Vladimír Tomčík, historik, združenie Devínska brána
Medzi prvé právne akty po vzniku 1. Česko-slovenskej republiky bolo prijatie takzvanej recepčnej normy, ktorou nová republika v podstate prevzala dovtedajší štátny aparát.
V nacionálne rozbúrenej Bratislave bola situácia komplikovaná a obsadzovanie postov na všetkých úrovniach policajného aparátu bolo nutné riešiť príslušníkmi českej národnosti.

Polícia musela vykonávať všetky úkony dané zákonom – mala dohľad nad verejným poriadkom a ochranou republiky, vyšetrovala krádeže a trestné činy, pátrala po nezvestných osobách, kontrolovala pobyt osôb, evidovala cudzincov, vydávala povolenia k pobytu a pod.
Roku 1920 bolo zriadené Bratislavské policajné riaditeľstvo, a keďže v meste preň neexistoval vhodný objekt, tak na Špitálskej ulici postavili a roku 1926 dali do užívania novú budovu, dodnes nazývanú U dvoch levov.
Policajti v meste riešili aj prostitúciu. Podľa dobovej tlače 18. novembra toho istého roku „bolo po razii predvedených 28 žien, z toho bola jedna predvedená k okresnému súdu v Bratislave s cieľom potrestania. Policajný súd potrestal 7 žien a odoslal ich postrkom do domovskej obce.

Štyri ženy boly v dôsledku nálezu hlavného policajného lekára pre pohlavnú nemoc dodané do štátnej nemocnice s cieľom liečenia. Jedenásť žien bolo po zistení osobnej totožnosti a bytu prepustených na slobodu.
Dve 17-ročné už prostitúcii oddané dievčatá boly dopravené do svojej domoviny a tam rodičom odovzdané. Dve cudzie štátne príslušníčky, ktoré prevádzali v Bratislave remeselnú prostitúciu, boly vypovedané a za hranice dopravené“.
Okrem vážnych prípadov vtedajšia bratislavská Zlodejská kronika zaznamenala, že „Alžbete Némethovej, trhovej predavačke v Petržalke ukradol neznámy páchateľ zo skrine v jej byte 500 korún. Zlodej vliezol do bytu otvoreným oblokom.
Jozefovi Kircherovi, úradníkovi na Vajnorskej ceste 4a ukradol neznámy páchateľ z motorovej trojkolky nepremokavú plachtu 250 x 160 cm za 230 korún.

Súkromníčke Anne Kuflerovej ukradol vo štvrtok neznámy zlodej v bratislavskej tržnici z nákúpnej tašky peňaženku s 70 korunami. Do obchodu Pavla Grosza na Lorenzovej ulici vlámal sa vo štvrtok na poludnie zlodej a ukradol tam zo stolovej zásuvky 190 korún, 10 šilinkov a zlatý môstik s troma porculánovými zubami v cene 150 korún.
Úradník Anton Andrejkovič sa v týchto dňoch zabával v niekoľkých bratislavských kaviarňach a vinárňach a v jednej z nich mu neznámy zlodej ukradol dva zlaté prstene a strieborné náramkové hodinky“.