BRATISLAVA. Mestské lesy okolo rieky Vydrice by sa mohli stať rezerváciou. Pri nemocnici v Petržalke zase pribudne nové parkovisko. Aj tieto zmeny schválili mestskí poslanci na svojej poslednej schôdzi pred komunálnymi voľbami.
O ochrane lesov musí rozhodnúť ministerstvo životného prostredia. Parkovisko pre necelé dve stovky áut má byť postavené do roku 2020.
Návrh sprísnenie ochrany v mestských lesoch má už päť rokov. Už v roku 2013 dostal magistrát petíciu za za vyhlásenie prírodnej rezervácie Pramene Vydrice, ktorú podporilo 10 453 občanov. Poslanci ju síce prerokovali, ale schválili len čiastočnú ochranu územia – vo vzdialenosti asi 50 metrov pozdĺž toku riečky Vydrica.
Napravili to
S návrhom na vznik rezervácie opäť prišla poslankyňa Elena Pätoprstá.
„Dôvodom sú viaceré zásahy mestských lesov i Lesov SR, ktoré devastovali územie pri ťažbe a zároveň ohrozovali rekreantov pri vykonávaní poľovníckej činnosti,“ vysvetlila.
Čo chcú zakázať
1. vjazd a státie s motorovým vozidlom, motorovou trojkolkou, motorovou štvorkolkou, snežným skútrom, vozom
2. použiť ohňostroj, laserové zariadenie, reprodukovanú hudbu
3. rozširovať nepôvodné druhy rastlín a živočíchov
4. stavať lesnú cestu alebo zvážnicu
5. zriadiť poľovnícke zariadenie alebo rybochovné zariadenie
6. rušiť pokoj a ticho
7. chytať, usmrtiť alebo loviť živočícha
8. umiestniť stavbu
Ochranárom sa nepáči ťažba dreva ani poľovačky na území, kde podľa nich žijú chránené druhy živočíchov národného i európskeho významu. Pár týždňov pred komunálnymi voľbami Pätoprstá kolegov dlho presviedčať nemusela.
„Po piatich rokoch napravme váhanie,“ vyzýval ich aj Ján Budaj, ktorý návrh predložil v minulosti.
Poslanci návrh na rezerváciu schválili po tom, čo ich Pätoprstá ubezpečila, že aj lesom v hornej časti povodia potoka Vydrice od Bieleho kríža ku Malému Slavínu po Peknú cestu ostane ich rekreačná funkcia. Ľudia sa tam budú môcť voľne pohybovať, piknikovať, opekať, bivakovať, zbierať rastliny a plody. Nemalo by byť problémom ani organizovanie športových a spoločenských podujatí.
Návrh spracovali ochranári z Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia a združenia Vlk. Či sa časť mestských lesov naozaj stane Evolučným parkom, rozhodne vláda. Musí s tým súhlasiť ministerstvo životného prostredia i štátna ochrana prírody.
„Našou snahou je, aby súčasne s projektom ochrany bol spracovaný aj program starostlivosti o navrhované chránené územie, ktorý obsahuje napríklad aj konkrétne ciele ochrany a opatrenia na ich dosiahnutie,“ povedal jeho hovorca Tomáš Ferenčák. Celý proces si tak ešte vyžiada nejaký čas.

Parkovisko za euro
Poslanci sa pokúsili vyriešiť aj problém s parkovaním pri petržalskej nemocnici sv. Cyrila a Metoda. Pred budovou na Antolskej je 230 parkovacích miest, ktoré však má prenajaté súkromná spoločnosť. Nemocnica sa s ňou dnes súdi.
Ľudia sa snažia zaparkovať inde.
„Zle zaparkované vozidlá znemožňujú príjazd sanitiek a často býva zablokovaná prístupová cesta k centrálnemu príjmu pacientov,“ uvádza nemocnica.
Ministerstvo zdravotníctva jej sľúbilo 1,6 milióna eur na výstavbu parkoviska a vo februári požiadala magistrát o prenájom mestského pozemku. Poslanci si na návrh Branislava Kaliského dali podmienku, že bude z priepustných zatrávnených tvárnic a nevyrúbu sa okolité stromy.
Poslanci zvažovali dve alternatívy, buď prenájom za euro, alebo 600-tisíc eur. Prvú možnosť schválili napriek tomu, že s nemocnicou mesto vedie súdny spor o vlastníctvo pozemkov v Ružinove.
Pozemky na Antolskej a v Ružinove by sa po skončení súdneho sporu mohli vymeniť.
„Je to príležitosť, ako vyriešiť 30 rokov neriešené problémy a vymeniť pozemky, ktoré sú nám nanič, za pozemky pod zimným štadiónom a pri jazere Rohlík, ktoré Ružinovčania potrebujú,“ zhodnotil poslanec z Ružinova Martin Chren.