BRATISLAVA. Situácia okolo zrodu prvej Československej republiky nebola jednoduchá.
V Prešporku, dnešnej Bratislave bola po zániku monarchie oveľa komplikovanejšia ako inde pre veľký podiel po maďarsky a nemecky hovoriaceho obyvateľstva.
Osobnosti, ktoré prispeli k vytvoreniu prvého samostatného štátu Slovákov a Čechov, dnes v Bratislave pripomína niekoľko miest. Ich pamätné tabule, sochy a súsošia však mali často pohnutý osud.
Sochy, pamätné tabule a ulice
Z troch najvýznamnejších postáv, ktoré stoja za vznikom Československa, má v Bratislave viacero sôch len Milan Rastislav Štefánik. Tomáš Garrigue Masaryk má jednu a Edvard Beneš žiadnu.
Najznámejšie súsošie Štefánika s levom symbolizujúcim československé légie na 19 metrov vysokom pylóne stojí na nábreží Dunaja pred novou budovou Slovenského národného divadla.

Jeho pôvodné miesto však bolo na dnešnom Štúrovom námestí, kde nahradilo súsošie Márie Terézie.
Autorom pôvodného súsošia francúzskeho generála a leva bol český sochár Bohumil Kafka, odhalili ho v roku 1938. Svoje dielo podľa stránky Nadácie M. R. Štefánika charakterizoval takto:
„Pojal jsem pomník gen. M. R. Štefánika tak, aby osobnost tohoto velkého syna Slovenska byla vyjádřena v plném jeho hrdinském, národním a státním významu. Vytvořil jsem Štefánika jako generála ve chvíli odletu s poselstvím svobody svému lidu do domoviny.“
Pravá noha Štefánikovej sochy vysunutá dopredu naznačuje aktivitu postavy, ktorá kráča za určeným cieľom.