STARÉ MESTO. Pred 17 rokmi, v marci 2001 Katarína Bajcúrová, vtedajšia riaditeľka Slovenskej národnej galérie len s ťažkým srdcom rozhodla o uzatvorení takzvaného Premostenia.
Na príčine bol jeho havarijný stav. Galéria prišla nielen o viac ako polovicu výstavných priestorov, ale takmer jedna celá generácia Bratislavčanov nemala možnosť užívať si tento výnimočný výstavný priestor.
„Je zážitkom vidieť, čo urobí v galérii vrchné svetlo, akú svetelnú atmosféru vytvorí. Je to ako v kostole," s nadšením v hlase vysvetľovala riaditeľka SNG Alexandra Kusá počas prehliadky aktuálneho stavu rekonštrukcie.
Obnova Premostenia je len jednou časťou komplexnej prestavby SNG.
"Rekonštrukciu areálu SNG nevnímame iba ako opravu chátrajúcich budov, ale ako komplexný reštart. Je to jedinečná možnosť ukázať, čo znamená byť modernou galerijnou a kultúrnou inštitúciou v digitálnom veku a na konkrétnom mieste. Chceli by sme, aby u nás návštevníci po rekonštrukcii nenašli iba umenie a vzdelávanie, ale aj kultúrny a kultivovaný verejný priestor," povedala Kusá.
Rekonštrukcia SNG
- súčasťou projektu rekonštrukcie, dostavby a modernizácie areálu SNG sú Premostenie, administratívna budova, nové expozície, Vodné kasárne, nádvorie a depozitár,
- práce sa začali v roku 2016, boli naplánované na 36 mesiacov,
- súčasný predpokladaný termín ukončenia je apríl 2020,
- náklady boli naprojektované na 46,6 milióna eur s DPH.
Pre SNG to znamená otvoriť a sprístupniť verejnosti celý areál vrátane populárneho Letného pavilónu na nádvorí Vodných kasární, ale aj novej travertínovej záhrady, Námestia Karola Vaculíka a sústavu pasáží.

Plánom je celý parter areálu nechať otvorený čo najdlhšie a nezatvárať ho spolu s výstavnými priestormi o 18.00 h.
Nové v kombinácii so starým
Stavbári už dokončili základné búracie práce a hrubú stavbu deväťpodlažného depozitného domu, sú postavené konštrukcie Veľkého átria a nových expozícií do Riečnej ulice, končí sa obkladanie administratívnej budovy a hotová je strecha Vodných kasární.
„Veľmi sa tešíme, že sa nám podarilo presvedčiť pamiatkarov. Nemusíme mať červenú škridlu ako na kravíne, ale mohli sme dať plech. Takto Vodné kasárne, napriek tomu, že je to historická budova, majú aj súčasný štrich. Nesnažíme sa tu navodiť nejakú idylku, ktorá tu bola v 17. storočí," povedala Kusá.