V rubrike Prešporské desatoro odpovedajú zaujímaví Bratislavčania na rovnakých 10 otázok.
1. Niekto Bratislavu vníma ako krásavicu na Dunaji, iný ako predmestie Viedne a niekto zas ako špinavú dieru s neochotnými ľuďmi. Čím je pre vás?
"Poloha medzi Viedňou a Budapešťou predurčuje Bratislavu na nekonečné porovnávanie s týmito metropolami. Mám ju rada aj napriek jej urbanistickým nedokonalostiam a nedostatkom.
Je mojím rodným mestom a dodnes mojím domovom. Pre mňa je zvláštna a jedinečná."
2. Čo na dnešnom Prešporku zbožňujete?

"Mám rada práve tú jeho nedokonalosť, a teda priestor na zlepšenie v akejkoľvek oblasti. Treba len správnych a kompetentných ľudí na správnych miestach.
Zbožňujem jeho topografickú rôznorodosť a najmä dostupnosť prírodného prostredia. V posledných rokoch aj mnohé revitalizované detské ihriská."
3. A čo naopak z duše nenávidíte?
"Pohodlnosť ľudí, ktorí tu žijú, vizuálny smog, všadeprítomný asfalt, často mŕtve kvetináče, ale predovšetkým úplne nekontrolované zatepľovanie budov, nielen na sídliskách, bez akejkoľvek koncepcie a rešpektu k estetike panelovej konštrukcie. Nemám rada ani povrchné riešenia ako napríklad nazeleno natretý asfalt pod Mostom SNP. "
4. Každý má svoje obľúbené miesta, kde sú v Bratislave tie vaše?
"Jednoznačne knižnica Goetheho inštitútu na Panenskej, pretože je podľa môjho názoru vzorovou inštitúciou 21. storočia. Otvorená, konfrontujúca i spájajúca a priateľská k deťom."
5. Ako vnímate celomestskú parkovaciu politiku a koľko by ste boli ochotná platiť za parkovanie?
"Veď tu predsa dosiaľ žiadna parkovacia politika neexistuje. Mám pocit, že tu sú zatiaľ veľmi pomýlene nastavené hodnoty a priority. Je to smutné, ale auto je tu stále vnímané ako spoločenský status.

Nahrádzať drahocennú zeleň parkovacími plochami v centre a širšom centre je úplne zvrátené. Snahou samosprávy by malo byť autá v meste čo najviac eliminovať, vytvárať pešie zóny, podporovať pruhy pre hromadnú dopravu a cyklistov.
Tým by sa zároveň zvýšila atraktivita hromadnej dopravy a bolo by neefektívne ísť autom. Tu však narážame na problém neexistujúcich odstavných plôch v okrajových zónach."
6. Dávny Pressburg bol multikultúrny. Až do vojny tu žili pokope Slováci, Nemci, Maďari, Česi či Židia. Je tu dnes podľa vás miesto pre migrantov a viete si v Bratislave predstaviť mešitu?
"Podľa mňa je Bratislava dodnes multikultúrna a na tom sa hádam nič nezmení ani v budúcnosti. Rôznorodosť nás obohacuje a nemyslím si, že by migranti na Slovensku boli nejakou hrozbou, hrozbou je skôr náš strach z neznámeho a nepoznaného.
Ak sa dokážeme vzájomne rešpektovať a nadviazať dialóg a prijať našu jedinečnosť, môžeme spolu fungovať bezkonfliktne. Môžem to potvrdiť z vlastnej skúsenosti."
7. V meste žijú ľudia z rôznych kútov. Tí na domácich nadávajú a nevraživosť funguje aj opačne. V čom tkvie podľa vás problém?
"V generalizovaní a škatuľkovaní, v ľudskej závisti a hlúposti."
8. Potrebuje Bratislava metro?

"Nemyslím si, že by potrebovala práve metro. Úplne by stačilo dobudovať električku a doplniť ju tak, aby radiály, ktoré máme teraz, boli čo najviac prepojené do okruhov.
Aby sa nemuselo cestovať až do stredu mesta, aby sme mohli prestúpiť a vydať sa tým istým smerom, len o čosi južnejšie, napríklad z Rače do Ružinova."
9. Ktorému zaniknutému miestu v Bratislave by ste rada prinavrátili život?
"Nemeckému veslárskemu klubu na petržalskom brehu Dunaja."
10. Povedzme, že máte stotisíc eur na to, aby ste v meste niečo zmenili. Na čo by ste ich dali?
"Najskôr na dobudovanie bezbariérových priechodov pre chodcov."