BRATISLAVA. Pri rozhodovaní v komunálnych voľbách si ľudia stále pomáhajú aj známymi tvárami. V staromestskom zastupiteľstve napríklad sedia aj štyria poslanci parlamentu. Schôdze parlamentu a zastupiteľstva sa však často prekrývajú a nie všetkým sa darí obe volené funkcie zladiť dokopy. Na rokovaní samosprávy preto často chýbajú.
"Zákon im túto kumuláciu funkcií umožňuje. Je preto na zvážení každého, či je prínosom pre výkon samosprávy," vraví hovorkyňa Starého Mesta Nora Gubková.

Rebríček absentérov v Starom Meste vedie podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová pred Martinom Borguľom, ktorý poslancuje aj v mestskom aj krajskom zastupiteľstve.
Nicholsonová sa bráni tým, že chýbala preto, že sa stala podpredsedníčkou parlamentu a narodil sa jej syn.
Staromestské zastupiteľstvo
Počet hlasovaní celkovo: 634
- Nicholsonová: 194 (30,60 %)
- Borguľa: 197 (31 %)
- Remišová: 206 (32,5 %)
- Černá: 234 (37 %)
"Najviac absencií mám z obdobia po jeho narodení," hovorí. Kandiduje opäť. Vraví, že viac detí už neplánuje – má ich tri. Najmladší syn už navštevuje jasle.
Len o pár hlasovaní viac stihla poslankyňa Veronika Remišová, ktorá v poslednom čase vystupuje ako líderka parlamentnej OľaNO. V blížiacich sa komunálnych voľbách však už nekandiduje.
Rokovanie nepresunú
"Opakovane sme žiadali starostu, aby dal rokovania zastupiteľstva na pondelky, keď NR SR spravidla nerokuje. Odmietol," vraví Nicholsonová.
"Bol taký návrh, ale sami poslanci ho odmietli s tým, že tradícia v Bratislave je, že miestne zastupiteľstvá zasadajú v utorky a mestský parlament vo štvrtok," reagovala Gubková. Podľa nej sa však k téme po voľbách môžu vrátiť.
Parlamentný poslanec Ondrej Dostál sa však zúčastnil takmer na troch štvrtinách hlasovaní v Starom Meste, Peter Osuský na 64 percentách.
Dostál vraví, že to stíha, lebo sú všetky zasadania v centre. "Ak sú naraz, tak sa podľa vývoja programu presúvam medzi nimi, niekedy aj niekoľkokrát za deň," hovorí.
Hovorí tiež, že rokovania parlamentu a zastupiteľstva majú iný priebeh, v parlamente sa hlasuje o jedenástej a o piatej pričom prechádzajú niekoľkými "čítaniami", v zastupiteľstve sa o jednotlivých bodoch hlasuje hneď po ich prerokovaní. "Preto ak sa v parlamente nerokuje o bode, pri ktorom musím byť, tak sa zdržujem skôr na zastupiteľstve," vraví.
Niekedy sa však musí rozhodovať, čo je priorita, "Už sa mi raz alebo dvakrát stalo, že keď sa v zastupiteľstve rokovalo a rozhodovalo o mimoriadne dôležitej veci a očakával sa tesný výsledok hlasovania, tak som uprednostnil rokovanie zastupiteľstva pred hlasovaním v parlamente."
Keď sa v roku 2016 dostal do parlamentu, bol zároveň poslancom kraja, mesta i Starého Mesta. Bolo to vraj náročné, tak už vo vlaňajších župných voľbách nekandidoval a teraz chce obhájiť len stoličku v Starom Meste.
Plat dostanú
Podobne ako v meste, ani tu platy poslancov od účasti nezávisia. Mesačne zvyčajne dostávali od 300 do 400 eur s výnimkou septembra minulého roku, keď každému na účet pribudlo asi tisíc eur. "Poslanci si schválili odmeny, čo zákon umožňuje," vraví Gubková.
Na jar však poslanecký plat v Starom Meste výrazne klesol na 160 – 170 eur.
"Od apríla platí novela zákona o obecnom zriadení, ktorou sa upravili odmeny, ako aj plat starostu. Miestne zastupiteľstvo si odhlasovalo nové zásady odmeňovania. Dohodli si mesačnú odmenu do výšky jednej dvanástiny mesačného platu starostu," vraví hovorkyňa.
Traja poslanci parlamentu pôsobia aj v mestskom zastupiteľstve. Gábor Grendel vlani stihol viac ako polovicu hlasovaní, Ján Budaj bol na 70 percentách hlasovaní, Dostál chýbal len na desatine.

V minulom volebnom období bol najväčším absentérom v mestskom parlamente vtedajší poslanec Smeru Robert Kaliňák. Dosť chýbal aj jeho kolega Dušan Čaplovič. Kaliňák vravel, že chodil na podstatné hlasovania. Opustiť mestské zastupiteľstvo museli, keď sa Smer dostal do vlády. Kaliňák sa tomu bránil.
Systém náhradníkov totiž funguje inak ako v parlamente, a preto môžu byť z inej politickej strany.
V mestskom zastupiteľstve nastupujú náhradní kandidáti podľa počtu získaných hlasov v danej mestskej časti. Smerákov Kaliňáka a Čaploviča preto vtedy nahradili ľudia z OKS a Zmeny zdola, čo na komunálnej úrovni v meste oslabilo vládnu stranu.