BRATISLAVA. Firma, blízka J&T Real Estate, nedostane starý vodojem v mestskej časti Devín za polovičnú cenu. Návrh na svojom poslednom predvolebnom zasadaní mestskí poslanci neschválili.
Vodojem je nefunkčný a chátra od roku 1991, keď bol dokončený na asi 80 percent. Vodárne záujem o starý vodojem nemajú. V jeho blízkosti majú vily majitelia finančnej skupiny J&T Patrik Tkáč a Ivan Jakabovič. J&T Real Estate tiež v lokalite stavia projekt rodinných domov Zelené terasy.
Robí škodu
"Stavba spôsobuje našej spoločnosti dlhodobé škody, pretože zamedzuje užívaniu nášho majetku," uvádza v žiadosti spoločnosť Lomnická, ktorá je majiteľom pozemku. Sídli na adrese J&T a jej majiteľ na Cypre.
Znalci hodnotu nedokončeného vodojemu, ktorý sa nachádza v blízkosti rodinných domov, odhadli na 144-tisíc eur. Firma Lomnická si vyčíslila, že by jej mesto malo doplatiť až 177-tisíc eur na nájomnom za obdobie od júna 2012 do júna 2017. Mesto s ňou nájomnú zmluvu nemá.
Zaujímalo nás, ako mesto pozemok užíva, keď je stavba vodojemu schátraná a nedokončená.
"Hlavné mesto užíva pozemok tak, že na ňom má stavbu, tým výlučne pozemok užíva, a zabraňuje užívaniu pozemku vlastníkovi," tvrdí hovorkyňa J&T Real Estate Daniela Stričková.
"Skutočnosť, že stavbu nikdy nedokončilo na to nemá vplyv, práve naopak, malo by to byť dôvodom, aby hlavné mesto buď budovu odstránilo, alebo odpredalo právo s ňou nakladať vlastníkovi pozemku." dodala.
Pozemky chcú podľa nej využívať "tak, ako to dovoľuje zákon". V katastri sú označené ako vinice, záhrady, orná pôda, zastavaná plocha či ostatná plocha. Pôvodne boli zrejme vlastníctvom pozemkového fondu, od ktorého ich získala mestská časť Devín na výstavbu novej štvrte s 300 domami, ktorú chcela realizovať ešte v 90. rokoch.

To sa jej nepodarilo a dostala sa tak do obrovských dlhov. Zdroje na projekt totiž získavala aj formou zmeniek. Jednu z nich podľa starostky Ľubice Kolkovej získala finančná skupina a na jej základe sa v roku 2002 stala majiteľom pozemkov v hodnote 280 miliónov eur.
Odškodné znížili
Firma nakoniec navrhla, že za budovu zaplatí 74 485 eur. Podľa Občianskeho zákonníka by si totiž mohla na súde nárokovať len na odškodné za posledné dva roky.
Mestský poslanec za Devín Ignác Kolek odhaduje, že na výstavbu vodojemu sa minulo asi sto miliónov korún. Predaj však odporúčal rovnako ako starostka Devína Ľubica Kolková, pretože objekt je pre mestskú časť problémom.

„Teraz vám to to evidentne vyhovuje, aby to bolo predané schránkovej firme,“ povedal mestský poslanec Martin Borguľa.
"Naozaj je mi ľúto, že tento prípad sa dá vztiahnuť na schránkovú firmu, ale v rámci Devína je to nebezpečný bod. Ide o nestrážený, neoplotený objekt, nebezpečný pre deti,“ povedal Kolek.
Vodojem je podobný prípad ako PKO, kde pozemok vlastnila firma, blízka J&T a budovy na ňom mesto. Mestskí poslanci však teraz zvolili iný postup. V prípade PKO odsúhlasili predaj budov, poistených na 2,8 milióna eur, za euro, v prípade vodojemu predaj na základe znaleckého posudku neschválili. Za predaj hlasovalo na poslednom zasadnutí pred komunálnymi voľbami len 13 zo 45 mestských poslancov.
„Takže výsledok je, že búda tam bude stáť ďalej. Gratulujem vám k tomuto výsledku,“ poznamenal na záver hlasovania primátor Ivo Nesrovnal. Poslanci sa však ešte zrejme k návrhu vrátia.

Firma Lomnická, ktorú zastupuje Monika Kotorová, figurovala v minulosti aj v prípade pozemkov na lúke Kráľova hora nad Dlhými dielmi. Aby sa tam nezačalo stavať, mesto si s ňou pozemky zamenilo.