,” sľúbil vo svojom príhovore. Spomenul v ňom aj zosnulého Mariána Geišberga.

02:30 "Je čas byť realista a povedať, že máme víťaza volieb a je ním Matúš Vallo," povedal Václav Mika, ktorý oficiálne priznal porážku.

"Poznal som mnoho emócií Bratislavy, ktoré boli pre mňa poučné," zhodnotil svoju kampaň. Mika povedal, že nebude mať porazenecké nálady a z toho, ako voľby dopadli, nebude nikoho viniť. Či by do toho išiel znova, nevie, no nič neľutuje.

Mika hovorí, že v prospech Valla podľa neho zavážila nová objednávka ľudí na to, ako spravovať mesto. "Matúš prišiel s tímom a priniesol nový pohľad na to, ako sa stavia politická kandidátka, ukázal nový model ako sa uchádzať o primátora," povedal s tým, že doteraz kandidáti na primátora bojovali väčšinou ako solitéri.

V súčasnosti sa plánuje venovať rodine, ktorú počas kampane zanedbal. Angažovanie sa v politike do budúcnosti nevylúčil.

02:16 Po priznaní prehry dosluhujúcim primátorom Ivom Nesrovnalom sa u Matúša Valla spustila vlna výkrikov a začalo sa tancovať. Väčšina je už presvedčená o víťazstve Valla. Ten sa k výsledkom vyjadrí rovnako ako Mika o pol tretej.

02:14 Václav Mika sa oficiálne vyjadrí k výsledkom volieb, kde podľa sčítaných hlasov zatiaľ zaostáva za Vallom, o pol tretej.

02:13 V priebežných výsledkoch momentálne štvrtý kandidát na primátora Bratislavy Ján Mrva sa stále nevzdáva nádeje na víťazstvo. Definitívne sa vraj k výsledkom vyjadrí, keď bude spočítaných najmenej 30 percent hlasov.

Medzičasom ho do centrály prišli podporiť Ján Budaj (Zmena zdola) či Caroline Lišková z KDH. Nálada vo volebnom štábe je však oproti večeru o poznanie ponurejšia a mnoho novinárov aj pozvaných hostí už odišlo.

02:12 Spevák skupiny Para Tomáš Šedivý známy pod prezývkou Lasky napísal na sociálnej sieti, že skupina hľadá nového basgitaristu. Narážal na predbežné výsledky volieb, v ktorých Vallo výrazne vedie, má náskok viac ako desať percent.

02:07 Ivo Nesrovnal priznal porážku. Poďakoval svojmu tímu a rodine a vyhlásil, že mesto odovzdáva v oveľa lepšom stave, než v akom ho prijal.

"Volal som aj Matúšovi Vallovi a gratuloval som mu," povedal Nesrovnal na krátkom brífingu. Nie je si vedomý toho, že by urobil v kampani alebo počas štyroch rokov nejaké zásadné chyby. Aké budú jeho ďalšie kroky, zatiaľ nevie. "Nemám plán B," vyhlásil.

Jeho podporovatelia v hoteli Devín ho odprevadili mohutným potleskom a skandovaním "Ďakujeme."

02:05 Mika pôsobí dojmom, že je už zmierený s prehrou. Do miestnosti vyčlenenej pre novinárov ich prišiel pozvať do reštaurácie, kde trávil volebný večer, s tým, že tam bude hudba. Kedy sa vyjadrí k výsledkom zatiaľ nepovedal.

01:44 Starostom bratislavských Jaroviec by mal byť Jozef Uhler. Kandidát na post starostu o tom informoval na sociálnej sieti.

01:26 Oslavy v štábe Matúša Valla brzdí len pomalé sčítavanie hlasov, herec Richard Stanke však verí v jeho víťazstvo. Tvrdí, že si nepamätá kandidáta, ktorý by mal tak podrobne rozpracované problémy mesta a riešenia, ktoré ponúka.

Atmosféra v Cvernovke je však výborná, štáb pri každom zverejnení nových priebežných výsledkov jasá a vyvoláva Vallove meno.

Ten sa rozpráva s prítomnými hosťami, medzi ktorými sa už objavila aj herečka Zuzana Fialová či Henrieta Mičkovicová, herec Alexander Bárta, ale aj spevák skupiny Korben Dalas Juraj Benetin či karikaturista Martin Šútovec.

01:22 Medzi novinármi sa opäť nakrátko ukázal Mika. Predbežné výsledky, podľa ktorých vedie Matúš Vallo okomentoval tým, že ukazujú isté trendy. "Akýkoľvek výsledok prijmem a budem rešpektovať," povedal.

01:12 Nesrovnal sa osamote prechádza po chodbe. Hovorí, že nevie o mestských častiach, kde by mohol mať dominantnú podporu, ľudia sa vraj k nemu všade správali rovnako.

"Stala sa tu z toho veľká politika, aj strany do toho naliali veľa peňazí," hovorí s narážkou na Matúša Valla, ktorého vo voľbách podporili strany Progresívne Slovensko a Spolu.

01:03 V Nesrovnalovom štábe prevláda nervozita z pomalého spočítavania hlasov. Na spodnom poschodí hotela Devín je stužková, občas k štábu doľahnú zvuky hlasnej hudby. Voľby účastníkov stužkovej veľmi nezaujímajú.

00:33 V Bratislave po sčítaní prvých hlasov vedie Matúš Vallo pred Václavom Mikom.

00:29 Matúš Vallo hovorí, že na informácie o výsledkoch ešte čaká, neoficiálne sa však v jeho štábe hovorí o víťazstve nielen Valla, ale aj viacerých kandidátov z jeho tímu.

“Uvidíme, keď prídu čísla,” hovorí Vallo. Oficiálne vyjadrenie poskytne až keď vyjdú prvé výsledky. Z uzatvorenej časti jeho štábu sa však už miestami ozývajú jasajúce výkriky.

00:23 Nálada v štábe Matúša Valla je stále napätá, viacerí kandidáti z jeho tímu dostávajú priebežné echo o sčítavaní hlasov v niektorých volebných obvodoch a podľa tých má Vallo šancu vyhrať.

Nejde však o oficiálne výsledky, a tak s oslavami ešte vyčkávajú. Postupne však prichádzajú aj ďalší hostia ako herec Richard Stanke či Miroslav Trnka z Esetu.

Spevák IMT Smile Ivan Tásler hovorí, že verí vo Vallovo víťazstvo. "V tomto meste už žijem takmer dvadsať rokov, hoci to málokto o mne vie. Podporujem ho najmä preto, lebo ho poznám už viac ako dvadsať rokov a viem, že je čestný človek, ktorý sa nedá uplatiť a čovek, ktorý má slušnosť, ktorá v tejto spoločnosti stále chýba," povedal pre SME Tásler.

00:20 U Nesrovnala na chvíľu zavládla radosť. To však len v televízii ukázali priebežné výsledky z Košíc, kde momentálne vedie kandidát opozície Jaroslav Polaček.

00:10 Václav Mika prišiel medzi novinárov, ale nechystá sa na žiadny brífing. "Dlho to trvá, všetci sme nervózni," povedal. Brífing plánuje až vtedy, keď budú jasnejšie predbežné výsledky.

00:00 V štábe Iva Nesrovnala sa netrpezlivo čaká aspoň na priebežné výsledky. Primátor miestami vyjde medzi ľudí, je otvorený a rozpráva sa. Známe tváre aj naďalej chýbajú.

23:55 Herec a stand-up komik Ján Gordulič, ktorý čaká na výsledky v štábe Matúša Valla hovorí, že je to vôbec prvýkrát, čo niekoho z politiky takto verejne podporil a ktorému naozaj dôveruje. Sledoval ho dva roky a videl, že kampaň aj ponúkané plány a riešenia si poctivo odpracoval.

Na Vallovi sa mu pozdávajú jeho riešenia i vôbec to, že spísal celý Plán Bratislava. Naopak, bývalý televízny šéf Václav Mika, ho až tak nepresvedčil, hoci s apoznajú osobne.

"Keby tam nebol Vallo, tak je to pre mňa asi Václav Mika, ktorý bol dobrý manažér v RTVS a Markíze. Ale zdalo sa mi, že to prišlo neskoro, bolo to narýchlo a tak ďalej," povedal pre SME Gordulič.

23:52 Veronika Remišová pripustila, že dištancovanie sa Lucie Nicholsonovej (SaS) od podpory Jána Mrvu pred voľbami mu mohlo poškodiť.

Nechcela však predpovedať, ako vidí šance Mrvu na získanie primátorskej stoličky v Bratislave.

23:37 Mrvu do volebného štábu prišli pozdraviť Veronika Remišová a Eduard Heger z OĽaNO.

23:35 "Je to človek, ktorý via spájať a ktorý vie spolupracovať. Dôkazom je to, že vytvoril celý tím ľudí, tím Valllo," ohodnotila Matúša Valla advokátka a prezidentská kandidátka Zuzana Čaputová, ktorá ho prišla podporiť do volebného štábu.

Za Vallovho najväčšieho súpera považuje Václava Miki, ale aj dosluhujúceho primátora Iva Nesrovnala.

23:00 Do Mikovho volebného štábu už dorazil bývalý spevák Martin Madej či herečka Zuzana Haasová. Medzi hostí mohli novinári nazrieť len nakrátko. V reštaurácii ich Mika hostí teplými bufetmi.

Novinári majú na stoloch pagáče a obložené chlebíčky, či teplý bufet, kde ponúkajú lososa či rezne.

22:45 Mika na brífingu pri hodnotení kampane a predvolebných debát povedal, že so súpermi Vallom a Mrvom si mnohokrát našli spoločnú reč. "So súčasným primátorom to bolo ťažšie," povedal s tým, že svojich súperov si však váži.

Mika tesne pred moratóriom zvolal mimoriadny brífing, na ktorom vymenoval slabé stránky svojich súperov. Na otázku, či si nemyslí, že to bola chyba reagoval slovami "každý robí chyby" s tým, že táto kampaň bola jeho prvá.

Mika na brífingu poďakoval ľuďom, ktorí prišli voliť, svojim podporovateľom aj rodine. Voľby podľa neho rozhodne účasť a to, ako kandidáti presvedčili v posledných volebných diskusiách. Svoje šance na úspech odhadovať nechcel.

Načítavam video...

22:37 Matúš Vallo sa pred svojim tímom a podporovateľmi poďakoval za kampaň, spoluprácu i podporu. "Nech to dopadne akokoľvek, mali by sme sa snažiť ďalej dostať do politiky čo najviac čestných a slušných ľudí," povedal Vallo.

Do jeho volebného štábu v Cvernovke prišli takmer všetky tváre z čela strán Progresívne Slovensko a Spolu, a to vrátane predsedov Ivana Štefunka a Miroslava Beblavého. Zo známych osobností prišli Valla podporiť pri čakaní na výsledky speváci Ivan Tásler či Lasky, ale aj napríklad herec Ján Gordulič.

22:35 Do Mrvovho volebného štábu prišiel o štvrť na jedenásť bratislavský župan Juraj Droba (SaS). On aj Mrva veria v tzv. Drobov efekt pri primátorských voľbách. Aj pred vlaňajšími župnými voľbami bol Droba štvrtý v prieskumoch podobne ako teraz Mrva a nakoniec sa stal bratislavským županom.

Droba necíti "ako preplesk", že v poslednom prieskume skončil v pravicovej Bratislave kandidát pravice Mrva až štvrtý. Všetci kandidáti na primátora v prvej štvorke sú totiž podľa neho pravičiari. "Isto tak vyhrá pravičiar," povedal sebaisto Droba.

Mrva sa vyjadril aj k tomu, že sa Lucia Nicholsonová (SaS) počas kampane ohradila, že ona ho nepodporuje, hoci billboard, na ktorom bola to hlásal. Išlo podľa Mrvu o nedorozumenie medzi sekretariátmi strán. Rád by sa vraj s Nicholsonovou stretol a nevylučuje, že ho príde podporiť aj do štábu.

Načítavam video...

22:22 Nálada u Nesrovnala je zatiaľ pokojná, prítomní ľudia pôsobia odhodlane. Známe tváre, ktoré by prišli Nesrovnala podporiť, zatiaľ chýbajú.

22:15 V centrále Smeru je krátko po desiatej po skončení volieb mŕtvo, v budove vidno len vrátnika a niekoľko zamestnancov, ktorí pozerajú televíziu. Novinárov ani nepripúšťajú dnu s tým, že žiadna volebná noc sa nekoná.

Vládna strana Smer nepostavila žiadneho vlastného kandidáta na primátora Bratislavy a nepriamo podporila súčasného primátora Iva Nesrovnala.

22:12 Kandidát na bratislavského primátora Ján Mrva otvoril svoj volebný štáb pre novinárov krátko pred desiatou večer.

Tesne pred zavretím volebných miestností pre SME povedal, že hlavný súboj o bratislavského primátora sa zvedie podľa jeho informácii medzi ním a Matúšom Vallom.

V prípade, keď nevyhrá vraj môže robiť opäť geodeta, ktorého vyštudoval alebo byť niekde prednostom. Mrva odmietol, žeby mal s nejakým protikandidátom dohodu, že ho v prípade neúspechu vo voľbách zamestná na magistráte.

22:00 Komunálne voľby sa skončili. Volebné komisie začínajú spočítavať hlasy.

21:58 Mika už dorazil do svojho volebného štábu a vo vnútri reštaurácie ho hostia privítali potleskom, ktorý bolo počuť až von. Mika pri príchode nepovedal nič, o malú chvíľu by mal prísť medzi novinárov na krátky brífing.

Novinárom v jeho štábe už umožnili prístup medzi hostí do reštaurácie, kde bude čakať na výsledky. Spomedzi jeho podporovateľov sa očakáva napríklad príchod speváka Martina Madeja, herečky Kamily Magálovej, Kataríny Brychtrovej či herca Mateja Landla.

21:46 Vallo prišiel medzi novinárov a odpovedal na niekoľko otázok. Volebný výsledok tipovať zatiaľ nechce. “Mám celkom dobre rozbehnutý aj profesný život,” reagoval Vallo na otázku, čo ak neuspeje. Povolaním je architekt, a tiež člen skupiny Para.

Vallo tiež dodal, že nádejí má vo voľbách viac. “Kandidujem aj do mestského zastupiteľstva. Verím tomu, že sa tam dostane aj dosť ľudí z tímu Vallo.”

Momentálne sa zvítava so svojím tímom a podporovateľmi. Do jeho štábu prišiel napríklad poslanec Martin Poliačik, ktorý po odchode z SaS pôsobí v Progresívnom Slovensku. To ho vo voľbách podporilo, rovnako ako strana Spolu.

21:30 Volebný štáb Matúša Valla sa schádza v bratislavskej Cvernovke na Račianskej ulici. Samotný kandidát na primátora je zatiaľ mimo pohľadov verejnosti i novinárov, ktorí akciu pokrývajú.

Okrem ohláseného fototermín, ktorý prebehne o chvíľu, má o desiatej, teda po zatvorení volebných miestnosti vystúpiť s ďakovnou rečou aj so svojim tímom.

20:55 V hoteli Devín už o ôsmej odštartoval volebný štáb Iva Nesrovnala. Najväčším rozptýlením sú zatiaľ modré héliové bálony s nápisom "Dotiahnime začaté zmeny."

Na stoloch sú pagáče, občerstvenie dopĺňajú aj obložené chlebíčky a ovocná misa. "Bude aj víno, ale neskôr," hovorí Nesrovnal, ktorý pred deviatou prišiel medzi novinárov. Čas inak trávi Nesrovnal v súkromnom salóniku. Cez deň sa po rodičovských povinnostiach bol prejsť po Starom meste.

"Nejaký odhad, ako to dopadne, samozrejme mám, ale zatiaľ si to nechám pre seba," povedal Nesrovnal. Sľúbil, že priebežné výsledky bude sledovať spolu s novinármi a počká až do úplného zrátania všetkých hlasov. Kedy by to malo byť, sa nateraz odhadnúť nedá.

20:50 Václav Mika bude na výsledky čakať v reštaurácii Aucafe na Tyršovom nábreží, ale novinári k nemu či k jeho podporovateľom a hosťom nebudú mať prístup.

Vyhradili pre nich jednu oddelenú miestnosť a do reštaurácie nemajú prístup. Cez presklenú časť vidno, že vo vnútri reštaurácie je zatiaľ len zopár ľudí. Na miesto postupne prichádzajú novinári.

Do reštuaurácie, kde Mika bude čakať na výsledky, môžu novinári vojsť len na úroveň vstupnej chodby, kde sú toalety. Pred malou chvíľou dorazil Tibor Búza, ktorý bol bývalým programovým riaditeľom RTVS za Mikovho vedenia. Mika by mal prísť až po desiatej.

Novinári prirovnávajú situáciu v Mikovom volebnom štábe k volebných nociam v centrále Smeru, kde bolo bežné, že predstavitelia strany čakali na výsledky v oddelenej časti od novinárov.

20:40 V najmenšej obci skalického okresu Koválovec sa okrem komunálnych volieb koná aj referendum. Obci hrozí zlúčenie s Radošovcami.

Prečítajte si tiež: V Skalici volička volila dvakrát, v Koválovci voľby spojili s referendom Čítajte 

20:21 V niektorých bratislavských mestských častiach prebieha aj petícia za zákaz hazardu v meste.

"Podpisy zbierame pred niektorými volebnými okrskami celý deň a budeme v tom pokračovať až do večera. Zbierame hlavne v Petržalke, Novom Meste, Starom Meste a v Ružinove," povedala Zuzana Rattajová.

20:08 Okresná volebná komisia má zatiaľ informácie o vysokom záujme Bratislavčanov o voľby. Potvrdili to aj viaceré mestské časti. Pred niektorými volebnými miestnosťami sa dokonca počas dňa tvorili aj rady.

20:05 Právo voliť sa v Bratislave rozhodlo využiť aj niekoľko ľudí bez strechy nad hlavou, či Slovákov a cudzincov s trvalým pobytom na miestnych úradoch.

20:02 Bez incidentov sa zatiaľ zaobišli aj voľby v Stupave. Intenzívnejšiu účasť voličov zaznamenali najmä v predpoludňajších hodinách.

"Popoludní prišiel menší útlm, no podvečer opäť začínajú voliči prichádzať vo väčších vlnách," informovala.

19:08 V niektorých okrskoch v bratislavskej mestskej časti Rača museli voliči v priebehu celého dňa čakať v radoch. V jednotlivých okrskoch odhadujú členovia volebných komisií účasť medzi 40 až 60 percent.

Podvečer prichádzali odvoliť rodiny s deťmi aj dôchodcovia. Ľudia začali vo väčšom počte hlasovať okolo jedenástej. Do volebných miestnosti prichádzali priebežne po celý deň.

18:25 O účasť v voľbách majú záujem aj voliči v Plaveckom Štvrtku. Vo veľkom počte chodia aj Rómovia, ktorí majú v obci nemalé zastúpenie.

Práve riešenie spolužitia medzi majoritou a rómskou komunitou považujú viacerí oslovení voliči za úlohu pre nové vedenie obce.

18:23 Voľby sleduje množstvo pozorovateľov. Veľa podnetov na priebeh hlasovania prichádza štátnej volebnej komisii práve od nich.

"Je pravda, že sa veľmi aktivizovali pozorovatelia vo voľbách,“ povedala pre médiá riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán Ministerstva vnútra Eva Chmelová.

Na informačnú linku, ktorú zriadilo vnútra pre voličov, často telefonujú práve pozorovatelia, ktorí sledujú hlasovanie vo volebných miestnostiach.

18:05 Polícia varuje, aby sa ľudia pri cestách nepohybovali bez reflexných prvkov a dbali na bezpečnosť.

Prečítajte si tiež: Ľudia v Holíči chodili voliť priamo z tradičného jarmoku Čítajte 

„Policajti dnes dohliadajú na priebeh volieb a tak si v teréne všimli aj to, že davy ľudí, hlavne po dedinách, chodia po zotmení po ceste bez reflexných prvkov, čím riskujú vlastné životy," informovala polícia na facebooku.

18:00 Cestu do volebných miestností v Holíči si nachádzajú starší, ale aj mladší voliči. Väčšina voličov prišla najmä doobeda. Väčší počet očakávajú komisie ešte v podvečerných hodinách.

17:42 Štátna komisia pre voľby riešila v Lozorne podnet na údajné zvážanie voličov. K volebným miestnostiam ich mali zvážať mikrobusom.

Štátna komisia požiadala okresnú volebnú komisiu, aby situáciu preverila a spojila sa s políciou, ktorá, ak by sa tieto podozrenia potvrdili, bude v prípade ďalej konať.

17:22 Voliť bol už aj predseda Národnej rady a šéf SNS Andrej Danko. Odvolil v obci Miloslavov - Alžbetin Dvor. Poukázal hlavne na ľudí, ktorí v spoločnosti všetko kritizujú.

„Nemusia sa ľuďom páčiť politici, ktorí sú dnes v politike, ale je veľmi dôležité, aby nie každý len hundral, ale aby aj do politiky išiel, pretože slúžiť ľuďom a slúžiť verejnosti je oveľa ťažšie ,ako som si ja predstavoval na začiatku,“ tvrdí.

17:18 Voľby v Malackách zatiaľ prebiehajú pokojne. "Nemali sme žiaden konflikt ani incident," povedala predsedníčka okrskovej volebnej komisie na základnej škole Dr. Jozefa Dérera Ivana Žilavá.

Volebnú účasť v jej okrsku odhadla na asi pätnásť percent, ľudia chodia voliť kontinuálne, len počas obeda bola menšia prestávka.

17:12 V niektorých okrskoch v bratislavskej Petržalke je zatiaľ vyše tridsať percentná účasť. Situácia je pokojná, ľudia diskutujú na chodbách o tom, koho vybrať. Problémy robia štyri rôzne lístky s kandidátmi.

17:06 Treba ísť voliť, nielen sa sťažovať, zhodujú sa viacerí voliči v bratislavskom Starom Meste. Staromešťan Miloš (56) hovorí, že komunálna politika je bližšie ako veľká politika, lebo sa rozhoduje o tom, kde bývame.

Súhlasí s ním aj 66-ročná obyvateľka Elena. Sama chodí pravidelne voliť, pretože len takto podľa jej slov môže niečo zmeniť.

16:32 Priebeh volieb v Plaveckom Štvrtku je pokojný a bez incidentov. Účasť na voľbách zatiaľ dosahuje asi 30 percent, ľudia však podľa predsedníčky okrskovej volebnej komisie Daniely Švajdlenkovej stále prichádzajú.

16:30 V Podunajských Biskupiciach sa na voľbách zúčastnil aj 35-ročný Tomáš. Rozhodol sa tak preto, že mestská časť potrebuje podľa neho viacej pozornosti a rozvoja.

Alžbeta v dôchodkovom veku si svojho favorita vo voľbách vybrala na poslednú chvíľu. "Až za plentou som sa rozhodla. Verím, že to bolo dobré rozhodnutie,“ povedala Alžbeta.

16:20 Bratislavská mestská časť Podunajské Biskupice si zvolí nového starostu. Doterajšia starostka sa na tento post rozhodla už nekandidovať.

Priebeh volieb má podľa prednostky Miestneho úradu v Podunajských Biskupiciach Evy Janigovej pokojný charakter.

"Podľa informácií od ľudí i členov volebných komisií, všetko prebieha, ako má. Hovoria o veľkej účasti, dokonca sa tvoria rady pred volebnými miestnosťami. Nejaký incident alebo nezrovnalosť sme nezaznamenali," povedala Janigová.

16:11 Komunálne voľby prebiehajú v pokoji, policajti zatiaľ nezaznamenali narušenie a sú pripravení zasiahnuť.

"Voľby prebiehajú v pokoji, nezaznamenali sme narušenie, policajti sú od skorého rána v teréne a ostanú až do konca volieb. Sú pripravení zasiahnuť v prípade, že si to aktuálna situácia vyžiada," informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová.

15:44 V Skalici si voliči vyberajú z rekordného počtu kandidátov na primátora.

Prečítajte si tiež: Šéfredaktorka, urbanistka a raper hovoria, prečo treba voliť Čítajte 

Od roku 1990 až po rok 2006 vždy kandidoval na pozíciu primátora iba jeden kandidát. V roku 2010 boli traja, o štyri roky neskôr sa ich počet rozšíril ešte o jedného.

V tohtoročných komunálnych voľbách je to nakoniec osem kandidátov. Niektorým voličom vyšší počet kandidátov nevadí, iným, naopak, áno.

"Podľa mňa je taký vysoký počet kandidátov moc. Privítala by som ich menej, lebo tiež som uvažovala, či dať hlas môjmu favoritovi, alebo svojej druhej voľbe, kvôli šanciam na zvolenie. Možno by pri takomto množstve kandidátov bol lepší dvojkolový systém," uviedla volička Želmíra Macháčková.

15:33 Popoludní už chodia obyvatelia Pezinka voliť priebežne, očakávajú sa hlavne mladí voliči.

Pre TASR to povedal Peter Vlasák z Mestského úradu v Pezinku.

15:30 V Holíči obyvatelia mesta spojili návštevu volebných miestností s Martinským jarmokom.

Niektorí odvolili ešte pred jeho návštevou, niektorí zvolili opačný postup.

15:25 Rady sa tvoria aj po 15. hodine v Dúbravke na Bilíkovej ulici.

Medzi voličmi sú mladšie i staršie ročníky. Viaceré rodiny chodia voliť spoločne.

14:47 Záujem o komunálne voľby je v niektorých okrskoch v najväčších bratislavských mestských častiach enormný. TASR to potvrdili predsedovia okrskových volebných komisií či hovorcovia miestnych samospráv.

Príkladom je volebný okrsok v Základnej škole na Dudovej ulic ič. 2.

"Ľudia chodia vo vlnách už od rána, od siedmej hodiny, kedy smeotvorili volebné miestnosti. Niektorí čakajú pred volebnou miestnosťou aj 15 či 20 minút. Záujem je naozaj enormný," povedal pre TASR predseda okrskovej volebnej komisie Martin Petráš.

Priebeh sobotných volieb v najväčšej samospráve v hlavnom meste je zatiaľ pokojný, bez problém či incidentov, čo potvrdila aj Silvia Vnenková, vedúca oddelenia komunikácie s verejnosťou petržalského miestnehoúradu.Podobnú situáciu hlási aj Ružinov.

"Mnohé komisie uvádzajú, že voliť chodí veľké množstvo ľudí. Počet je vraj vyšší, ako si pamätajú z minulých rokov či minuloročných volieb do vyšších územných celkov," poznamenala ružinovská hovorkyňa Jana Pôbišová.

14:27 Volebná miestnosť základnej školy Alexandra Dubčeka na Dlhých Dieloch je zdobená nástenkami o Auguste 68.

Na ich stred dodatočne prilepili volebné inštrukcie a vzorové hlasovacie lístky.

Spoza jednej z trojice plent bolo počuť dlhý povzdych. Autorka povzdychu neskôr manželovi pred budovou školy vysvetlila, že bola nespokojná s ponukou pre ich volebný obvod.

"Ak som chcela využiť všetky svoje ķrúžky, z dvanástich kandidátov som mala vybrať polovicu. Za zmienku by ale stáli možno dvaja" priblížila redaktorka denníka SME Zuzana Matkovská.

"Syn bol lenivý sa obliecť a ísť voliť. Keď dôjdem domov, pošlem ho kúpiť toaleťak. Sem do potravín musí ísť okolo volebnej miestnosti," prejednávali stratégiu ako dohnať prvovoličov k urnám susedy v rade k pokladni.

Obyvatelia Dlhých Dielov volili podľa rozličných kľúčov.

"Čakal som ráno na zastávke a nestihol som raňajkovať. Dal mi koláč," povedal vysokoškolský študent Marián.

"Vyberala som podľa veku a zamestnania," vysvetlila predavačka Kristína.

"Vyberala som hlavne ženy," ozrejmila mladá mamička Táňa.

"Chcem čo najviac zachovať kontinuitu," povedal podnikateľ Peter.

13:56 Volebnú účasť v Senci predpokladajú vysokú, od rána sa vo volebnej miestnosti pred jednou zo seneckých škôl tvorili rady.

Prečítajte si tiež: Nejdete voliť? Práve ste dali cudziemu 73 eur mesačne Čítajte 

"Priebeh volieb je doteraz pokojný, ľudia chodia, približne okolo desiatej ráno začalo chodiť viac ľudí," pre agentúru SITA to povedala predsedníčka okrskovej volebnej komisie v jednej zo škôl v Senci Gabriela Halajová.

Dodala, že odhadom do desiatej ráno prišlo voliť do desať percent ľudí. Podľa predsedníčky komisie zatiaľ volili skôr starší ako mladí," uviedla ďalej Halajová.

13:49 Voliť bola už dopoludnia aj kandidátka na primátorku Iveta Plšeková.

Sobotu strávi prácou v záhrade keďže počas kampane nemala čas zbierať úrodu a lístie.

13:11 Voľby na ZŠ Bieloruská v Podunajských Biskupiciach prebiehajú podľa reportéra denníka SME Romana Cupríka pokojne.

Účasť je podľa volebnej komisie okolo obeda asi desať percent. "Hádam sa to ešte poobede zvýši," povedal jeden z členov komisie.

13:10 Tomáš Prokopčák z denníka SME čakal na voľby v Petržalke na Nobelovom namestí asi desať minút.

Vo vedľajšej volebnej miestnosti za iné ulice sa čakalo podľa jeho slov ešte dlhšie, asi štvrť hodiny.

Dôvodom je podľa neho aj to, že komunálne voľby sú zložitejsie a ľudia sa rozhodovali o krúžkovaní až za plentou.

12:53 Právo voliť využila aj takmer 92-ročná Anna, jedna z obyvateliek Domu tretieho veku na Poloreckého ulici v Petržalke.

Prečítajte si tiež: Hlupákov by ste predsa nezamestnali Čítajte 

Ako hovorí, voliť ísť treba, pokiaľ človek vládze. Sama doteraz nevynechala ani jedny voľby, dokonca v minulosti pracovala aj vo volebnej komisii.

"Myslím, že je dôležité chodiť voliť, lebo chceme, aby sme samali dobre. Keď nejdú ľudia voliť, je to ich chyba. Potom nech sanesťažujú, že nie je dobre," uviedla pre TASR. Voličom zároveň odkazuje, aby volili s rozumom.

12:52 V Rači je priebeh komunálnych volieb zatiaľ pokojný. Dopoludnia evidovali veľký záujem obyvateľov o ne.

"Účasť na voľbách v mestskej časti býva zvyčajne okolo 63 až 65percent, teraz očakávame vyššiu, pretože vidíme, že sa do volieb zapájajú aj mladí ľudia," povedala pre TASR Jarmila Ďuríková z Miestneho úradu v Rači.

12:23 Do jednej z 12 okrskových volebných komisií v Malackách zasadli traja prvovoliči. Maturanti z malackého gymnázia - Karolína, Lenka a Jakub zabezpečujú priebeh volieb do orgánov samosprávy obcí 2018 v rámci volebného okrsku č. 8 v Základnej škole (ZŠ) Záhorácka.

12:13 V Pezinku doposiaľ volili väčšinou starší ľudia.

Prečítajte si tiež: Voliť! Čítajte 

Ako ďalej pre agentúru SITA povedala predsedníčka okrskovej volebnej komisie na miestnom úrade v Pezinku Kamila Németová, voliť boli už aj mladší, okolo 30-tky.

Dodala, že predpokladá, že viac ľudí príde voliť popoludní. Na otázku agentúry SITA, aký je doteraz priebeh volieb uviedla, že je pokojný.

11:58 Voliť v Bratislave bol už aj exprezident Ivan Gašparovič s manželkou Silviou.

11:55 Mnohým obyvateľom bratislavskej Petržalky nie je osud ich mestskej časti či mesta ľahostajný.

Cestu do volebných miestností si v sobotných komunálnych voľbách nachádzajú zástupcovia mladšej, strednej i staršej generácie.

Ako sami hovoria,nechcú, aby za nich rozhodoval niekto druhý.

11:20 Krátko po jedenástej prišiel voliť aj kandidát na primátora Matúš Vallo, ktorý svoj hlas odovzdával na Základnej škole na Mudroňovej ulici.

Prišiel pešo so svojou manželkou, ale aj psom. Priznal nedočkavosť i to, že by bol najradšej, keby už bol večer.

“Cez deň ešte pôjde do Starej Tržnice ako obvykle. Pôjdem tiež asi aj behať so psom, aby som sa nejako vyventiloval,” odpovedal na otázku Petra Kováča, ako bude tráviť deň.

11:10 Komunálne voľby 2018 považujú ľudia z regiónov, ktorí žijú v Bratislave, za dôležité, viacerí sa ich však vo svojich rodných mestách zúčastniť nemôžu. Dôvodmi sú práca, rodina, či iné súkromné aktivity.

Vo svojom rodnom meste a v mieste trvalého bydliska nie je ani 29-ročná Lenka z Detvy.

"Aj keď sa na každých voľbách snažím zúčastniť, teraz sa mi to, žiaľ, nepodarí," poznamenala a doplnila, že by uvítala možnosť voliť na diaľku, ako počas parlamentných volieb.

11:05 Danu Kleinert vytlačili na hárkoch aj ako kandidátku na starostku Starého mesta. Hárky predtlačili príliš skoro. Komisia voličov nemôže ústne upozorniť bez ich vyzvania.

Jedna z hlavných organizátoriek Nie je nám to jedno a Za slušné Slovensko Juliána Horváthová vyzýva voličov, aby za plentou nepanikárili.

"Kleinert skutočne odstúpila. Hlas zbytočne prepadne, ak by ju krúžkovali, napísala na facebooku Horváthová.

"Na nastenkách to musí byť, veľa ľudí to však nečíta a neočakáva, že lístky, ktoré im vydajú, nie sú totožné so vzormi," doplnila.

11:00 Na základnej skole na Jelačičovej ulici odvolil bratislavský primátor Ivo Nesrovnal.

Prišiel spolu s manželkou aj dvoma deťmi."Dnes ma čakajú rodičovské povinnosti, poobede sa ešte pôjdem prejsť do mesta," povedal Petrovi Kapitánovi potom, ako odovzdal hlasovací lístok.

Na škole obišiel všetky tri okrskové komisie a pozdravil sa s jej členmi. Kým voliť chodia zatiaľ starší ľudia, v komisiách sedeli väčšinou mladí.

10:48 Reportér denníka SME Daniel Hoťka hlási v Devínskej Novej Vsi čakanie v rade asi na desať minút

10:46 V bratislavskom Ružinove na Ostredkoch prebiehajú voľby pokojne. V miestnostiach je rušno, ale rady sa netvoria. Medzi voličmi vidno dôchodcov aj rodiny s deťmi.

10:33 O bezproblémovom priebehu komunálnych volieb po prvej polhodine informoval TASR aj hovorca Karlovej Vsi Branislav Heldes.

"O siedmej sa začalo voliť vo všetkých 30 okrskoch,"potvrdil. Predseda miestnej volebnej komisie v Záhorskej Bystrici Miroslav Marciš pre TASR uviedol, že v tejto mestskej časti evidujúv štyroch volebných okrskoch záujem hneď od začiatku.

"Už po otvorení sme zažili nápor voličov, prichádzajú pozitívne naladení,"konštatoval. Záujem o voľby je aj v Lamači.

Lamačania volia starostu mestskej časti, siedmich miestnych poslancov, jedného mestského poslanca a primátora Bratislavy.

Načas sa podarilo otvoriť aj všetkých 96 volebných okrskov v najväčšej bratislavskej mestskej časti Petržalka.

"Všetky volebné okrsky sme otvorili, nezaznamenali sme žiadne komplikácie,"poznamenala pre TASR Silvia Vnenková, vedúca oddelenia komunikácie s verejnosťou petržalského miestneho úradu.

Priznala však, že tak ako po minulé roky aj tentoraz mala mestská časť pred voľbami problém s nedostatkom členov niektorých okrskových volebných komisií.

"Politické strany majú zo zákona povinnosť niekoho nominovať, ale nato kašlú. Z vonka sa veľa ľudí nehlási, lebo to nie je lukratívna práca. Preto musel opäť situáciu hasiť miestny úrad, a tak sú mnohí úradníci členmi komisií," vysvetlila Vnenková.

Všetkých 70 volebných okrskov sa podarilo otvoriť aj v Ružinove.

"Všetko je v poriadku,môžete vyzvať ľudí, že môžu prísť voliť," podotkla ružinovská hovorkyňa Jana Pôbišová.

Rovnako bezproblémová situácia je aj v Starom Meste.

"Otvorili sme všetkých 34 okrskov načas," uviedla staromestská hovorkyňa Nora Gubková. Bez problémov, komplikáciía výtržností sa podľa hovorcu mestskej časti Mareka Tettingera začalivoľby aj v Novom Meste, kde majú 45 volebných okrskov.Komunálne voľby sa bez komplikácií začali aj v mestských častiach Rača a Vrakuňa, ktoré majú dokopy 37 volebných okrskov.

"Nastúpili všetci členovia volebných komisií. Nemáme zatiaľ hlásený problém," povedala pre TASR prednostka Miestneho úradu v bratislavských Podunajských Biskupiciach Eva Janigová.

V hlavnom meste je v 17 mestských častiach dokopy 53 volebnýchobvodov a 401 volebných okrskov.

10:05 Krátko po pol desiatej prišiel v sprievode manželky a vnuka Jana do Základnej školy Kataríny Brúderovej v bratislavských Vajnoroch voliť kandidát na primátora Ján Mrva.

Dlho sa zvítaval s ľuďmi pri škole aj vo volebnej miestnosti. Viacerých volal familiárne krstnými menami.

Mrva je vo Vajnoroch už tretíkrát starostom. V aktuálnych voľbách už na tento post nekandiduje. Myslí si, že má vysoké šance stať sa primátorom Bratislavy.

Dnes si doobeda pôjde zabehať do Malých Karpát, potom si vraj dá výdatný obed a po ňom poopravuje nejaké veci okolo domu, ktoré počas kampane zanedbal.

Od deviatej večer bude očakávať výsledky volieb v svojom volebnom stave na Žabotovej v Bratislave.

09:41 Komunálne voľby 2018 v Bratislave sa začali načas a bez problémov. Všetky volebné miestnosti otvorili.

TASR to potvrdili z bratislavskej okresnej volebnej komisie. Mestská volebná komisia tiež zatiaľ neeviduje problémy.

"Máme overené a potvrdené, že všetky okrskové volebné komisiesú v Bratislave otvorené," uviedla okresná volebná komisia.

Bratislavčania si vyberajú v sobotu primátora z desiatich kandidátov, mestských poslancov z 284 uchádzačov, starostov v 17 mestských častiach z takmer 70 kandidátov a miestnych poslancov z 846 kandidátov.

09:19 Voliči by si pred hlasovaní mali dobre pozrieť hlasovací lístok, najmä pokiaľ ide o voľbu komunálnych poslancov. Ak totiž zakrúžkujú viac kandidátov, ako sav danom volebnom obvode volí, hlasovací lístok bude neplatný.

09:02 Ľudia v Bratislavskom samosprávnom kraji si volia 89 starostov a primátorov a 942 poslancov. Primátora si okrem hlavného mesta Bratislavy volia aj v okresných mestách Malacky, Senec a Pezinok, ako aj v mestách Modra, Stupava a Svätý Jur.

Okrem primátorov miest a starostov obcí si voliči budú vyberajú svojich zástupcov aj do mestských a miestnych zastupiteľstiev.

08:36 Kandidát na primátora Bratislavy Václav Mika už odvolil na Základnej skole J.A. Komenského v Krasňanoch.

Prišiel v dobrej nálade aj so svojou partnerkou. "Volil som zmenu," povedal. Odhadnúť výsledky si netrúfol.

"Je taká atmosféra, že to môže byt tesný súboj," povedal.

Z Krasňan mali naplánované ist voliť ešte do Starého mesta, pretože jeho partnerka v tejto mestskej časti žije.

Volebný deň strávi Mika s rodinou, poobede sa chystajú na prechádzku aj s dcérou. Voľbu pomerne skoro ráno odôvodnil tým, že ide o návyk z kampane.

"Nie som ranne vtáča, ale je to návyk, lebo soboty v kampani sme Mali zväčša pracovné a vždy sme boli na nejakej akcii," dodal.

07:41 V obci pri Bratislave- Marianke, ktorá má necelých 2100 obyvateľov, je 1668 oprávnených voličov, taktiež približne 80 cudzincov s trvalým pobytom, ktorí majú právo hlasovať v komunálnych voľbách.

Mariančania si zo štyroch kandidátov zvolia nového šéfa obecnej samosprávy,doterajší starosta Peter Hasoň opätovne nekandiduje.

Hasoň pritom zastával post len dva a pol roka. Do funkcie nastúpil po doplňujúcich voľbách v apríli 2016, ktoré sa konali po tom, čo na post rezignoval predchádzajúci starosta Radovan J., obvinený z prijímania úplatkov.

V obci, známej aj ako najstaršie pútnické miesto na Slovensku vstúpili voliči od miestností dvoch volebných okrskov hneď po ich otvorení.

Prvým bol Ladislav Takáč, ktorý žije v obci od roku 2002 a hlasovať prišiel ešte pred odchodom do práce.

"Kandidátov poznám len z informácií v rámci predvolebnej kampane, z toho viem, koho voliť určite nechcem. Podľa toho odovzdám svoj hlas," uviedol pre TASR.

07:20 V komunálnych voľbách 2018 môžu vyberať predstaviteľov svojich miest a obcí, primátora, starostov aj poslancov mestského, miestnych či obecných zastupiteľstiev v Bratislave a okolí všetci, ktorí tam majú trvalý pobyt a najneskôr dnes dosiahli vek 18 rokov, teda občania Slovenska aj cudzinci.

07:18 Volebné moratórium, počas ktorého je zakázané akékoľvek informovanie v prospech alebo v neprospech kandidátov platí aj v sobotu.

07:06 Otvorili volebné miestnosti. Definitívne výsledky volieb budú zverejnené bezprostredne po schválení Štátnou komisiou pre voľby a kontrolu financovania politických strán, predpokladá sa, že najskôr v nedeľu popoludní.

BRATISLAVA. Na Slovensku sa začali komunálne voľby 2018, v ktorých si obyvatelia zvolia primátorov a starostov miesta a obcí, ako aj poslancov mestských a obecných zastupiteľstiev.

Volebné miestnosti otvorili o siedmej. Uzavrieť by ich mali o 22. hodine.

Následne sa začne sčítavanie hlasov, výsledky budú známe už počas noci.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

 1. Také veľké kníhkupectvo ako na Obchodnej už neotvoríme
 2. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
 3. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy?
 4. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka
 5. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát
 6. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
 7. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
 8. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom
 1. Via Pribina spúšťa súťaž INOVÁTOR1
 2. Príprava do školy nemusí byť nuda, HOME ju premení na zábavu
 3. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
 4. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát
 5. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka
 6. Richard Sulík: Volvo je pre Slovensko absolútna zmena hry
 7. Hladinka smeruje do Košíc!
 8. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
 1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 14 916
 2. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 6 806
 3. Hladinka smeruje do Košíc! 6 668
 4. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 043
 5. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz 3 974
 6. Získajte 50% zľavu na predplatné SME.sk. Tu zistíte viac 3 060
 7. 50-tisíc dovolenkárov si kúpilo zájazd cez SME 2 168
 8. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu 1 995
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Radko Mačuha: Budova, ktorá dala celému námestiu skutočný význam. (cyklus Bratislavská krutosť)
 2. Ľuboš Vodička: Prešporskí báječní muži na lietajúcich strojoch: Ján Bahýľ
 3. Radko Mačuha: Prešporská kasáreň maľovaná (cyklus Bratislavská krutosť)
 4. Metropolitný inštitút Bratislavy: Umenie vo verejnom priestore by nemali nahrádzať vyprázdnené atrakcie
 5. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 6. Oskar Kaman: Ako magistrát (ne)získal 1,6 milióna eur do rozpočtu
 7. Michal Feik: Zmena klímy v mestách. Výsledky prieskumu obyvateľov
 8. Martin Gajdoš: Prečo sa o trhovisko na Žilinskej oplatí bojovať?
 1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 64 237
 2. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 35 068
 3. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 29 769
 4. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 29 723
 5. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 24 775
 6. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 11 221
 7. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 9 759
 8. Ladislav Matejka: Ako Slovensko vyhralo Volvo (skutočný príbeh) 7 410
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
 8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.
SkryťZatvoriť reklamu